Wydawało się, że w czasie pierwszej fali epidemii w Polsce cała służba zdrowia jest zajęta leczeniem COVID-19 i sparaliżowana koronawirusem. Byli też lekarze, którzy przez cały czas przyjmowali pacjentów; były też szpitale, które mimo COVID-19 starały się wprowadzać innowacyjne metody leczenia.
Wydawało się, że w czasie pierwszej fali epidemii w Polsce cała służba zdrowia jest zajęta leczeniem COVID-19 i sparaliżowana koronawirusem. Rzeczywistość to zamykane przychodnie, odwoływane planowe zabiegi, trudności z dostaniem się do lekarzy i apele towarzystw naukowych, by nie zaniedbywać leczenia pacjentów nie-covidowych.
Byli też lekarze, którzy przez cały czas przyjmowali pacjentów; były też szpitale, które mimo COVID-19 starały się wprowadzać innowacyjne metody leczenia ? tak jak warszawski szpital MSWiA, od początku epidemii funkcjonujący jako szpital jednoimienny. Trudny czas medycy wykorzystali tam nie tylko na leczenie pacjentów z COVID-19, prowadzenie innowacyjnych badań szukających odpowiedzi o przyczynę ciężkiego przebiegu choroby w genetyce czy mikroflorze jelitowej (opowiada o tym na str. 26 prof. Grażyna Rydzewska), ale także na wprowadzanie innowacyjnego na skalę światową leczenia. Efekt: pod koniec września zespół prof. Piotra Suwalskiego przeprowadził pierwsze w Polsce i unikatowe w skali Europy operacje kardiochirurgiczne z zastosowaniem nowej generacji robota da Vinci. Na str. 34 Profesor opowiada, jak cały zespół przez wiele miesięcy w trudnych warunkach funkcjonowania szpitala jednoimiennego przygotowywał się do operacji i jak kardiochirurg zza konsoli oddalonej o kilka metrów od pacjenta ?wchodzi w głąb jego klatki piersiowej? i operuje.
Tematem numeru Świat Lekarza 3D jest gastrologia ? wyjątkowa dziedzina medycyny. Na zjazdach naukowych coraz głośniej mówi się już nie tylko o osi jelito-mózg, która steruje naszymi wyborami, ale też o osi jelito-płuco. Czas już pogodzić się z tym, że jelita są naszym ?drugim mózgiem?, a w przewodzie pokarmowym znajduje się klucz do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Być może także klucz do pokonania COVID-19.
Gastrologia to też gastroonkologia: o nowoczesnym leczeniu pierwotnego raka wątroby rozmawiamy ze znakomitymi ekspertami: prof. Andrzejem Deptałą, prof. Markiem Wojtukiewiczem i dr. Leszkiem Krajem. Z gastrologią i gastroonkologią jest też związany tegoroczny medyczny Nobel ? prof. Robert Flisiak mówi, jak poznanie budowy wirusa HCV doprowadziło do stworzenia jednych z najskuteczniejszych leków w medycynie, jakimi są dziś leki przeciw HCV, wirusowi, który niszczy wątrobę i prowadzi do raka. Paradoksalnie COVID-19 spowodował, że w roku nagrody Nobla za odkrycie HCV, pacjenci zakażeni tym wirusem w Polsce zostali kompletnie zaniedbani, bo nie ma kto i gdzie ich leczyć.
Popatrzmy jednak na Mistrzów Medycyny, którzy w tym roku otrzymali nagrodę Złoty OTIS. Mistrzami stali się w trudnych warunkach. Prof. Tadeusz Tołłoczko (Złoty OTIS za dorobek życia w medycynie) zdecydował się na bycie chirurgiem, gdy w czasie Powstania Warszawskiego pomagał przenosić rannych do polowego szpitala ? pod niemieckim ostrzałem. Dziś też żyjemy w wyjątkowym czasie, choć z innych powodów. W trudnych czasach rodzą się kolejni Mistrzowie.
Zapraszamy do lektury Świata Lekarza 3D Gastrologia i Gastroonkologia.