Rozszerzona rzeczywistość w Europejskim Centrum Zdrowia Otwock

Europejskie Centrum Zdrowia Otwock Sp. z o.o. oraz MedApp S.A. rozpoczynają kolejny etap wspólnych prac nad rozwojem rzeczywistości rozszerzonej oraz wprowadzeniem metod sztucznej inteligencji do zastosowań w medycynie.

Przedmiotem podpisanej umowy jest współpraca w celu opracowania standardów i procedur w zakresie obrazowania medycznego metodą rzeczywistości rozszerzonej (augmented reality, AR). Tym samym pogłębiania wiedzy o możliwościach klinicznego zastosowania badań AR. W szczególności jako wsparcia dla specjalistycznych procedur medycznych przeprowadzanych w otwockiej placówce.

– Jeszcze kilka lat temu wykorzystanie sztucznej inteligencji i rozszerzonej rzeczywistości w medycynie uznawane było za zbędną fanaberię i daleką przyszłość. Dziś wiemy już, że jest to rozwiązanie faktycznie już dzisiaj ułatwiające pracę lekarzom – podkreśla Mateusz Kierepka, prezes MedApp S.A.

Badania nad AR w zakresie poznania możliwości techniki i technologii ich wdrożenia do celów medycznych będą prowadzone w szczególności z zastosowaniem gogli holograficznych (Microsoft HoloLens), w celu zastosowania już wytworzonych oraz opracowywania nowych procedur diagnostyczno-leczniczych z zastosowaniem AR w dziedzinie kardiologii i onkologii. Specjalności te, obok chirurgii i urologii, stanowią główny obszar specjalistycznej działalności leczniczej Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku

– Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny lekarz przystępujący do operacji lub zabiegu interwencyjnego posiada pełną wiedzę o szczegółowej anatomii operowanego pacjenta i jest ona przedstawiana przez lekarza radiologa często w sposób wręcz trójwymiarowy, ciągle jednak na dwuwymiarowym, płaskim monitorze – zauważa dr Łukasz Kownacki, radiolog z ECZ Otwock.

(źródło: Europejskie Centrum Zdrowia Otwock Sp. z o.o.)