Więcej

  Ciepło, gorąco… upały!

  Zbliża się najbardziej gorący okres tego roku – lato. Tęsknimy do niego, ale w promieniach słońca łatwo się zapominamy. Jak pomóc sobie i innym, by letnie upały nie szkodziły zdrowiu?

  Słońce daje najwspanialszą dawkę energii, całej Ziemi i nam, jej mieszkańcom. Gdy jednak jest go dużo, świeci mocno, a nagrzane betony miast nie chcą rzucić odrobiny cienia, trzeba działać z głową. By nie dopuścić do przegrzania organizmu, udaru i poparzeń trzymajmy się kilku zasad. Zwracajmy też uwagę na ludzi dookoła. Upał sprawia, że mogą potrzebować naszej pomocy, zwłaszcza osoby starsze lub chore.

  Upały w czterech ścianach

  Nasze domy potrafią dać nam schronienie, zaleca się też, aby nie opuszczać mieszkań w porze największego słońca. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych. Warto jednak zadbać, aby dom chronił nie tylko przed słońcem, ale również przed przegrzaniem. Dlatego utrzymujmy w nim jak najniższą temperaturę. Okna w ciągu dnia powinniśmy zasłaniać, nawet jeśli mamy klimatyzację. Za to wieczorem, wcześnie rano i w nocy powinny być otwarte, aby przewietrzyć i schłodzić mury. Optymalna temperatura w nocy nie powinna przekroczyć 24°C. W miarę możliwości unikajmy też w ciągu dnia sztucznego oświetlenia i używania elektrycznych urządzeń, wydzielają dodatkowe ciepło.

  Jest za gorąco!

  Podobno Polakom nie potrzeba wiele, by znaleźć powód do narzekań. Zimą marudzimy, że jest nam zimno, latem – że jest za gorąco. Zamiast zatem powtarzać, że czekamy na jesień, dzielmy się złotymi radami o tym, jak przetrwać upał.

  Prostym zabiegiem jest choćby stosowanie chłodnych okładów. Mały ręcznik zmoczony zimną wodą można położyć na kark, w zgięciu łokci, na kostki lub nadgarstki. Dodatkowo bierzmy częste, chłodne prysznice. I zrezygnujmy z długich kąpieli w wannie.

  Wychodząc na zewnątrz postawmy na len lub bawełnę. Naturalne, luźne i przewiewne tkaniny najlepiej chronią przed przegrzaniem. To mit, że w czasie upałów trzeba odsłaniać ciało. Chrońmy je przed słońcem, zwłaszcza głowę (kapelusze!) i oczy (dobre okulary słoneczne!). Kremy z filtrami UV to obowiązek, nie tylko na plaży.

  Możemy spryskiwać skórę wodą termalną i moczyć stopy w fontannie, ale nic nie zastąpi nawodnienia od środka. W czasie upałów pijmy duże ilości wody. Namawiajmy do tego również osoby w naszym otoczeniu – dzieci i osoby starsze.

  Menu na upały

  Pijemy dużo wody, unikamy bezpośredniego słońca. A co powinniśmy jeść? Najlepiej posiłki chłodne i lekkie, nie obciążające naszego organizmu uciążliwym procesem trawienia. Potrawy powinny być lekko słone, pełne owoców i warzyw. Wybierajmy te z dużą ilością potasu – jak sałaty, marchew, ogórki i pomidory. Dobrze służyć nam będzie również sok wyciśnięty z pomarańczy. Idealne na upały są lenie zupy, np. chłodniki. Unikać powinniśmy za to… alkoholu!

  Akcja – reakcja

  Lato, zwłaszcza w miastach, może być uporczywe i niebezpieczne, szczególnie dla osób chorych lub starszych. Warto edukować społeczeństwo i uczyć pacjentów, jak mają reagować, jeśli ktoś w ich otoczeniu wymaga pomocy. Niezbędne są przecież choćby działania, na które stać każdego. W przypadku wystąpienia objawów, takich jak: zawroty głowy, nudności, przyspieszona akcja serca – przeniesienie chorego w chłodniejsze miejsce; ułożenie na plecach z nogami i miednicą uniesionymi wyżej niż tułów; obniżenie temperatury ciała poprzez przyłożenie zimnych okładów w okolice szyi, pach i pachwin, nieprzerwane wachlowanie, spryskiwanie skóry wodą o temperaturze 25–30 °C.

  Oczywiście, jeśli osoba majaczy, ma drgawki, gorącą i suchą skórę, traci przytomność, niezwłocznie należy wezwać lekarza.

  O tym, jak przetrwać zbliżające się upały, ostrzega Państwowa Inspekcja Sanitarna na swojej stronie internetowej.

   

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Pierwsze Muzyczne Spotkania Mistrzów Medycyny: Uzyskaliśmy 6 600 zł na stypendia dla młodych naukowców!

  Podczas koncertu Muzyczne Spotkania Mistrzów Medycyny miała miejsce niezwykła aukcja na rzecz II stypendium naukowego Nagrody Zaufania Złoty OTIS. Gości oczarowały pięknie arie w...

  Szkoła, gmina, system – partnerstwo przeciw epidemii otyłości i cukrzycy

  Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 22 czerwca br., zaprezentowany został raport Cities Changing Diabetes (CCD). To tzw. raport otwarcia programu w Polsce. Szkoła,...

  Koniec roku szkolnego. Zbadaj wzrok dziecka

  Końcówka czerwca to dla dzieci koniec roku szkolnego i długo wyczekiwany początek wakacji. Zanim jednak na dobre rozpoczniemy błogie lenistwo, warto sprawdzić kondycję wzroku...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D