DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Bartosz Arłukowicz: Priorytety systemowych zmian dla pacjentów z chorobami rzadkimi

 

Najnowsze informacje o XXI Gali Nagród Złoty OTIS
blank

Choroby rzadkie zawsze stanowiły duże wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia. Z reguły to choroby o ciężkim i przewlekłym przebiegu. Walka z chorobami rzadkimi musi polegać na wspieraniu najnowocześniejszych badań naukowych. Najnowszych metod diagnostyki. Ale także na ciągłym monitoringu najnowszych osiągnieć dotyczących leków – mówi Bartosz Arłukowicz, lekarz i poseł, przewodniczący Komisji Zdrowia Sejmu RP.

Jakie są priorytety systemowych zmian dla pacjentów z chorobami rzadkimi? Na czym polegają i jaki efekt mogą dać?

Choroby rzadkie zawsze stanowiły duże wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia. Z reguły to choroby o ciężkim i przewlekłym przebiegu. Są one priorytetem dla każdego ministra zdrowia. Leczenie ich jest często bardzo kosztowne, ale niezbędne.

Jak więc leczyć choroby rzadkie?

Walka z chorobami rzadkimi musi polegać na wspieraniu najnowocześniejszych badań naukowych. Najnowszych metod diagnostyki. Ale także na ciągłym monitoringu najnowszych osiągnieć dotyczących leków.

Pacjenci z chorobami rzadkimi są w Polsce leczeni efektywnie?

Rozwój nauki i technologii medycznych stawia zawsze przed każdym ministrem zdrowia duże wyzwanie. To proces ciągły i rozwijający się. Tak naprawdę trudno odnaleźć moment, w którym można powiedzieć, że leczenie jest efektywne, bo cały czas pojawiają się nowe metody leczenia.

Aż 80 proc. chorób rzadkich to choroby genetyczne. Eksperci już od pewnego czasu mówią o konieczności przyjęcia ustawy o testach genetycznych.

Wspieranie badań genetycznych było i jest naszym priorytetem. Rozwój genetyki przybliża możliwość rozwiazywania problemów wcześniej nierozwiązywalnych. Dlatego badania genetyczne stanowią najważniejszą podstawę walki z problemami chorób rzadkich.

Dla optymalnej diagnostyki i leczenia chorób rzadkich – tak jak w innych dziedzinach – niezbędna jest dostępność specjalistów, a tych w Polsce brakuje.

Problemy kadrowe w systemie ochrony zdrowia narastają, w ostatnich ośmiu latach kolejki do specjalistów wydłużyły się drastycznie. Działania w kierunku poprawy sytuacji kadrowej w ochronie zdrowia muszą być także naszym priorytetem.

Co w ramach diagnostyki choroby rzadkiej może zrobić lekarz POZ? Co to oznacza dla pacjenta?

Lekarz POZ odgrywa kluczową rolę w systemie ochrony zdrowia; pierwsze objawy chorób rzadkich nierzadko są bardzo dyskretne i lekarz, który ma pierwszy kontakt z rodziną, te pierwsze objawy często wychwytuje, więc współpraca z lekarzem POZ musi być ciągła i stała.

blank
Ewa Podsiadły-Natorska
Ewa Podsiadły-Natorskahttp://www.epnatorska.pl
Dziennikarka medyczna, redaktor prowadząca swiatlekarza.pl, pisarka. Ukończyła polonistykę o specjalności redaktorsko-medialnej na UMCS w Lublinie. Poza Światem Lekarza jej artykuły można przeczytać przede wszystkim w Wirtualnej Polsce i portalu Hello Zdrowie. Laureatka nagród i wyróżnień: w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2022 w kategorii Internet, wyróżnienie w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2021 w kategorii Internet, nagroda Zdrowe Pióro 2021 za artykuły dotyczące profilaktyki grypy w kategorii Internet, wyróżnienie w kategorii Choroby Serca w konkursie dla dziennikarzy medycznych Kryształowe Pióra 2021, dwukrotne wyróżnienie w kategorii Nowotwór w konkursie Kryształowe Pióra 2021 i 2020. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D