Partner
Partner
Więcej

  Semper Idem

  Świat idzie do przodu i cały czas się zmienia, nie zawsze na lepsze. Na szczęście istnieją jeszcze Mistrzowie. To Oni są „zawsze tacy sami”: semper idem, niedoścignięci, nieliczni.

  Po tegorocznej ceremonii rozdania Nagród Zaufania Złoty OTIS odebrałem wiele telefonów z podziękowaniami za uhonorowanie naszą statuetką Pani Prof. Marii Springer-Nodzak, Pana Prof. Eugeniusza Butruka i Pana Prof. Mieczysława Lao. Proszono o kontynuowanie nagradzania Mistrzów w następnych edycjach i wyrażano wdzięczność Panu Ministrowi Jarosławowi Pinkasowi za osobiste wręczenie Nagród Zaufania.

  Semper idem – to znaczy „zawsze ci sami i tacy sami”. Jaka jest wartość tych słów w życiu każdego z nas? Podstawowa. Zawsze szukamy osób, do których możemy bez obawy o zlekceważenie zwrócić się z każdym pytaniem, wątpliwością lub po prostu wyżalić się w chwilach trudnych. Ci z nas, którzy mają przyjaciół „semper idem” są ludźmi szczęśliwymi.

  Podziękowanie dla Ministerstwa Zdrowia

  Na łamach „Świata Lekarza” dużo pisaliśmy o chorych na ziarnicę złośliwą, m.in. o Agacie Samockiej. Dziewczyna przeżyła dlatego, że stała się pół Włoszką i na Sycylii otrzymała nowoczesną jednorazową terapię brentuximabem vedotin. Wcześniej, w Polsce, leczono ją przez sześć lat, za ponad 470 tysięcy złotych, podobnie jak kilkudziesięciu innych pacjentów. Wydatki policzyliśmy z opublikowanej przez Agatę karty choroby. Na koniec stwierdzono „brak możliwości leczenia choroby podstawowej” i skierowano pacjentkę do domu z zaleceniem leczenia paliatywnego. Tylko, że Agata Samocka ani Marzena Erm, ani Natalia Toepler nie zamierzały umierać w domu, zgodnie z zaleceniami.

  Ziarnica atakuje około 100 młodych Polaków rocznie. Oni umierali, choć nie musieli, bo nowa terapia nie jest droższa od starej, tyle że prowadzi do wyleczenia, a nie do śmierci. Dlatego podjąłem ten temat i zainteresowałem nim dziennikarzy. Apelowaliśmy do premiera Donalda Tuska i ministrów Arłukowicza i Winnickiego – z żałosnym skutkiem.

  Niedawno pojawił się komunikat Ministerstwa Zdrowia, że brentuximab vedotin jest refundowany od 1.05.2016 r. Pragnę podziękować Panom Ministrom Zdrowia Konstantemu Radziwiłłowi i Krzysztofowi Łandzie za to, że odważyli się ratować życie młodzieży nowymi lekami i w ciągu zaledwie ośmiu miesięcy znaleźli administracyjne rozwiązania, co z pewnością wymagało dobrej woli, determinacji i ciężkiej pracy. Nasz kraj potrzebuje życia tych stu młodych osób.

  Więcej od autora

  Waldemar Wierzba
  Waldemar Wierzba
  doktor nauk medycznych, redaktor naczelny "Świat Lekarza"

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski: Rzadki przykład szczepionki, która chroni przed nowotworem

  Musi minąć co najmniej kilka dekad, aby ta olbrzymia skuteczność szczepień przeciw HPV przeło­żyła się na sytuację epidemiologiczną w całej popula­cji. Jeśli w 2023...

  Prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski: Ta terapia przynosi bardzo szybką odpowiedź

  Jeszcze do bardzo czarniak był chorobą, która wiązała się z maka­brycznie złym rokowaniem. To się istotnie poprawiło w ostatnim cza­sie: pięcioletnie przeżycia 10 lat...

  Prof. dr hab. n. med. Jacek Sznurkowski: To nie jest jeden, tylko cztery raki endometrium

  Najważniejsze jest uświadomienie pacjentkom, że zanim zgodzą się na operację, lekarz powinien powiedzieć, z jakim rakiem mamy do czynienia. Nie ma jednego raka endometrium,...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D