„Choroba Parkinsona. Diagnozowane i leczenie” pod redakcją naukową dr hab. Joanny Siudy i dr hab. Anny Brzęk to publikacja dotycząca diagnostyki, leczenia i rehabilitacji pacjenta podczas przebiegu choroby Parkinsona, przygotowana z wybitnymi specjalistami neurologii i rehabilitacji neurologicznej.
Książka porusza tematykę szczegółowej opieki nad pacjentem z chorobą Parkinsona, zaburzeń poznawczych, prokognitywnych, możliwych objawów psychopatologicznych czy zaburzeń językowych. Przekazuje też wiedzę o możliwościach leczenia i rehabilitacji, jak również opieki nad pacjentem w terminalnym stadium choroby.
Publikacja została oparta na aktualnym piśmiennictwie oraz wiedzy i doświadczeniu z praktyki autorów. To użyteczne i praktyczne narzędzie do pogłębienia i zaktualizowania wiedzy na temat schorzeń neurologicznych u pacjenta dorosłego dla lekarzy neurologów, studentów medycyny, jak i innych specjalizacji lekarskich i zawodów medycznych, udzielających pomocy pacjentom cierpiącym na choroby neurodegeneracyjne.
Redakcja naukowa:
Dr hab. n. med. Joanna Siuda – specjalista neurolog, nauczyciel akademicki, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, lekarz kierujący Oddziałem Neurologii z Pododdziałem Udarowym w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. Prof. K. Gibińskiego w Katowicach. Członek Zarządu Polskiego towarzystwa Alzheimerowskiego i Zarządu Sekcji Chorób Układu Pozapiramidowego Polskiego towarzystwa Neurologicznego; Prezes Oddziału Śląskiego Polskiego towarzystwa Neurologicznego. Założycielka Śląskiej Akademii Parkinsona, która powstała z myślą o chorych i ich opiekunach – to wspólna inicjatywa specjalistów wielu dziedzin, zajmujących się osobami z chorobą Parkinsona; współpracuje także ze Śląskim Stowarzyszeniem Alzheimerowskim. Autorka ponad stu artykułów naukowych, kilku rozdziałów książkowych oraz kilkudziesięciu doniesień zjazdowych. Naukowo interesuje się przede wszystkim chorobami neurozwyrodnieniowymi przebiegającymi z zaburzeniami funkcji poznawczych i otępieniem oraz specyfiką objawów pozaruchowych w chorobie Parkinsona i parkinsonizmach atypowych.
Dr hab. n. o zdrowiu Anna Brzęk – fizjoterapeuta, adiunkt i kierownik Zakładu Fizjoterapii Katedry Fizjoterapii Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Kierownik Studenckich Praktyk Zawodowych dla Kierunku Fizjoterapia WNoZ w Katowicach. Autorka programu zdrowego kręgosłupa wdrożonego do szkół i przedszkoli na terenie Śląska. Od kilkunastu lat zajmuje się badaniem nad czynnikami wpływającymi na kształtowanie prawidłowej postawy ciała u dzieci i młodzieży oraz sposobami zapobiegania nieprawidłowościom w jej obrębie. Autorka licznych publikacji naukowych z zakresu fizjoterapii, ergonomii, aktywności fizycznej oraz szeroko rozumianej prewencji chorób cywilizacyjnych.
Wydawnictwo: PZWL
Liczba stron: 158
Data premiery: 23.08.2024