Partner
Partner
Więcej
  Partner
  Partner

  Prof. Stefan Kruś Nagrodzony Medicus Nobilis

  8 listopada 2013 r. na Zamku Królewskim w Warszawie podczas uroczystej Gali Polskiego Towarzystwa Lekarskiego prof. Stefan Kruś został uhonorowany tytułem Medicus Nobilis i srebrnym sygnetem PTL.

  Tytuł Medicus Nobilis wraz z sygnetem jest przyznawany „za pełną oddania pracę dla poprawy stanu zdrowia polskiego społeczeństwa oraz za 50 lat ofiarnej pracy dla podniesienia prestiżu stanu lekarskiego i dobra Polskiego Towarzystwa Lekarskiego”.
  Prof. Stefan Kruś od 1950 roku pracował w Zakładzie Anatomii Patologicznej warszawskiej AM. W 1970 roku objął funkcję kierownika Zakładu. Obecnie jest na emeryturze. Profesor jest autorem kilku podręczników do patomorfologii, a także zbiorów swoich felietonów „Wiecznym piórem” oraz „Wykładów inauguracyjnych z anatomii patologicznej”.

  „Wiecznym piórem” – zbiór niniejszy składa się z drobnych obrazków z mojego życia, osadzonych w otoczeniu rodziny, przyjaciół, nauczycieli, studentów i wspomnień. Są one komentarzami do przeżyć, rozmów i wskazówek zbieranych w ciągu wielu lat.
  Podłożem zdarzeń są: czas, zawsze niezmienny i czasy, zawsze zmienne. Zmiany wymagają dostosowywania ocen. Przewijają się rozważania o spędzaniu doczesności z sensem zalecanym przez wszystkie religie, filozofie i poważne systemy polityczne. Przyziemność zapewnia wędrówkę na bosaka po bruku z kocich łbów. Zmiana przyziemności na przyjemność jest trudna. A chodzi tylko o to, aby nie walić kamieniem w łeb koci lub ludzki, ale delikatnie popukać się we własny! – mówi Profesor.

  [notification type=”information” title=”Dowiedz się więcej o profesorze”]

  Przeczytaj artykuł Prof. Stefan Kruś – sylwetka

  [/notification]

  Książka Stefana Krusia – osobista, pisana językiem zwyczajnym, swobodnym, ale także pięknym i bogatym, z humorem i poważnie – przypomina, jak wiele dają nam studia lekarskie i jak bardzo możemy być dumni z tego, że odmieniły nasz sposób patrzenia na to, co ludzkie. Dowiadujemy się z niej, dlaczego warto być lekarzem właśnie dzisiaj, kiedy wszystko, co nas otacza, jest sprowadzane do komercji i kultury obrazkowej. Dla studentów i lekarzy powinna być lekturą obowiązkową. Podpiera na duchu. Jest na czasie. Czyta się znakomicie.
  Piotr Müldner-Nieckowski

  STEFAN KRUŚ

  Profesor zwyczajny nauk medycznych, urodził się w niedzielę 20 czerwca 1926 roku. Maturę zdał w 1944 roku na tajnych kompletach liceum im. Adama Mickiewicza, zaś studia medyczne ukończył razem z pierwszym powojennym rocznikiem (1945-1951). Od tamtego czasu jest związany z Zakładem Anatomii Patologicznej Akademii Medycznej w Warszawie (obecnie Warszawski Uniwersytet Medyczny). Wykłada do dziś.

  Główne zainteresowania naukowe profesora to patologia wątroby, nerek i serca. Tym zagadnieniom poświęcił wiele książek, artykułów i podręczników, z których anatomii patologicznej przez kilkadziesiąt lat uczyły się kolejne pokolenia lekarzy.

  Profesor zawsze znany był ze swoich humanistycznych zainteresowań oraz poczucia humoru. Nic więc dziwnego, że jego wykłady cieszyły się wielkim powodzeniem wśród studentów.

  Publikowane od lat 80. felietony Stefana Krusia pokazywały subiektywny obraz rzeczywistości i cieszyły się popularnością w środowisku lekarskim.

   

  Poniżej przedstawiamy fragmenty wybranych felietonów:

  Obywatelu Redaktorze! (K.I. Gałczyński, koniec cytatu)
  Zgoda buduje, niezgoda rujnuje…
  Obywatelu Redaktorze! – Więcej wyobraźni
  Czy odkładać coś do zniszczenia na później?
  Obywatelu Redaktorze!
  Obywatelu Redaktorze! – Europa
  Obywatelu Redaktorze! (Advocatus sed non ladro)
  Od redaktora do samego siebie
  Pacjent a lekarz – oczekiwania i współpraca

  Książkę profesora można kupić tutaj:

  http://www.nazdrowie.pl/sklep

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Polską pediatrię czekają rewolucyjne zmiany

  – To jeden z najważniejszych zespołów parlamentarnych i można się tylko dziwić, że nie było go wcześniej. Bardzo dobrze więc się stało, że powstał...

  Nowoczesna diabetologia szansą dla pacjenta z cukrzycą

  Ponad 300 uczestników, liczne warsztaty, ciekawe sesje, a przede wszystkim prezentacja nowoczesnych rozwiązań w leczeniu cukrzycy to główny cel jaki przyświecał kolejnej już piątej...

  Świąteczny koncert z aukcją

  „Spotykamy się, bo wierzymy w potencjał naukowy polskiej młodzieży medycznej. Wierzymy w nich. Nam też kiedyś ktoś uwierzył i podał rękę” – mówił Paweł...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D