Partner
Partner
Więcej
  Partner
  Partner

  Niezwykła specjalizacja internistyczna

  Trwa dyskusja, czy w Polsce ma zostać zachowana specjalizacja internistyczna, czy…

  No, właśnie. Trudno uwierzyć, żeby lekarze rodzinni osiągnęli w krótkim czasie poziom kompetencji specjalistów z interny, niewątpliwie najtrudniejszej dziedziny sztuki medycznej. Lekarz, który zgłębił wiedzę z zakresu endokrynologii, kardiologii, pulmonologii, alergologii, nefrologii, onkologii, diabetologii, reumatologii i hematologii, przekracza granicę, za którą rodzi się sztuka.

  Nie przez przypadek powstały książki profesora Andrzeja Szczeklika o uzdrowicielskiej mocy natury i sztuki („Katharsis”), o chorych, chorobach i poszukiwaniu duszy medycyny („Kore”), o nieśmiertelności („Prometejski sen medycyny”). Interna jest przesuwaniem granicy między możliwościami ludzkiego rozumu wynikającymi z doświadczeń a nieskończonością.

  Wydanie „Świata Lekarza”, które właśnie ukazało się drukiem, poświęcone jest internie. Zachęcił nas do tego profesor Jacek Imiela. Okazało się, że zagadnień związanych z tą dziedziną medycyny jest tak dużo, że nie udało się zmieścić wszystkich artykułów w tym jednym wydaniu. Dlatego wczesną jesienią ukaże się „Świat lekarza” z kolejnymi publikacjami poświęconymi internie.

  Nie wszyscy wiedzą, że profesor Jacek Imiela od wielu lat organizuje obóz dla studentów medycyny w Działdowie. W tym roku będzie to już 33 wizyta kolejnej, kilkudziesięcioosobowej grupy studentów. Są to młodzi ludzi zrzeszeni w Studenckim Internistycznym Kole Naukowym przy I Oddziale Chorób Wewnętrznych i Nefrologii Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie, Kole Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Pielęgniarstwa Środowiskowego przy Zakładzie Pielęgniarstwa Społecznego, Studenckim Kole Kardiologicznym przy I Katedrze i Zakładzie Kardiologii WUM oraz w Studenckim Kole Diabetologicznym przy Klinice Gastroenterologii i Chorób Przemiany Materii WUM. Praktyki odbędą się tradycyjnie na oddziale chorób wewnętrznych SPZOZ w Działdowie. Studenci – podzieleni na dwu- lub trzyosobowe, wieloprofilowe zespoły – będą zajmować się pacjentami pod czujnym okiem prof. Imieli.

  Zachęcam do przeczytania wywiadu z prof. Jackiem Imielą, który pojawił się w bieżącym magazynie „Świat lekarza” oraz na naszym portalu. Poświęcony jest internie i jej roli w medycynie.

  Życzę udanych wakacji.

  Waldemar Wierzba
  redaktor naczelny

  [email protected]

  Więcej od autora

  Waldemar Wierzba
  Waldemar Wierzba
  doktor nauk medycznych, redaktor naczelny "Świat Lekarza"

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Polską pediatrię czekają rewolucyjne zmiany

  – To jeden z najważniejszych zespołów parlamentarnych i można się tylko dziwić, że nie było go wcześniej. Bardzo dobrze więc się stało, że powstał...

  Nowoczesna diabetologia szansą dla pacjenta z cukrzycą

  Ponad 300 uczestników, liczne warsztaty, ciekawe sesje, a przede wszystkim prezentacja nowoczesnych rozwiązań w leczeniu cukrzycy to główny cel jaki przyświecał kolejnej już piątej...

  Świąteczny koncert z aukcją

  „Spotykamy się, bo wierzymy w potencjał naukowy polskiej młodzieży medycznej. Wierzymy w nich. Nam też kiedyś ktoś uwierzył i podał rękę” – mówił Paweł...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D