DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Fundusz Medyczny pełen niepokoju

Podziel się treścią:

 

Jeszcze przed powołaniem Funduszu Medycznego budził on spore emocje. Idea ogłoszona w najgorętszym momencie kampanii prezydenckiej 2020 przez prezydenta Andrzeja Dudę, natrafiła na opór przeciwników politycznych. Nic dziwnego, wszyscy zdawali sobie sprawę z tego, że Fundusz jest potrzebny przede wszystkim na finansowanie innowacyjnych terapii dla pacjentów wymagających kosztownego leczenia zagranicznego, czyli w przypadkach, których nie obejmują wyceny systemu ochrony zdrowia.

Fundusz Medyczny wynosi 6 miliardów złotych, z czego ? do tej pory ? wydano niecałe 180 milionów, dlatego Komisja Zdrowia Senatu poprosiła o wyjaśnienia Ministerstwo Zdrowia.

Dzięki nim wiemy, że niewykorzystane pieniądze zostaną przesunięte do wykorzystania w następnym roku.

Niepokój budzi ?subfundusz profilaktyki?, ponieważ nie wiadomo z kim Ministerstwo Zdrowia uzgadnia obszary priorytetowe i dlaczego konieczne będzie ich dofinansowanie z Funduszu Medycznego? Dlaczego z ?subfunduszu terapeutyczno-innowacyjnego? sfinansowano leczenie 5.423 osób, na co średnio wydano 8.200 złotych na pacjenta. Nie wydaje się to wydatkiem nie do udźwignięcia przez regularny budżet Ministerstwa Zdrowia.

Czy już wiemy, kto zarządza Funduszem Medycznym i kto mu doradza?

Odpowiedzi na te pytania znajdują się pod linkiem:  https://av8.senat.pl/10KZ721

Świat Lekarza
Świat Lekarza
Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D