Partner
Partner
Więcej

  Ogólnopolska akcja edukacyjna: Stop udarom!

  10 maja obchodzimy Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej. Z tej okazji w czterech miastach Polski odbędzie się akcja informacyjna Fundacji Udaru Mózgu (FUM) pod hasłem STOP UDAROM!

  Program firmy Boehringer Ingelheim ?Stop udarom? został w tym roku Laureatem Nagrody Zaufania Złoty Otis z Diamentami. Dlatego bardzo nam miło pisać o kolejnych działaniach, potwierdzających jeszcze raz słuszność nagrodzenia tej właśnie akcji.

  Już w poniedziałek, 12 maja od godziny 10:00 do 14:30 na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie (na wysokości kościoła Św. Anny) działał będzie mobilny udarowy punkt edukacyjny. Można w nim będzie skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych i konsultacji lekarskich, otrzymać materiały informacyjne oraz obejrzeć filmy i spoty na temat udaru w mini-kinie edukacyjnym.

  Kolejne odsłony akcji FUM będą miały miejsce 13 maja w Lublinie na Placu Łokietka, 20 maja w Kielcach na Placu Niepodległości oraz 21 maja w Łodzi przy CH Manufaktura. Za każdym razem akcja rozpoczynać się będzie o 10:00 i trwać 4,5 godziny, czyli dokładnie tyle czasu, ile może upłynąć, aby po wystąpieniu pierwszych objawów udaru mózgu, móc jeszcze podjąć terapię dającą szansę na uratowanie życia chorego.

  Problem jest poważny

  W Polsce do udaru dochodzi średnio co 8 minut. Oznacza to, że co roku choroba występuje u około 60 000?70 000 osób. Tymczasem udar mózgu to jedna z nielicznych, powszechnie występujących chorób zagrażających życiu, której ryzyko można ograniczać stosujące odpowiednią profilaktykę i modyfikując styl życia. Ponadto w przypadku udaru niedokrwiennego (ok. 80% przypadków choroby to udary tego rodzaju) dostępna jest skuteczna terapia ? do 4,5 godziny od pojawienia się pierwszych objawów możliwe jest podanie leku ratującego życie. Bardzo ważne jest również niezwłoczne rozpoczęcie rehabilitacji.

  Cel akcji ?Stop udarom?

  Celem akcji jest podnoszenie świadomości na temat udaru mózgu  ? prawidłowej profilaktyki oraz objawów choroby i konieczności szybkiej reakcji na ich wystąpienie, a także znaczenia wczesnego rozpoczęcia rehabilitacji poudarowej. W specjalnie zaadaptowanym na ten cele akcji busie będzie można skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich prowadzonych pod kątem profilaktyki udaru mózgu.

  Na ścieżce edukacyjnej będzie można dowiedzieć się więcej o objawach udaru i o tym jak prawidłowo reagować. W namiocie informacyjnym działać będzie mini-kino prezentujące spoty i filmy poświęcone tematyce udarowej.

  Dostępne będą publikacje Fundacji Udaru Mózgu. Przez cały czas trwania akcji zbierane będą pytania do ekspertów dotyczące udaru. Odpowiedzi na nie zostaną następnie zamieszczone na stronie internetowej www.stopudarom.pl.

  Organizatorem kampanii jest Fundacja Udaru Mózgu. Mobilny punkt udarowy realizowany jest z grantu edukacyjnego Boehringer Ingelheim.

  Fundacja Udaru Mózgu

  Fundacja Udaru Mózgu powstała w 2009 roku. Jej misją jest poprawa sytuacji chorych po udarze oraz propagowanie zachowań zapobiegających chorobom naczyniowym mózgu. W tym celu Fundacja prowadzi liczne działania o charakterze informacyjnym i edukacyjnym. Fundacja Udaru Mózgu, jako jedyna polska organizacja jest członkiem Stroke Alliance for Europe oraz partnerem World Stroke Organization. Więcej informacji: www.fum.info.pl

   

  źródło: informacje prasowe FUM.

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Ciśnienie tętnicze #podkontrolą

  Problem nadciśnienia tętniczego dotyczy już 12 milionów Polaków. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może prowadzić do groźnych powikłań, m.in. niewydolności i zawału serca, udaru mózgu. Dlaczego...

  Prof. dr hab. n. med. Irina Kowalska: Zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego na 2023 rok

  W związku ze stałym rozwojem technologii i coraz nowocześniejszych sposobów podawania insuliny, w Zaleceniach Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego wpro­wadziliśmy zapis, że hybrydowe pompy insulinowe dzia­łające...

  Prof. dr hab. Leszek Czupryniak: Kosmiczna technologia

  W klinice, w której pracuję, każdemu pacjentowi z noworozpoznaną cukrzycą typu 1, zakładamy system Libre, by pokazać, jak może szybko nauczyć się swojej choroby,...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D