DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Tydzień Świadomości Czerniaka

Podziel się treścią:

 

Trwa właśnie Tydzień Świadomości Czerniaka. Polacy są bardziej narażeni na ten nowotwór niż mieszkańcy Europy południowej. Większość z nas powinna unikać słońca.

Wczoraj, 12 maja, rozpoczął się tydzień, który w świadomości powinien trwać cały rok. Tydzień Świadomości Czerniaka. To idealny moment, aby wrócić myślami do tej choroby, uświadomić sobie i pacjentom ryzyko i przypomnieć, jak się przed nim chronić. Tym bardziej, że lato pełne słońca już do nas biegnie, ze wszystkimi konsekwencjami.

Przyjmuje się, że 25% Polaków właściwie w ogóle nie powinno korzystać z kąpieli słonecznych, gdyż ma jasną lub bardzo jasną karnację, która łatwo ulega poparzeniom słonecznym. Dodatkowe około 40% Polaków ma karnację, która, mimo iż jest bardziej odporna na promieniowanie słoneczne, nadal jest fenotypem skóry, który mieści nasz naród w grupie o wysokim stopniu ryzyka zachorowania na czerniaka.

 

Z okazji trwającego właśnie Tygodnia Świadomości Czerniaka warto przypomnieć, że najbardziej narażone na rozwój tego nowotworu są osoby:

? o jasnych i rudych włosach oraz jasnych oczach

? o bardzo jasnej cerze,

? z piegami lub znamionami,

? które słabo tolerują słońce i łatwo ulegają oparzeniom słonecznym

? lub te, które są bardzo oporne na opalanie

 

Osoby, które odnajdują się w grupie ryzyka, powinny bezwzględnie unikać słońca oraz całkowicie zrezygnować z solarium. Czynnikiem, którego nie wolno bagatelizować jest też występowanie czerniaka w rodzinie ? to znacznie podnosi ryzyko zachorowania. Dorośli muszą być też odpowiedzialni za swoje dzieci – chrońmy je osłaniając ciało i głowę, na plaży, ale również w środku miasta. Ze słońca korzystać trzeba rozsądnie, w zdrowych porcjach i pod ochroną silnych filtrów. Spacer w cieniu, zwłaszcza między godziną 11 a 15, to profilaktyka nie tylko na receptę.

 

Świat Lekarza
Świat Lekarza
Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D