Więcej

  Młodzi, zdolni, ambitni – znamy laureatów nagrody głównej 7. edycji programu ADAMED SmartUP

  Podczas tegorocznej gali finałowej programu ADAMED SmartUP poznaliśmy dziesięcioro zdobywców nagrody głównej oraz troje stypendystów, którzy zostali wybrani z grona ubiegłorocznych laureatów. Każda z wyróżnionych osób ma inne zainteresowania badawcze i pozaszkolne, ale łączy je z pewnością jedno – pasja do pogłębiania wiedzy o naukach ścisłych i przyrodniczych.

  W tym roku gala finałowa programu ADAMED SmartUP odbyła się 2 września. Była wyjątkowa, ponieważ po kilkunastu miesiącach wirtualnych konsultacji, warsztatów, samodzielnych eksperymentów i dwóch obozach naukowych online uczestnicy mieli okazję spotkać się na żywo, a wyróżnieni – odebrać gratulacje od przedstawicieli Rady Naukowej oraz zarządu Fundacji Adamed.

  Cieszę się, że w tym roku znów możemy spotkać się osobiście z uczestnikami naszego programu. Fundacja Adamed od lat dba o rozwój młodych utalentowanych osób zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Stawiamy na innowacje, a jedną z nich jest nowoczesne podejście do kształcenia, bo głęboko wierzymy, że rzeczywistość zmienia się dzięki osobom młodym, zdolnym i ambitnym – mówiła podczas gali dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz, prezes zarządu Fundacji Adamed.

  Wyróżniona dziesiątka

  W roku szkolnym 2021/2022 dziesięcioro laureatów 7. edycji programu ADAMED SmartUP weźmie udział w całorocznym programie indywidualnych konsultacji edukacyjnych. Każdy z nich pod opieką mentora będzie uczestniczył w zajęciach, warsztatach i stażach dostosowanych do indywidualnych potrzeb i wybranej ścieżki rozwoju.

  Wyłoniliśmy dziesięcioro zwycięzców, ale ogromne brawa należą się wszystkim uczestnikom naszego programu. Należycie do pokolenia ludzi uważnych i wrażliwych. Znakomicie poruszacie się w świecie nowych technologii i nowych mediów. Myślicie i działacie interdyscyplinarnie. Rozumiecie potrzebę współpracy. Jesteście świadomi współczesnych wyzwań. To wy będziecie zmieniać świat – podkreśliła Katarzyna Dubno, członek zarządu Fundacji Adamed.

  W 2021 roku laureatami nagrody głównej 7. edycji programu ADAMED SmartUP zostali:

  • Alessandra Jabłonowska z Łomianek Dolnych, uczennica XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie
  • Mateusz Jarek z Łazisk Górnych, uczeń Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Gliwicach
  • Adrianna Jażdżewska z Gdańska,uczennica V Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku
  • Szymon Marczuk z Olsztyna, uczeń V Liceum Ogólnokształcącego im. Wspólnej Europy w Olsztynie
  • Tomasz Prokop z Warszawy, uczeń Społecznego Liceum Ogólnokształcącego nr 4 im. Batalionu AK w Warszawie
  • Magdalena Puzio z Elbląga, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu
  • Borys Sobieraj z Kamieńca Ząbkowickiego, uczeń Liceum Ogólnokształcącego nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu
  • Julia Tondera z Warszawy, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Warszawie
  • Marcel Tułasiewicz z Torunia, uczeń Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu
  • Patryk Wekwejt z Ostrołęki, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Generała Józefa Bema w Ostrołęce

  Myślę, że udział w programie będzie dla mnie przepustką do dalszego rozwijania mojej pasji chemicznej. Dziś marzę o tym, aby wziąć udział w Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej – mówi Adrianna Jażdżewska.

  Podczas nauki w tradycyjnym liceum nie ma warunków do przeprowadzenia wielu badań i eksperymentów. Taką możliwość daje udział w programie ADAMED SmartUP. Szczególnie zainteresowały mnie warsztaty poświęcone identyfikacji bakterii oraz podstawom chirurgii–przyznaje Borys Sobieraj.

  Roczny program konsultacji to nie jedyna nagroda dla wyróżnionych. Po roku konsultacji troje z laureatów ma też szansę na otrzymanie stypendium naukowego.

  Nagrodzona trójka

  Na czwartkowej gali przyznano również stypendia naukowe trzem ubiegłorocznym laureatom 6. edycji programu ADAMED SmartUP. Otrzymali je Piotr Grynfelder z Warszawy, Róża Okoń z Kielc oraz Bartosz Poniewierka z Rybnika.

  Rada Naukowa doceniła postępy, które osiągnęli podczas rocznej pracy w ramach konsultacji edukacyjnych. Każda z nagrodzonych osób otrzymała stypendium w wysokości 40 tys. zł. Dofinansowanie mogą przeznaczyć na dowolny cel związany z rozwojem naukowym.

  Dostałem się na wymarzone studia. Od października zaczynam naukę w Mathematics and Computer Science na Wadham College w Oxfordzie. Stypendium pomoże mi pokryć część kosztów życia w Wielkiej Brytanii. Myślę też o przeznaczeniu go na kursy językowe. Chcę zacząć uczyć się mandaryńskiego– mówił Piotr Grynfelder.

  Nowa edycja ADAMED SmartUP

  W programie ADAMED SmartUP mogą wziąć udział wszyscy uczniowie w wieku 14-19 lat, którzy interesują się naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Rejestracja do 8. edycji rozpoczęła się 1 września. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie adamedsmartup.pl. Od października wystartuje natomiast rekrutacyjna gra online, w której zarejestrowani użytkownicy będą zbierać punkty za rozwiązywanie zadań i zagadek naukowych. W styczniu 2022 roku osoby z najlepszym wynikiem dostaną szansę na udział w kolejnych etapach rekrutacji i zakwalifikowanie się do przyszłorocznego letniego obozu naukowego.

  ***

  ADAMED SmartUP to program naukowo-edukacyjny skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Jego celem jest popularyzacja nauk ścisłych i przyrodniczych oraz wsparcie rozwoju pasji i zainteresowań szczególnie uzdolnionej młodzieży. Podstawą inicjatywy jest platforma internetowa adamedsmartup.pl oraz program stypendialny przeznaczony dla osób w wieku 14-19 lat. Dotychczas program objęli patronatem honorowym: Minister Edukacji Narodowej, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Rozwoju i Technologii, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Instytut Badań Edukacyjnych, Narodowe Centrum Nauki, Politechnika Warszawska, Politechnika Śląska, Polska Akademia Nauk, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Warszawski, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Akademia Morska w Szczecinie. Organizatorem programu ADAMED SmartUP jest Fundacja Adamed, której celem jest wspieranie działalności badawczo-rozwojowej, naukowej i oświatowej, a także popularyzacja nauki oraz wsparcie rozwoju młodzieży i środowiska naukowego.

  blank

  Gala ADAMED SmartUP

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Pierwsze Muzyczne Spotkania Mistrzów Medycyny: Uzyskaliśmy 6 600 zł na stypendia dla młodych naukowców!

  Podczas koncertu Muzyczne Spotkania Mistrzów Medycyny miała miejsce niezwykła aukcja na rzecz II stypendium naukowego Nagrody Zaufania Złoty OTIS. Gości oczarowały pięknie arie w...

  Szkoła, gmina, system – partnerstwo przeciw epidemii otyłości i cukrzycy

  Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 22 czerwca br., zaprezentowany został raport Cities Changing Diabetes (CCD). To tzw. raport otwarcia programu w Polsce. Szkoła,...

  Koniec roku szkolnego. Zbadaj wzrok dziecka

  Końcówka czerwca to dla dzieci koniec roku szkolnego i długo wyczekiwany początek wakacji. Zanim jednak na dobre rozpoczniemy błogie lenistwo, warto sprawdzić kondycję wzroku...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D