Więcej

    Gdy rock sięga granic muzyki, a onkologia granic medycyny, czyli XVI konferencja Polskiej Grupy Raka Płuca

     

    Najnowsze informacje o XXI Gali Nagród Złoty OTIS
    blank

    To największa naukowa konferencja onkologiczna w Polsce: onkolodzy kliniczni, pulmonolodzy, patomorfolodzy, radioterapeuci, diagności molekularni i laboratoryjni, radiolodzy podczas XVI Konferencji Polskiej Grupy Raka Płuca dyskutowali o przełomach w diagnostyce i leczeniu raka płuca, które dzieją się dziś. I o „kosmosie”, który czeka tuż za progiem.

    Doroczna konferencja Polskiej Grupy Raka Płuca była spotkaniem uczestników wszystkich specjalności, w których kręgu zainteresowania znajduje się diagnostyka i leczenie nowotworów płuca i klatki piersiowej. Konferencja zbiegła się z XX-leciem istnienia Polskiej Grupy Raka Płuca. Konferencję otworzyli trzej prezesi PGRP: prof. Tadeusz Orłowski (inicjator i pierwszy prezes PGRP), prof. Rodryg Ramlau (past prezes), oraz prof. Dariusz Kowalski, obecny prezes PGRP. ? Tworząc 20 lat temu Polską Grupę Raka Płuca, chcieliśmy zmienić wyniki leczenia, poprawić sytuację pacjentów, która wtedy była zła – mówił prof. Tadeusz Orłowski. ? W czasie tych lat wydarzył się ogromny przełom. Dość powiedzieć, że na początku XX wieku pytano, czy w ogóle jest sens terapii systemowej dla chorych na zaawansowanego raka płuca. Dziś mamy do czynienia z zupełnie inną sytuacją ? zaznaczył prof. Rodryg Ramlau.

    blank
    Prof. Dariusz Kowalski mówił o przełomach w leczeniu raka płuca

    ? Przez te 20 lat świat się zmienił, dziś leczenie raka płuca jest zupełnie inne, wielu chorych leczymy latami, o czym przed 20 laty nawet nie mogliśmy marzyć – podkreślał prof. Dariusz Kowalski.

    W wykładzie inauguracyjnym red. Hieronim Wrona, prof. Dariusz Kowalski i prof. Joanna Chorostowska-Wynimko mówili o przekraczaniu granic: w muzyce, kulturze, obyczajowości, wrażliwości, jak również w diagnostyce i możliwościach leczenia. Red. Hieronim Wrona (?Gdzie rock sięga granic muzyki?) opowiadał, jak muzyka zmieniała świat, przekraczając granice i łamiąc międzyludzkie bariery. – Artyści tworzą muzykę, ale lekarze też są artystami. Pokazujecie światu, że warto walczyć o życie, o każde życie ? zaznaczył. Prof. Dariusz Kowalski i i prof. Joanna Chorostowska-Wynimko w wykładzie ?Tam, gdzie onkologia sięga granic medycyny? opowiadali o niespotykanym przełomie w leczeniu, jaki jest widoczny w ostatnich 20 latach zarówno w rozpoznawaniu, jak sposobach leczenia raka płuca. To leczenie jest coraz bardziej zindywidualizowane i dopasowane do pacjenta, coraz głębiej wchodzi się w mechanizm powstawania raka, coraz bardziej przekracza się granice medycyny.

    Prof. Dariusz Kowalski podkreślał też potrzeby pacjentów w Polsce: – Zmiany w diagnostyce i leczeniu raka płuca są ogromne. Na dziś chcielibyśmy jednak, by skrócić czas stawiania diagnozy i dysponować dla naszych chorych tymi lekami, które już są zarejestrowane, a w Polsce jeszcze niedostępne. Dla pacjentów w innych krajach są one już dostępne, dla naszych pacjentów to wciąż przyszłość ? mówił prof. Dariusz Kowalski.

    blank
    Prof. Paweł Krawczyk poruszał temat diagnostyki niezbędnej do prawidłowej kwalifikacji pacjenta do leczenia.

    Podczas konferencji poruszane były m.in. tematy dotyczące diagnostyki molekularnej i immunologicznej, leczenia choroby oligometastatycznej. Wiele sesji było poświęconych zastosowaniu nowoczesnych leków: inhibitorów szlaku EGRF, inhibitorów szlaku ALK, oraz immunoterapii, zarówno w monoterapii, jak w skojarzeniu z chemioterapią, oraz podwójnej immunoterapii.

    blank
    Debata z udziałem prof. Macieja Krzakowskiego, konsultanta krajowego, i prof. Tadeusza Orłowskiego.

    Poruszano także temat leczenia rzadkich zaburzeń molekularnych. Były też sesje poświęcone radykalnym metodom leczenia, zastosowaniu leków ukierunkowanych molekularnie i immunokompetentnych w leczeniu neoadiuwantowym i adiuwantowym po operacji chirurgicznej z intencją wyleczenia.

    Nie zabrakło też sesji poświęconej drobnokomórkowemu rakowi płuc. Wiele mówiono również na temat metod wczesnego wykrywania raka płuca.

    Konferencji towarzyszyły warsztaty torakochirurgiczne oraz warsztaty dla patomorfologów.

    blank
    blank

    Świat Lekarza był partnerem merytorycznym konferencji.

    blank
    blank
    blank
    Katarzyna Pinkosz
    Katarzyna Pinkosz
    Dziennikarka medyczna, z-ca redaktora naczelnego Świat Lekarza, redaktor naczelna swiatlekarza.pl i redaktor prowadząca Świat Lekarza 3D, laureatka dziennikarskich nagród i wyróżnień, m.in. Kryształowe Pióro, Sukces Roku w Medycynie, Dziennikarz Medyczny Roku, Złoty Otis. Autorka książek, m.in. "Wybudzenia. Polskie historie", "O dwóch takich. Teraz Andy", "Zdrowe dziecko? Naturalnie!", współautorka książki "Pół wieku polskiej diabetologii. Rozmowy z Mistrzami", "Covidowe twarze szpiczaka", "Jak Motyl. Odczarować mity".

    Więcej od autora

    Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

    Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D