Więcej

  Farmaceuci a sprawa przedłużania penisa

  Sprawa nie jest banalna, a wręcz intrygująca, bo chodzi o dodatkowe 6 cm długości, a przy tym… wcale nie pomylono farmaceutów z chirurgami, bo chodziło o plastry.

  Prof. Marcin Czech, SPECJALISTA W ZAKRESIE EPIDEMIOLOGII
  ORAZ W DZIEDZINIE ZDROWIA PUBLICZNEGO, TWÓRCA DOKUMENTU POLITYKA LEKOWA PAŃSTWA, WICEMINISTER ZDROWIA W LATACH 2017-19

  W farmacji wiele się dzieje. Skończył się właśnie VIII Zjazd Farmaceutów, wybrano władze Naczelnej Izby Aptekarskiej. Na posiedzeniu rządu do dalszego procedowania skierowano oczekiwaną przez środowisko od 30 lat ustawę o zawodzie farmaceuty. Coraz głośniej mówi się o nowej roli farmaceuty jako pracownika medycznego.

  W krótkim przemówieniu po otwarciu zjazdu powiedziałem farmaceutom, że ustawa to początek ich trudnej i długiej drogi prowadzącej do należnego im miejsca w systemie. Jaki jest jednak punkt startowy tych działań? Przeprowadziłem minibadanie środowiskowe, zadając wprost pytanie sympatycznej farmaceutce z małego miasteczka, uczestniczce zjazdu: „O co pytają Panią pacjenci w aptece, w mailach, na forach i co im Pani odpowiada?”. Oto kilka pytań:

  1. „Czy obecnie są prowadzone badania kliniczne z udziałem pacjentów
   cierpiących na stwardnienie zanikowe boczne?”. Koleżanka zapytała o informacje: Polskie Towarzystwo Chorób Nerwowo-Mięśniowych, fundacje, firmy, Agencję Badań Medycznych. Wróciła do pacjenta z odpowiedzią.
  2. Jaki jest skład suplementów diety i ich zamiennictwo(!) – takie pytania pojawiają się bardzo często. Farmaceutka zapytała o choroby przewlekłe i ze względu na nie odesłała pacjenta do lekarza, zaleciła ostrożność, a jako referencję zaleciła lekturę wyników badania suplementów diety wykonanego przez Narodowy Instytut Leków oraz rejestru GIS.
  3. „Czy biorąc leki na epilepsję oraz depresję, można bezpiecznie stosować lek X w celu wyleczenia się uzależnienia od nikotyny i rzucenia palenia?”. W odpowiedzi lista działań niepożądanych, interakcji, podanie innych źródeł informacji oraz zalecenie konsultacji psychiatrycznej ze względu na możliwość korekty dawek leczenia zasadniczego.
  4. „Czy opłaca się kupić w internecie plastry przedłużające penisa o 6 cm (według informacji z sieci)? Nie stać mnie na operację.” – to pytanie z forum. I wyczerpująca odpowiedź o braku dowodów. A teraz kilka pytań do nas, lekarzy (kolejno odnoszących się do ww. punktów):
  5. Czy lekarz neurolog znalazłby te informacje dla pacjenta (podczas tej samej wizyty lub podał je w czasie następnej konsultacji)?
  6. Czy lekarze znają składy, działanie, interakcje suplementów diety z lekami?
  7. Czy psychiatra, zajmując się pacjentem, zapyta o palenie, czy zaproponuje mu wsparcie w pozbyciu się nałogu?
  8. Którego lekarza rodzinnego pacjent zapyta o tytułowe plastry? Pomyślałem, że zdobyłem dowody na to, że w systemie ochrony zdrowia istnieje przestrzeń dla profesjonalnych farmaceutów, działających dla dobra i na rzecz chorego. A nasz potrzebujący? Dowiedział się starej prawdy od profesjonalisty medycznego, że najczęściej to nie rozmiar ma znaczenie, gdzie się skonsultować i… zaoszczędził 400 złotych.

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  Najnowsze artykuły

  Zapraszamy na Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego – online

  W imieniu Polskiego Towarzystwo Kardiologicznego mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w jubileuszowym Międzynarodowym Kongresie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który odbędzie się w formule online....

  Klinika Kardiochirurgii WIM z robotem DaVinci

  Zastosowanie robota wspomaga pracę chirurga, pozwalając mu na niezwykłą precyzję wykonywania zabiegu.

  Kobiety w dobie pandemii zaniedbały badania piersi. Edukacja i profilaktyka są obecnie ważniejsze niż kiedykolwiek

  Większość kobiet za rzadko bada piersi. Dostęp do badań diagnostycznych piersi utrudniła jeszcze pandemia COVID-19.

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D