DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Wirus MERS ? na razie bez paniki

Podziel się treścią:

 

WHO uspokaja – wirus MERS jest groźny, ale świat nie powinien na razie panikować. Zagrożony jest jednak Bliski Wschód.

MERS to wirus, należący do tzw. koronawirusów, wywołuje zakażenie podobne do SARS. Świat obiegła wiadomość, że od niedawna kolejno rozprzestrzenia się na wszystkie kontynenty. WHO uspokaja jednak – najbardziej i realnie zagrożony jest głównie Bliski Wschód.

MERS, czyli Middle East Respiratory Syndrome, wywodzi się właśnie z tamtego rejonu. Pojawił się jednak w Europie, głównie na terenie Francji, Wielkiej Brytanii, oraz Niemiec, a następnie w Indonezji, Malezji i w Jemenie. Pierwsze przypadki zachorowań odnotowano też w USA. Jednak w tych państwach są to incydenty, zarażenia pojedyncze, często związane z podróżami w zagrożone regiony.

Dodatkowo poruszenie w środowisku medycznym wywołał fakt, że w ostatnich tygodniach dość gwałtowanie zwiększyła się ogólna liczba infekcji. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy ? odkryto ok. 400 nowych przypadków zachorowań. Zdawać by się mogło, że wirus MERS stał się jeszcze groźniejszy. WHO uspokaja jednak, że wzrost zakażeń nie jest związany z pojawieniem się bardziej agresywnej odmiany wirusa, a jedynie z porą roku, w której zawsze zwiększa się ogólna liczba infekcji.

MERS ? kto jest zagrożony?

Ludzie mogą złapać wirusy MERS głównie od zwierząt. Naukowcy przypuszczają, że najczęściej od wielbłądów. Dziś nie mamy pewności, czy potrzebny jest kontakt bezpośredni, czy wystarczy zjeść mięso chorego zwierzęcia. Coraz częściej jednak wirus MERS przenoszony jest również przez ludzi. Do zakażenia w takim przypadku może dojść drogą kropelkową. Ostrożny powinien być personel szpitalny.

Według Europejskiego Centrum Kontroli Chorób (ECDC), do tej pory z powodu MERS zmarło na świecie ponad 150 osób. Aż 600 zostało nim zakażonych.

Świat Lekarza
Świat Lekarza
Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D