Partner
Partner
Więcej

  Dr Alicja Dąbrowska: Niezbędna strategia ochrony zdrowia

  Należy rozszerzyć kompetencje lekarzy POZ, zmienić model funkcjonowania całego systemu skierowań. Zróbmy też dobrą sieć placówek nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Doprowadźmy do odciążenia lekarzy z nadmiaru procedur biurokratycznych, by mogli poświęcić całą uwagę pacjentowi – mówi dr Alicja Dąbrowska, dyrektor Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Mokotów.

  Jakie są największe wyzwania stojące obecnie przed systemem ochrony zdrowia?

  Przede wszystkim system jest niewydolny. Teoretycznie pieniędzy jest więcej, ale w praktyce nie widać efektów chociażby podniesienia wysokości składki zdrowotnej. Brakuje holistycznego spojrzenia na całość. Od profilaktyki, przez placówki POZ, specjalistów, a skończywszy na leczeniu szpitalnym i rehabilitacji.

  Który z tych elementów powinien zyskać największe wsparcie?

  Tak naprawdę dwa pierwsze. Profilaktyka nie wymaga komentarza. Natomiast w przypadku przychodni lekarskich jest kilka pomysłów. Należy rozszerzyć kompetencje lekarzy POZ, zmienić model funkcjonowania całego systemu skierowań. Zróbmy też dobrą sieć placówek nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Doprowadźmy do odciążenia lekarzy z nadmiaru procedur biurokratycznych, by mogli poświęcić całą uwagę pacjentowi. Do rozważenia jest też ogólnopolski system umawiania wizyt. Terminy wizyt nie mogą się marnować.

  Jak na tle całego systemu ochrony zdrowia funkcjonuje wasz zespół?

  Jestem lekarzem internistą już od 40 lat. Teraz mam zaszczyt zarządzać zespołem placówek na warszawskim Mokotowie i w Wilanowie. Robimy co możemy, żeby zapewnić dostęp do lekarzy POZ oraz specjalistów. Stawiamy na utrzymanie stałej kadry w naszych placówkach, a jednocześnie bardzo elastycznie podchodzimy do zatrudniania personelu, który uzupełnia grafiki.

  A jak jest z finansami?

  I tutaj sprawa jest złożona. Bo z jednej strony w ostatnich latach udaje nam się wypracować zysk. Z sukcesem aplikujemy też o środki samorządowe i unijne na rozbudowę placówek. Realizujemy największy program inwestycyjny w historii. Za 11,5 mln zł budujemy przychodnię w Wilanowie, rozpoczynamy termomodernizację placówek oraz inwestujemy w odnawialne źródła energii. Do tego dochodzi wymiana sprzętu medycznego. Będzie nowocześnie i ekologicznie. Ale z drugiej strony władze centralne w praktyce nie rekompensują nam chociażby kwestii wypłacanych podwyżek. Zmorą są również limity finansowe NFZ.

  Jak należy przebudować ochronę zdrowia?

  Tak naprawdę niezbędna jest strategia dotycząca ochrony zdrowia, która pogodzi wszystkie strony.

  Trzykrotnie byłam posłanką, ale i widząc obecną sytuację, nie mogłam stać z boku i zdecydowałam się kandydować do Sejmu z list Koalicji Obywatelskiej w okręgu warszawskim. Chcę przyczynić się do wypracowania rozwiązań, które realnie coś zmienią i po prostu pomogą pacjentom. Wśród konkretnych rozwiązań wymienię jeszcze radykalne zwiększenie nakładów na psychiatrię dziecięcą, realne przywrócenie opieki ginekologiczno-położniczej oraz wsparcie opieki nad seniorami.

  Rozmawiał: Aleksander Fedoruk

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Prof. Wyleżoł: Chirurgia bariatryczna to druga linia leczenia choroby otyłościowej

  Trzeba diagnozować chorobę otyłościową i ją leczyć. Jeśli leczenie farmakologiczne nie jest skuteczne, konieczne jest leczenie bariatryczne. To leczenie ratujące życie - mówi prof....

  Rusza druga edycja konkursu o Grant Onkologiczny Servier – CARE

  Polskie Towarzystwo Onkologiczne ogłosiło konkurs o grant naukowo-badawczy,  realizowany we współpracy z firmą Servier Polska pod auspicjami Warsaw Health Innovation Hub. Grant Onkologiczny Servier...

  Dr n. med. Piotr Dąbrowiecki: Astma ciężka – leczenie, które pozwala żyć

  Pacjent z astmą ciężką żyje pod dyktando choroby, co chwila zaskakuje go duszność, musi mieć pod ręką inhalator, często z powodu astmy rezygnuje z...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D