DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Onkologia po trzeciej fali COVID: „Zielona wyspa po pożarze”

 

Najnowsze informacje o XXI Gali Nagród Złoty OTIS
blank

Onkologia miała być ?zieloną wyspą?, oszczędzoną przez epidemię COVID-19, wiadomo jednak, że nią nie była i nie jest. Faktem jest zmniejszenie liczby wykonywanych badań profilaktycznych, jak również opóźnienia w diagnozowaniu i rozpoczynania leczenia. Pacjenci zgłaszają się dziś na leczenie w bardziej zaawansowanych stadiach choroby nowotworowej.

Jeszcze przed pandemią pojawiały się głosy o czekającym nas w najbliższych latach tsunami chorób onkologicznych. Mniejsza zgłaszalność pacjentów, częściowe zamknięcie systemu ochrony zdrowia, przestawienie na teleporady, przekształcenie części szpitali i oddziałów na covidowe, powoduje, że można liczyć się z tym, że fala tsunami będzie groźniejsza. Pacjenci zgłaszają się w bardziej zaawansowanych stadiach choroby, przez co tracone są szanse na wyleczenie, a często także na zastosowanie nowoczesnych terapii przedłużających życie. Te problemy są w wielu krajach, można jednak przypuszczać, że wyjątkowo silna trzecia fala COVID-19 odbije się bardzo negatywnie na pacjentach onkologicznych w Polsce.

To diagnoza. Pytanie, co dalej? Eksperci są zgodni: w tej trudnej sytuacji trzeba zwrócić wyjątkową uwagę na dobrą diagnostykę, gdyż nie ma czasu na pomyłki i narażanie pacjenta na powtarzanie badań. Druga rzecz to konieczność leczenia zgodnego ze standardami i zaleceniami. Trzecia: najwyższy czas na reformę systemu opieki nad pacjentami onkologicznymi, o czym mówi się już od kilku lat. ? Konieczne jest tworzenie ośrodków kompleksowego postępowania, w których łatwiej jest zapewnić chorym na nowotwory właściwą i całościową opiekę. Niewątpliwa jest również potrzeba odpowiedniego finansowania ? podkreśla w rozmowie ze ?Światem Lekarza? prof. Maciej Krzakowski, krajowy konsultant w dziedzinie onkologii klinicznej. O konieczności stworzenia tego typu ośrodków mówią też prof. Joanna Chorostowska-Wynimko i prof. Włodzimierz Sawicki. Na ośrodki kompleksowego leczenia czekają jednak nie tylko chorzy na raka płuca i raka jajnika, ale także jelita grubego, drugiego ?zabójcy? Polaków spośród chorób nowotworowych. Wiceminister Sławomir Gadomski zapewnia, że leczenie onkologiczne usprawni się dzięki Krajowej Sieci Onkologicznej, która ma zacząć funkcjonować od stycznia 2022 w całej Polsce.

Diagnoza jest, program zmian ? także. Pozostaje mieć nadzieję, że będzie wdrażany, a jeśli nawet jesienią pojawi się czwarta fala COVID-19, onkologia będzie na nią przygotowana.

Zapraszamy do lektury Świat Lekarza 3D: Onkologia po trzeciej fali COVID-19. Numer jest dostępny na stronie: swiatlekarza.pl

blank
Katarzyna Pinkosz
Katarzyna Pinkosz
Dziennikarka medyczna, z-ca redaktora naczelnego Świat Lekarza, redaktor naczelna swiatlekarza.pl i redaktor prowadząca Świat Lekarza 3D, laureatka dziennikarskich nagród i wyróżnień, m.in. Kryształowe Pióro, Sukces Roku w Medycynie, Dziennikarz Medyczny Roku, Złoty Otis. Autorka książek, m.in. "Wybudzenia. Polskie historie", "O dwóch takich. Teraz Andy", "Zdrowe dziecko? Naturalnie!", współautorka książki "Pół wieku polskiej diabetologii. Rozmowy z Mistrzami", "Covidowe twarze szpiczaka", "Jak Motyl. Odczarować mity".

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D