Partner
Partner
Więcej

    Semper Idem

    Świat idzie do przodu i cały czas się zmienia, nie zawsze na lepsze. Na szczęście istnieją jeszcze Mistrzowie. To Oni są „zawsze tacy sami”: semper idem, niedoścignięci, nieliczni.

    Po tegorocznej ceremonii rozdania Nagród Zaufania Złoty OTIS odebrałem wiele telefonów z podziękowaniami za uhonorowanie naszą statuetką Pani Prof. Marii Springer-Nodzak, Pana Prof. Eugeniusza Butruka i Pana Prof. Mieczysława Lao. Proszono o kontynuowanie nagradzania Mistrzów w następnych edycjach i wyrażano wdzięczność Panu Ministrowi Jarosławowi Pinkasowi za osobiste wręczenie Nagród Zaufania.

    Semper idem – to znaczy „zawsze ci sami i tacy sami”. Jaka jest wartość tych słów w życiu każdego z nas? Podstawowa. Zawsze szukamy osób, do których możemy bez obawy o zlekceważenie zwrócić się z każdym pytaniem, wątpliwością lub po prostu wyżalić się w chwilach trudnych. Ci z nas, którzy mają przyjaciół „semper idem” są ludźmi szczęśliwymi.

    Podziękowanie dla Ministerstwa Zdrowia

    Na łamach „Świata Lekarza” dużo pisaliśmy o chorych na ziarnicę złośliwą, m.in. o Agacie Samockiej. Dziewczyna przeżyła dlatego, że stała się pół Włoszką i na Sycylii otrzymała nowoczesną jednorazową terapię brentuximabem vedotin. Wcześniej, w Polsce, leczono ją przez sześć lat, za ponad 470 tysięcy złotych, podobnie jak kilkudziesięciu innych pacjentów. Wydatki policzyliśmy z opublikowanej przez Agatę karty choroby. Na koniec stwierdzono „brak możliwości leczenia choroby podstawowej” i skierowano pacjentkę do domu z zaleceniem leczenia paliatywnego. Tylko, że Agata Samocka ani Marzena Erm, ani Natalia Toepler nie zamierzały umierać w domu, zgodnie z zaleceniami.

    Ziarnica atakuje około 100 młodych Polaków rocznie. Oni umierali, choć nie musieli, bo nowa terapia nie jest droższa od starej, tyle że prowadzi do wyleczenia, a nie do śmierci. Dlatego podjąłem ten temat i zainteresowałem nim dziennikarzy. Apelowaliśmy do premiera Donalda Tuska i ministrów Arłukowicza i Winnickiego – z żałosnym skutkiem.

    Niedawno pojawił się komunikat Ministerstwa Zdrowia, że brentuximab vedotin jest refundowany od 1.05.2016 r. Pragnę podziękować Panom Ministrom Zdrowia Konstantemu Radziwiłłowi i Krzysztofowi Łandzie za to, że odważyli się ratować życie młodzieży nowymi lekami i w ciągu zaledwie ośmiu miesięcy znaleźli administracyjne rozwiązania, co z pewnością wymagało dobrej woli, determinacji i ciężkiej pracy. Nasz kraj potrzebuje życia tych stu młodych osób.

    Więcej od autora

    Waldemar Wierzba
    Waldemar Wierzba
    doktor nauk medycznych, redaktor naczelny "Świat Lekarza"

    Podobne artykuły

    ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

    Najnowsze artykuły

    Dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski: Rzadki przykład szczepionki, która chroni przed nowotworem

    Musi minąć co najmniej kilka dekad, aby ta olbrzymia skuteczność szczepień przeciw HPV przeło­żyła się na sytuację epidemiologiczną w całej popula­cji. Jeśli w 2023...

    Prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski: Ta terapia przynosi bardzo szybką odpowiedź

    Jeszcze do bardzo czarniak był chorobą, która wiązała się z maka­brycznie złym rokowaniem. To się istotnie poprawiło w ostatnim cza­sie: pięcioletnie przeżycia 10 lat...

    Prof. dr hab. n. med. Jacek Sznurkowski: To nie jest jeden, tylko cztery raki endometrium

    Najważniejsze jest uświadomienie pacjentkom, że zanim zgodzą się na operację, lekarz powinien powiedzieć, z jakim rakiem mamy do czynienia. Nie ma jednego raka endometrium,...

    Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

    Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D