DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Bądź optymistą, to się opłaca!

 

Najnowsze informacje o XXI Gali Nagród Złoty OTIS
blank

21. sierpnia, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Optymisty. Co ciekawe, święto to powstało z inicjatywy Polaków, a przecież, co wynika z różnych sondaży, nie należymy do nacji jakoś szczególnie optymistycznie patrzących na świat. Dla większości z nas szklanka jest z reguły od połowy pusta, a nie do połowy pełna?

Tymczasem, przekonują psycholodzy, warto wykrzesać w sobie przynajmniej trochę optymizmu (tego nawet można się nauczyć), bo bycie optymistą może nam dać wiele korzyści. Po prostu ? opłaca się nim być.

Przede wszystkim, optymiści żyją zdrowiej, a więc i dłużej. To dlatego, że lepiej radzą się ze stresem, a tym samym w dużo mniejszym stopniu są narażeni na jego przykre konsekwencje. Stres, zwłaszcza przewlekły, to jeden z ważniejszych czynników ryzyka wielu chorób ? nadciśnienia tętniczego, schorzeń kardiologicznych, cukrzycy, hipercholesterolemii, także nowotworów. I, co oczywiste, przewlekły stres prowadzi do obniżenia odporności organizmu, a słaby organizm dużo gorzej radzi sobie z inwazją wirusów czy bakterii. A ponieważ stres jest jedną z przyczyn bezsenności, optymiści lepiej sypiają i mają bardziej wartościowe sny, bogate w marzenia senne.

Pozytywne spojrzenie na życie sprawia, że łatwiej nawiązuje się kontakty międzyludzkie, łatwiej rozwiązuje problemy, jeśli takie się pojawiają ? czy to w pracy, czy w środowisku najbliższych. I, co tu dużo mówić, chyba każdy z nas woli przebywać w towarzystwie kogoś uśmiechniętego niż w towarzystwie kogoś, kto tylko narzeka i w każdej sytuacji widzi samo zło. Oczywiście ten uśmiech należy traktować symbolicznie, bo nie chodzi o to, żeby szczerzyć zęby jak przysłowiowy ?głupi do sera?, ale żeby widzieć tę szklankę właśnie do połowy pełną. Nietrudno tez zauważyć, że osoby pozytywnie nastawione do świata są bardziej pewne siebie, mają wyższe poczucie własnej wartości, kochają siebie. A kochając siebie, kochają też innych.

Tym, którzy jednak nie potrafią (a może i nie chcą, bo nie widzą takiej potrzeby) optymistycznie spojrzeć na życie, psycholodzy radzą skorzystać z metod, szeroko dostępnych również w internecie. Nauka optymistycznego myślenia? Czemu nie, to się naprawdę opłaca!

Bożena Stasiak

blank
Bożena Stasiak
Bożena Stasiak
Dziennikarka z wieloletnim stażem, pisała m.in. dla „Super Expressu”. Laureatka prestiżowych nagród i wyróżnień dziennikarskich, w tym Nagrody Zaufania „Złoty Otis” w kategorii Media i Zdrowie w 2019 r. Absolwentka Lingwistyki Stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarstwa podyplomowego na UW i Germanistik-Journalistik na Uniwersytecie w Lipsku. Autorka reportaży i poradników.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D