Partner
Partner
Więcej

  Semper Idem

  blank

  Świat idzie do przodu i cały czas się zmienia, nie zawsze na lepsze. Na szczęście istnieją jeszcze Mistrzowie. To Oni są ?zawsze tacy sami?: semper idem, niedoścignięci, nieliczni.

  Po tegorocznej ceremonii rozdania Nagród Zaufania Złoty OTIS odebrałem wiele telefonów z podziękowaniami za uhonorowanie naszą statuetką Pani Prof. Marii Springer-Nodzak, Pana Prof. Eugeniusza Butruka i Pana Prof. Mieczysława Lao. Proszono o kontynuowanie nagradzania Mistrzów w następnych edycjach i wyrażano wdzięczność Panu Ministrowi Jarosławowi Pinkasowi za osobiste wręczenie Nagród Zaufania.

  Semper idem ? to znaczy ?zawsze ci sami i tacy sami?. Jaka jest wartość tych słów w życiu każdego z nas? Podstawowa. Zawsze szukamy osób, do których możemy bez obawy o zlekceważenie zwrócić się z każdym pytaniem, wątpliwością lub po prostu wyżalić się w chwilach trudnych. Ci z nas, którzy mają przyjaciół ?semper idem? są ludźmi szczęśliwymi.

  Podziękowanie dla Ministerstwa Zdrowia

  Na łamach ?Świata Lekarza? dużo pisaliśmy o chorych na ziarnicę złośliwą, m.in. o Agacie Samockiej. Dziewczyna przeżyła dlatego, że stała się pół Włoszką i na Sycylii otrzymała nowoczesną jednorazową terapię brentuximabem vedotin. Wcześniej, w Polsce, leczono ją przez sześć lat, za ponad 470 tysięcy złotych, podobnie jak kilkudziesięciu innych pacjentów. Wydatki policzyliśmy z opublikowanej przez Agatę karty choroby. Na koniec stwierdzono ?brak możliwości leczenia choroby podstawowej? i skierowano pacjentkę do domu z zaleceniem leczenia paliatywnego. Tylko, że Agata Samocka ani Marzena Erm, ani Natalia Toepler nie zamierzały umierać w domu, zgodnie z zaleceniami.

  Ziarnica atakuje około 100 młodych Polaków rocznie. Oni umierali, choć nie musieli, bo nowa terapia nie jest droższa od starej, tyle że prowadzi do wyleczenia, a nie do śmierci. Dlatego podjąłem ten temat i zainteresowałem nim dziennikarzy. Apelowaliśmy do premiera Donalda Tuska i ministrów Arłukowicza i Winnickiego ? z żałosnym skutkiem.

  Niedawno pojawił się komunikat Ministerstwa Zdrowia, że brentuximab vedotin jest refundowany od 1.05.2016 r. Pragnę podziękować Panom Ministrom Zdrowia Konstantemu Radziwiłłowi i Krzysztofowi Łandzie za to, że odważyli się ratować życie młodzieży nowymi lekami i w ciągu zaledwie ośmiu miesięcy znaleźli administracyjne rozwiązania, co z pewnością wymagało dobrej woli, determinacji i ciężkiej pracy. Nasz kraj potrzebuje życia tych stu młodych osób.

  Więcej od autora

  Waldemar Wierzba
  Waldemar Wierzba
  doktor nauk medycznych, redaktor naczelny "Świat Lekarza"

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Prof. Adam Maciejczyk: Pierwsze efekty sieci będą widoczne po kilku tygodniach

  Głównym celem Krajowej Sieci Onkologicznej jest zapewnienie pacjentom dostępu do kompleksowej, profesjonalnej diagnostyki i terapii onkologicznej, niezależnie od miejsca zamieszkania. W analizie satysfakcji pacjentów...

  Prof. Piotr Rutkowski: Inhibitory BRAF i MEK –opcja skuteczna i bezpieczna

  W leczeniu czerniaka mamy do czynienia z dwoma przełomami. Pierwszy to immunoterapia, drugi – leczenie ukierunkowane molekularnie: to połączenie leku działającego na białko BRAF...

  Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek: Raka nerki potrafimy dziś leczyć dużo skuteczniej

  Większość przypadków raków nerki jest wykrywanych na wczesnym etapie – to osoby, u których guzy w nerce wykryto przypadkowo, przy okazji np. badań USG...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D