DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Movember, november, czyli dlaczego w listopadzie mężczyźni zapuszczają wąsy

Podziel się treścią:

 

Rozpoczęła się kolejna edycja kampanii ?Movember Polska?, której celem jest zwrócenie uwagi na zdrowie mężczyzn, a dokładnie na te problemy zdrowotne, które dotyczą ich, czyli głównie schorzenia jąder i prostaty, ale nie tylko. A tym, co ma zwracać uwagę i podkreślać, jak ważne są to sprawy, ma być zmiana męskiego wizerunku. I stąd właśnie te wąsy.

Kampania, prowadzona w Polsce od 2014 r., uczy mężczyzn, jak dbać o swoje zdrowie. Do tej pory dotyczyła wyłącznie zdrowia fizycznego i profilaktyki antynowotworowej, w tym roku organizatorzy (Fundacja Kapitan Światełko) zdecydowała się poruszyć również kwestię zdrowia psychicznego. ? To, co dzieje się w męskiej głowie, jest równie ważne jak to, co dzieje się w ich majtkach ? przekonują organizatorzy. ? W czasie pandemii Covid-10 z powodu społecznej izolacji, ale też pogorszenia się warunków ekonomicznych wielu osób, liczba samobójstw wśród mężczyzn zwiększyła się aż o 20 proc. Tak więc sprawy zdrowia psychicznego są obecnie równie ważnym wyzwaniem jak diagnostyka i leczenie nowotworów jąder czy prostaty.

Kampanie wspierają ambasadorzy ? wokaliści i osobowości internetowe, którzy zjednoczyli się jako zespół ?Mosznowładcy? i w piosence ?Wszyscy za jednego? promują dbanie o zdrowie fizyczne i psychiczne mężczyzn. ? Po raz czwarty mam zaszczyt być ambasadorem kampanii Movember Polska ? mówi Cyber Marian, jeden z ambasadorów internetowych. ? A temat jest mi bardzo bliski, ponieważ sam w przeszłości zmagałem się z nowotworem i mogłem się przekonać, jak ważne są badania i wczesne wykrycie choroby. Wiem także, jak ogromną rolę pełni w tym wszystkim psychika, jak dużo zależy od tego, co dzieje się w naszej głowie. Podpisuję się pod tą kampanią wszystkimi kończynami, bo uratowała już życie niejednego faceta.

W ramach kampanii po raz kolejny zorganizowana została akcja badań w centrach handlowych w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Szczecinie, Koszalinie oraz Gorzowie Wielkopolskim, gdzie mężczyźni do 40. roku życia mogą sprawdzić na usg stan swoich jąder, a mężczyźni powyżej tego wieku mogą skontrolować poziom podstawowego markera nowotworowego prostaty, PSA, przy badaniu z kropli krwi.

Drodzy panowie (jak również i wasze partnerki),  miejcie jednak na uwadze, że o zdrowie należy dbać nie tylko z okazji specjalnych kampanii (choć oczywiście dobrze, że takie są organizowane), ale przez cały rok! A wąsy, jeśli komuś do twarzy, też można zapuszczać i w innych miesiącach!

Bożena Stasiak

Bożena Stasiak
Bożena Stasiak
Dziennikarka z wieloletnim stażem, pisała m.in. dla „Super Expressu”. Laureatka prestiżowych nagród i wyróżnień dziennikarskich, w tym Nagrody Zaufania „Złoty Otis” w kategorii Media i Zdrowie w 2019 r. Absolwentka Lingwistyki Stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarstwa podyplomowego na UW i Germanistik-Journalistik na Uniwersytecie w Lipsku. Autorka reportaży i poradników.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D