Depositphotos_334813590_l-2015.jpg

Czy maseczki chronią przed koronawirusem? Kiedy warto je nosić?

W maseczki powinni zostać zaopatrzeni wszyscy pracownicy mający szeroki kontakt z innymi ludźmi. Powinniśmy nosić maseczki zawsze, gdy czujemy, że możemy zarażać innych. Chronimy też siebie – mówi dr n. med. Tadeusz Jędrzejczyk, ekspert zdrowia publicznego, dyrektor Departamentu Zdrowia w Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim.

Osoby chore powinny nosić maseczki, a co z osobami zdrowymi? Z jednej
strony WHO tego nie zaleca, z drugiej – są informacje, że nawet zwykłe
chirurgiczne maski zmniejszają ryzyko zachorowania, i w związku z tym
lepiej je zakładać.

Noszenie masek na ulicy, a tym bardziej na spacerze w parku, nie ma większego sensu. Gdy odwiedzamy osobę z grupy ryzyka (a sami jesteśmy zdrowi), powinniśmy mocno rozważyć założenie masko. Jest to bardzo wskazane, jeśli mamy objawy nawet tylko zwiastujące zakażenie (ból głowy, gorsze samopoczucie, gorsza wydajność, stan podgorączkowy, kaszel). Da to zdecydowanie większe prawdopodobieństwo uniknięcia zakażenia niż bez takiego działania.

W maseczki powinni zostać zaopatrzeni wszyscy pracownicy mający szeroki kontakt z innymi ludźmi (sprzedawca, konduktor, pracownik poczty) oraz oczywiście wszystkie osoby związane z ochroną zdrowia. Po to, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo, a przede wszystkim po to, żeby w przypadku bycia nosicielem nie narażać jednocześnie dziesiątek innych osób, zwłaszcza z grup ryzyka. Miejmy nadzieję, że rządowi uda się tak szeroko to zaopatrzenie w maski zorganizować.

Maseczka ma jeszcze jedną zaletę. Jeśli używamy jej przy okazji wspomnianych sytuacji podwyższonego ryzyka, to pamiętamy też przy okazji o innych elementach bezpiecznego zachowania. Zmniejszamy szansę na dostanie się wirusa poprzez nieopatrzne dotknięcie własną, skażoną już ręką ust, nosa czy oczu.


W przypadku wybuchu epidemii i braku masek – czy warto zrobić sobie samemu własną maseczkę?

Nawet wykonana z kilku warstw gazy maska będzie lepsza niż nic – zdecydowanie ograniczy rozsiewanie kropelek płynów ustrojowych wokół siebie.

Ważne jest jednak, żeby nie używać maski zbyt długo.

Maseczkę powinno się po zdjęciu wyrzucić do szczelnie zamkniętego pojemnika.

Jednocześnie w ostateczności, jeśli nie będzie dostatecznej ilości maseczek na rynku: jeśli maseczka będzie się nadawała do prania w gorącej wodzie z detergentem, może służyć nawet do kilkukrotnego użycia.

Podobne wiadomości

Nie ma możliwości dodania komentarza