Partner
Partner
Więcej

  Do nich należy przyszłość polskiej nauki: tegoroczni laureaci i stypendyści programu ADAMED SmartUP

  Interesują się fizyką, chemią, medycyną, inżynierią, ale również drukują narządy w 3D, pilotują samoloty, budują rakiety, uprawiają sport i angażują się społecznie. Przedstawiamy najbardziej utalentowanych uczniów w kraju, czyli laureatów i stypendystów programu ADAMED SmartUP.

  Fundacja Adamed niezmiennie od 2014 roku wspiera uczniów w rozwoju naukowym. Prowadzi działania popularyzujące naukę, organizuje bezpłatne warsztaty, ale przede wszystkim co roku zaprasza do wzięcia udziału w programie stypendialnym ADAMED SmartUP. Do dotychczasowych ośmiu edycji zarejestrowało się prawie 60 tys. osób, spośród których 400 wzięło udział w obozach naukowych.

  Podczas tegorocznej gali finałowej, która odbyła się 13 września, ogłoszona została lista 10 laureatów nagrody głównej oraz 3 stypendystów, wybranych z grona osób uhonorowanych w 2021 roku. Wszystkich wyróżnionych łączy jedno ? niespotykany talent w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych.

  Do nauki należy przyszłość. To dzięki niej pokonaliśmy trudności w trakcie pandemii, odpowiemy również na nadchodzące wyzwania: kryzys energetyczny, ocieplenie klimatu czy dezinformację w internecie. Jak mawiała Maria Skłodowska-Curie: ?W życiu nie należy się niczego bać, należy wszystko rozumieć?. I tego właśnie życzę Wam ? absolwentom ADAMED SmartUP ? żebyście wiedzieli coraz więcej i zmieniali świat na lepsze ? powiedziała podczas gali dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz, Prezes Zarządu Fundacji Adamed.

  Wybrano 10 tegorocznych laureatów

  Jak co roku, spośród 50 uczestników letniego obozu naukowego wybrano 10 laureatów nagrody głównej, którzy otrzymają wsparcie w ramach programu indywidualnych konsultacji. Każdy z nich będzie uczestniczył w zajęciach, warsztatach i stażach dostosowanych do własnych potrzeb i wybranej ścieżki rozwoju.

  W 2022 roku laureatami nagrody głównej 8. edycji programu ADAMED SmartUP zostali:

  1. Antoni Bartkowiak z Kielc, uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach
  2. Jakub Borowicz ze Złotego Potoku w województwie śląskim, uczeń IX Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Częstochowie
  3. Mikołaj Cichoń z Katowic, uczeń VIII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach
  4. Aleksandra Kobyłecka z Łodzi, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie
  5. Oskar Leksa z Kielc, uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach
  6. Anna Olszak z Gliwic, uczennica Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Gliwicach
  7. Jak Skiba z Warszawy, uczeń XIV Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica w Warszawie
  8. Krystian Skowron z Andrychowa w województwie małopolskim, uczeń V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej
  9. Julia Sosińska z Poznania, uczennica Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu
  10. Andrzej Wrzesiński z Radziejowa w województwie kujawsko-pomorskim, uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Łokietka w Radziejowie

  Program ADAMED SmartUP od początku był tworzony, aby budować poczucie wspólnoty. To nie tylko poszerzanie wiedzy i umiejętności, ale przede wszystkim możliwość poznania ludzi o podobnych zainteresowaniach. Niezwykle cieszy mnie, że co roku dołącza do nas kolejne grono inspirujących ludzi ? mówi Katarzyna Dubno, Członek Zarządu Fundacji Adamed.

  Dzięki udziałowi w programie zyskałem nowych znajomych. Myślę, że wielu z nich spotkam na dalszej drodze mojej kariery naukowej. Z niektórymi już teraz rozpoczynam współpracę przy nowych projektach ? opowiada Mikołaj Cichoń, laureat nagrody głównej 8. edycji programu.

  ADAMED SmartUP zmienił moje podejście do nauki. Zwróciłam uwagę na to, jak ważna jest interdyscyplinarność w karierze naukowej. Zauważyłam, że aby rozwijać się wszechstronnie nie można ograniczać się do jednej dziedziny, lecz czerpać wiedzę z wielu źródeł ? mówi Julia Sosińska, tegoroczna laureatka nagrody głównej.

  Otrzymanie tytułu laureata nagrody głównej to nie koniec przygody z programem ADAMED SmartUP. Po roku konsultacji troje uczestników otrzyma stypendium, które będą mogli przeznaczyć na dalszy rozwój naukowy.

  blank

  Wybrano 3 stypendystów

  Podczas gali ogłoszone zostały również nazwiska trójki stypendystów ADAMED SmartUP. Osoby te zostały wybrane z grona laureatów nagrody głównej 7. edycji programu. W tym roku stypendia zostały przyznane: Mateuszowi Jarkowi z Łazisk Górnych, Adriannie Jażdżewskiej z Gdańska i Patrykowi Wekwejtowi z Ostrołęki.

  Fundacja Adamed doceniła postępy, które osiągnęli podczas rocznej pracy w ramach konsultacji edukacyjnych. Każda z nagrodzonych osób otrzymała stypendium w wysokości 40 tys. zł. Dofinansowanie mogą przeznaczyć na dowolny cel związany z rozwojem naukowym.

  W październiku zaczynam studia na kierunku lekarskim na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Otrzymane stypendium pomoże mi zrealizować marzenie o zagranicznych stażach i praktykach. Chciałabym doskonalić się jako lekarka współpracując z uniwersytetami w Stanach Zjednoczonych lub Wielkiej Brytanii ? powiedziała Adrianna Jażdżewska, tegoroczna stypendystka programu ADAMED SmartUP.

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Prof. Wyleżoł: Chirurgia bariatryczna to druga linia leczenia choroby otyłościowej

  Trzeba diagnozować chorobę otyłościową i ją leczyć. Jeśli leczenie farmakologiczne nie jest skuteczne, konieczne jest leczenie bariatryczne. To leczenie ratujące życie - mówi prof....

  Rusza druga edycja konkursu o Grant Onkologiczny Servier – CARE

  Polskie Towarzystwo Onkologiczne ogłosiło konkurs o grant naukowo-badawczy,  realizowany we współpracy z firmą Servier Polska pod auspicjami Warsaw Health Innovation Hub. Grant Onkologiczny Servier...

  Dr n. med. Piotr Dąbrowiecki: Astma ciężka – leczenie, które pozwala żyć

  Pacjent z astmą ciężką żyje pod dyktando choroby, co chwila zaskakuje go duszność, musi mieć pod ręką inhalator, często z powodu astmy rezygnuje z...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D