Partner
Partner
Więcej
  Partner
  Partner

  Czy w Polsce jest miejsce dla rozwoju tradycyjnych metod leczenia, takich jak ziołolecznictwo?

  blank

  prof. Piotr Jankowski

  Skuteczność większości ziół nie została zweryfikowana metodami naukowymi. Dlatego zachowuję duży dystans wobec rozpowszechniania tego sposobu leczenia. Tym bardziej że niektóre preparaty zielarskie mogą wchodzić w interakcje z lekami. Poważnym problemem jest też zaprzestawanie stosowania skutecznych terapii lub nawet ich niepodejmowanie przez pacjentów stosujących w zamian zioła. Ale w łagodnych stanach chorobowych niektóre zioła mogą znajdować zastosowanie, wykazywać się skutecznością, przy często małym ryzyku występowania działań ubocznych.

  blank

  poseł Marek Hok

  Ziołolecznictwo powinno być uzupełnieniem leczenia konwencjonalnego, większość leków była początkowo sporządzana na bazie ziół. Na pewno ziołolecznictwo jest lepiej przebadane niż inne metody tzw. leczenia niekonwencjonalnego, dlatego może stanowić cenne uzupełnienie leczenia. Nie uważam jednak, by było zasadne nauczanie ziołolecznictwa na studiach medycznych.

  dr Michał Sutkowski

  Ziołolecznictwo, nowoczesna fitoterapia ma i powinna dalej mieć swoje miejsce w medycynie. Warunkiem stosowania i wspierania modelu tego leczenia winny być badania naukowe (EBM) i rzetelna wiedza na ten temat. Są rośliny, które takie badania przeszły, i powinny one być w użyciu. Powinniśmy jednak równocześnie ograniczyć metody i terapie roślinami bez tych badań oraz dyskredytować tych wszystkich, którzy chcą zastępować lekarza w terapii, wykorzystując ludzką niewiedzę i naiwność. Walka z pseudouzdrowicielami powinna być obowiązkiem państwa i powinni być oni ścigani z urzędu z całą konsekwencją.

  Krzysztof Ostrowski

  poseł Krzysztof Ostrowski

  Jak najbardziej, ziołolecznictwo jest cennym uzupełnieniem praktyki lekarza. To metody naszych przodków, świetnie sprawdzały się, kiedy nie było jeszcze leków syntetycznych. Dziś wracają do łask, pacjenci często o nie pytają. Przyznam, że sam chętnie więcej bym się o nich dowiedział.

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Konkurs na rzecz poprawy jakości zdrowia kobiet

  Do 15 grudnia można nadsyłać projekty, których celem jest poprawa zdrowia i jakości życia kobiet. Konkurs organizuje firma Gedeon Richter we współpracy z Instytutem...

  Prof. Wierzba, dyrektor szpitala MSWiA: To nie miał być i nie będzie szpital dla VIP-ow

  To nigdy nie będzie szpital dla VIP-ów, przekształcenie CSK MSWiA w Państwowy Instytut Medyczny to szansa dla pacjentów i personelu.

  Gdy rock sięga granic muzyki, a onkologia granic medycyny, czyli XVI konferencja Polskiej Grupy Raka Płuca

  To największa naukowa konferencja onkologiczna w Polsce: onkolodzy kliniczni, pulmonolodzy, patomorfolodzy, radioterapeuci, diagności molekularni i laboratoryjni, radiolodzy podczas XVI Konferencji Polskiej Grupy Raka Płuca...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D