Partner
Partner
Więcej

    Dzwonił zawsze niespodziewanie (Prof. Władysław Grzeszczak 1953-2021)

    Kiedy na ekranie mojego telefonu wyświetlał się napis ?Grzeszczak Wład prof ?, to zawsze znaczyło, że nazajutrz jadę do Zabrza i jak zwykle pomylę zjazd z ronda, skręcę w lewo i trafię między domy za szpitalem. Po latach prowadziłem już jak bywalec, znający okoliczne wolne miejsce do zaparkowania. Potem marynarka, wizytowe buty i pędziłem do Kliniki. Dwadzieścia minut i w drogę powrotną do Warszawy, bo Profesor nie mówił wiele.

    Raz zdarzyło się nam porozmawiać dłużej o rozwoju cywilizacji. Zastanawiałem się, kiedy zdążył przeczytać ?Homo deus. Krótka historia jutra? i inne grube książki Yuvala Noaha Harariego.
    Profesora Władysława Grzeszczaka przedstawił mi znakomity nefrolog, prof. Bolesław Rutkowski, w pierwszej dekadzie lat dwutysięcznych. Potem zarekomendował Go do Nagrody Zaufania Złoty OTIS za pionierskie leczenie nefropatii cukrzycowej w Polsce. Statuetkę wręczyliśmy w hotelu Polonia w 2012 roku. I tak to się zaczęło.
    ? Panie Pawle, mam pomysł, proszę przyjechać do Zabrza.
    ? Jutro o 12.00?
    ? Prima.
    Profesor lubił to słowo, a ja podróże na Śląsk.
    Pomysły miewał różne, zrealizowaliśmy wszystkie.
    Zaczęło się od promowania Sympozjum Diabetologicznego w Zakopanem i specjalnych Nagród Zaufania dla jego twórców: m.in. prof. Jacek Sieradzkiego, prof. Józefa Drzewoskiego, prof. Grzegorza Dzidy i prof. Tomasza Klupy. Kapituła jednogłośnie poparła zgłoszone przez Profesora kandydatury, ja odetchnąłem z ulgą, bo to jednak było działanie nowatorskie, inne niż dotychczas. Poszukiwał zawsze, dlatego wniósł do polskiej medycyny tyle świeżości.
    Kiedy pod koniec 2020 roku zadzwonił ? po długiej chorobie płuc ? z pomysłem wydania ?Świata Lekarza? na konferencję ?Nowości w cukrzycy?, odbywającej się w styczniu, zapytałem:
    ? Panie Profesorze, ale czy to będzie ciekawe?
    ? Coś wymyślę.
    Po tygodniu przecierałem oczy ze zdumienia, wybrał tematy, których nie widziałem na żadnej konferencji. I znaleźli się ludzie, którzy to bez trudu dostrzegli, i powstał bardzo ciekawy numer ?Świata Lekarza?. Cukrzycę widział szeroko, doceniano to.
    I był prawdziwym Człowiekiem, z krwi i kości, witalnym jak życie. Fascynował.
    Dziękuję, Panie Profesorze, za wizyty w Zakopanem, za to, że mogłem zobaczyć setki lekarzy słuchających z zapartym tchem dyskusji o potrzebie nowej klasyfikacji cukrzycy, w hotelu Kasprowy.
    Nie zdążyliśmy pójść, jesienią 2022, na spacer po Zakopanem. Obiecywaliśmy go sobie od 2015 roku i na początku tego grudnia. Zostanie marzeniem ciepłej pamięci o Tobie, o ?ziemi i grobach?, Atmie i Witkacym. I o rozmowach, których już nie będzie.

    Paweł Kruś

    Więcej od autora

    Paweł Kruś
    Paweł Kruś
    Wydawca Świata Lekarza i specjalistycznych portali dla lekarzy. Organizator debat, konferencji i krajowych oraz międzynarodowych akcji profilaktycznych (m.in. badań poziomu hemoglobiny glikowanej i poziomu cholesterolu u dzieci). Przewodniczący Kapituły Nagrody Zaufania ?Złoty OTIS?. Dziennikarz medyczny, laureat m.in. Nagrody dr. Władysława Biegańskiego, wyróżnienia Nagrody Św. Kamila i tytułu ?Zasłużonemu - Polskie Towarzystwo Lekarskie? oraz medalu Stowarzyszenia Dziennikarzy Ukrainy i Ukraińskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

    Podobne artykuły

    ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

    Najnowsze artykuły

    Ciśnienie tętnicze #podkontrolą

    Problem nadciśnienia tętniczego dotyczy już 12 milionów Polaków. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może prowadzić do groźnych powikłań, m.in. niewydolności i zawału serca, udaru mózgu. Dlaczego...

    Prof. dr hab. n. med. Irina Kowalska: Zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego na 2023 rok

    W związku ze stałym rozwojem technologii i coraz nowocześniejszych sposobów podawania insuliny, w Zaleceniach Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego wpro­wadziliśmy zapis, że hybrydowe pompy insulinowe dzia­łające...

    Prof. dr hab. Leszek Czupryniak: Kosmiczna technologia

    W klinice, w której pracuję, każdemu pacjentowi z noworozpoznaną cukrzycą typu 1, zakładamy system Libre, by pokazać, jak może szybko nauczyć się swojej choroby,...

    Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

    Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D