DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Idź na rekord. Wygraj z nadciśnieniem tętniczym!

Podziel się treścią:

 

Mierz ciśnienie tętnicze, bo warto! ? to główne przesłanie XIX edycji ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno-edukacyjnej Servier dla Serca, która w tym roku poświęcona jest budowaniu świadomości i edukacji w kierunku korzyści zdrowotnych płynących z kontrolowania i właściwego leczenia nadciśnienia tętniczego.

?Idź na rekord. Wygraj z nadciśnieniem tętniczym? to hasło towarzyszące XIX edycji kampanii. W ramach tegorocznej odsłony Servier dla Serca mieszkańcy 6 miast w Polsce (Bydgoszcz, Zabrze, Rzeszów, Lublin, Białystok i Warszawa) będą mogli skorzystać z bezpłatnych badaniach profilaktycznych chorób układu sercowo-naczyniowego: pomiaru ciśnienia tętniczego, stężenia glukozy i cholesterolu oraz wskaźnika BMI (masy ciała). W uzasadnionych przypadkach pojawi się także możliwość skorzystania z konsultacji kardiologicznej oraz badania EKG serca. 

? Nadciśnienie tętnicze to wciąż jeden z najczęściej występujących czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, a ze względu na jego nierzadko występujący bezobjawowy przebieg, pozostaje często nierozpoznane i tym samym nie jest leczone, czego skutkiem są niebezpieczne dla zdrowia i życia powikłania ? mówi Ewa Ciepałowicz, Kierownik ds. CSR i Komunikacji Wewnętrznej Servier Polska, przedstawiciel organizatora kampanii profilaktyczno-edukacyjnej Servier dla Serca. ? We współpracy z ekspertami podejmujemy działania edukacyjno-informacyjne wskazując m.in. na korzyści zdrowotne płynące z kontrolowania i właściwego leczenia nadciśnienia tętniczego.

Badania z 2021 r. wskazują, że na świecie liczba pacjentów z nadciśnieniem tętniczym podwoiła się z 650 milionów w 1990 r. do 1,28 miliarda w 2019 r. Ponad 700 milionów osób żyje z nieleczonym nadciśnieniem. Natomiast według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w 2018 r. niemal 10 milionów dorosłych Polaków miało zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze, co stanowiło 31,5% populacji żyjącej w naszym kraju. Statystycznie więc co trzeci dorosły Polak zmaga się z podwyższonym ciśnieniem krwi. Brak charakterystycznych objawów sprawia, że wiele osób pozostaje niezdiagnozowanych, dlatego szacuje się, że obecnie problem nadciśnienia tętniczego dotyczy 12 milionów Polaków.

Nadciśnienie tętnicze jest wypadkową czynników środowiskowych i genetycznych. Czynniki środowiskowe to brak aktywności fizycznej, otyłość, nieprawidłowa dieta z dużą ilością soli i cukru, stres, palenie papierosów, nadmierne spożycie alkoholu, zła jakość snu. To schorzenie przez wiele lat może nie powodować żadnych objawów. Ciśnienie tętnicze rośnie wraz z wiekiem: u mężczyzn zaczyna się rozwijać w wieku 30-40 lat, u kobiet najczęściej w wieku 40-60 lat. To dobry moment, aby rozpocząć systematyczną kontrolę ciśnienia tętniczego.

Ambasadorem XIX edycji kampanii został Piotr Gruszka, siatkarz, trener, rekordzista pod względem liczby meczów rozegranych w reprezentacji Polski: Chciałbym zwrócić uwagę na aspekt aktywności fizycznej podkreślając, że sport to nie tylko dobre samopoczucie i smukła sylwetka, ale przede wszystkim środek prewencyjny przed większością chorób ? w tym przed nadciśnieniem tętniczym. Zachęcam do wykonywania nawet tych najprostszych ćwiczeń, jak marsz czy spacery, bo naprawdę warto!

– Zachęcam do aktywności fizycznej. Nasze dzieci uczą się od nas – mówił podczas konferencji prasowej Piotr Gruszka, ambasador kampanii.

W ramach tegorocznej odsłony Servier dla Serca podjęta zostanie próba ustanowienia Rekordu Guinnessa i Rekordu Polski w największej liczbie jednoczesnych pomiarów ciśnienia tętniczego wykonywanych samodzielnie. Próba ustanowienia obu rekordów ma na celu podkreślenie znaczenia oraz łatwości z jaką możliwe jest prowadzenia samodzielnej kontroli, także w warunkach domowych. Wydarzenie odbędzie się 6 października (czwartek), w Warszawie w klubie Stodoła (ul. Stefana Batorego 10) o godzinie 12:00. Każdy, kto ukończył 18 lat może stać się uczestnikiem tego niecodziennego wyzwania. Nie wymagana jest wcześniejsza rejestracja (wejście na miejsce wydarzenia od godziny 11:00).

Więcej o kampanii na www.dbajoserce.pl, www.facebook.com/dbajoserce oraz www.instagram.com/dbajoserce.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D