DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Dr n. med. Violetta Szostek-Gaweł: Czekałam na taki lek

 

Najnowsze informacje o XXI Gali Nagród Złoty OTIS
blank

Każdy lekarz z niecierpliwością wyczekuje leków, które nie tylko okażą się skuteczne, ale też poprawią komfort życia pacjenta. Semaglutyd tak właśnie działa ? poza poprawą kontroli glikemii redukuje masę ciała  i masę tłuszczową w wyniku zmniejszania podaży kalorii, w tym hamowania apetytu. Ponadto zmniejsza ochotę na pokarmy wysokotłuszczowe. I co ważne, redukuje ryzyko sercowo-naczyniowe ? mówi dr n. med. Violetta Szostek-Gaweł, diabetolog.

Od dwóch miesięcy stosuje Pani u swoich pacjentów doustny semaglutyd i ? jak widzę po wpisach ? z powodzeniem. Pacjenci są bardzo zadowoleni z tej terapii, Pani chyba też?

Sądzę, że każdy lekarz z niecierpliwością wyczekuje leków, które nie tylko okażą się skuteczne, ale też poprawią komfort życia pacjenta. Mam ok. 1500 pacjentów na insulinoterapii i ok. 3 tys. na tabletkach. I widzę, że każdy z nich ma inne oczekiwania, inne potrzeby. I każdy, podobnie jak ja, wyczekuje tych jeszcze bardziej skutecznych i jeszcze bardziej pozwalających zapomnieć o chorobie. Mój pierwszy pacjent, któremu zaproponowałam leczenie semaglutydem, jest kierowcą TIR-a. Pierwszą receptę na ten lek wypisałam właśnie jemu, 15 października tego roku (2021). Miał dużą otyłość, przyjmował flozynę i metforminę, ale to okazało się dla niego za mało. Na nowy lek zareagował bardzo dobrze, ma ustabilizowaną glikemię, schudł. Ponadto, ponieważ bardzo boi się zastrzyków, tabletki są dla niego świetnym wyborem. Odpowiedź na lek była szybka, chory nie sygnalizował żadnych działań niepożądanych. Przy poprzedniej terapii za każdym razem, kiedy wyjeżdżał w trasę, bał się, że może wpaść w śpiączkę z powodu hipoglikemii. Teraz już się nie boi. Kiedy po tygodniu stosowania leku zadzwoniłam do niego, bo byłam ciekawa, jak się czuje, powiedział, że świetnie. I że nawet dwóch łyżek bigosu na raz nie potrafi przełknąć, bo już czuje się syty.

Ten lek tak właśnie działa, że poza poprawą kontroli glikemii ? poprzez zmniejszanie stężenia glukozy we krwi ? redukuje masę ciała. I co ważne, redukuje ryzyko sercowo-naczyniowe.

?Proszę mi pomóc, w mojej rodzinie występuje cukrzyca, wujek miał amputowane obie nogi przez cukrzycę. Ja mam już 30 kg nadwagi! Jak się dorwę do jedzenia, to chłonę tonami. Jak już miałam ułożoną dietę, to trzymałam się jej maksymalnie dwa tygodnie, potem dochodziło do dnia, kiedy chciałam zjeść wszystko, co miało czekoladę. Potrzebuję czegoś, co powstrzyma mnie przed napadami na jedzenie i przed cukrzycą?. To list od jednej z Pani pacjentek. Czy kwalifikuje się do leczenia semaglutydem?

U tej pacjentki cukrzyca została już stwierdzona, zatem dla niej to bardzo dobry lek. Warto podkreślić, jak ważne w leczeniu jest nawiązanie właściwej relacji pacjenta z lekarzem, tak by mógł on zrozumieć, dlaczego taka, a nie inna terapia została zastosowana.

Jaki jest mechanizm działania tego leku?

GLP-1, czyli lek, o którym mówimy, to fizjologiczny hormon o wielorakim działaniu w zakresie regulowania apetytu i stężenia glukozy oraz czynności układu sercowo-naczyniowego. Jego wpływ na stężenie glukozy i apetyt jest związany z receptorami GLP-1 znajdującymi się w trzustce i mózgu. Semaglutyd zmniejsza stężenie glukozy we krwi w sposób zależny od stężenia glukozy poprzez pobudzenie wydzielania insuliny i zmniejszenie wydzielania glukagonu, gdy stężenie glukozy we krwi jest duże. Mechanizm jego zmniejszania obejmuje również niewielkie opóźnienie we wczesnym poposiłkowym opróżnianiu żołądka. Podczas hipoglikemii semaglutyd zmniejsza wydzielanie insuliny, nie zaburzając wydzielania glukagonu. Mechanizm działania semaglutydu jest niezależny od drogi podania. Lek ten obniża masę ciała i masę tłuszczową w wyniku zmniejszania podaży kalorii, w tym hamowania apetytu. Ponadto zmniejsza ochotę na pokarmy wysokotłuszczowe.

Rozmawiała: Bożena Stasiak

blank
Bożena Stasiak
Bożena Stasiak
Dziennikarka z wieloletnim stażem, pisała m.in. dla „Super Expressu”. Laureatka prestiżowych nagród i wyróżnień dziennikarskich, w tym Nagrody Zaufania „Złoty Otis” w kategorii Media i Zdrowie w 2019 r. Absolwentka Lingwistyki Stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarstwa podyplomowego na UW i Germanistik-Journalistik na Uniwersytecie w Lipsku. Autorka reportaży i poradników.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D