Partner
Partner
Więcej

  Paweł Kruś laureatem Honorowej Nagrody im. dr. Władysława Biegańskiego

  W czasie konferencji Trzeciego Częstochowskiego Dnia Pulmonologicznego ?Rak płuc, astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc? odbyło się uroczyste wręczenie Honorowych Statuetek Doktora Władysława Biegańskiego ? najwyższego odznaczenia Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego.

  Paweł Kruś ? Przewodniczący Kapituły Nagrody Zaufania ?Złoty OTIS? otrzymał nagrodę za organizację społecznych akcji profilaktycznych w Polsce i na Ukrainie. Z bezpłatnych badań skorzystało ponad 20 tysięcy osób: 23 z nich uratowaliśmy życie, a kilka tysięcy z nieuświadomioną cukrzycą i poważnymi zagrożeniami przewlekłymi chorobami nerek zostało skierowanych do lekarzy specjalistów. Akcje ?Uwaga nerki!? (2009), ?Cukrzyca. Wygrajmy razem!? (2012), ?Sprawdź cholesterol u dziecka!? (2013) wprowadziły nowe standardy badań przesiewowych i profilaktyki w Polsce i na Ukrainie. Akcja ?Nie mam HCV!? (2011) była największym badaniem przesiewowym tego typu w historii Polski do 2015 r.

  ? Władysław Tatarkiewicz zdefiniował szczęście między innymi tak: ?Szczęście to urodzić się w bogatej rodzinie. Nie miałem na to szans ? powiedział Paweł Kruś, odbierając statuetkę. ? W zapisach dr. Władysława Biegańskiego przeczytałem, że szczęśliwym jest człowiek, który sam określił swoje cele w życiu i w dużym stopniu je zrealizował. W świetle tej definicji jestem człowiekiem szczęśliwym. Bo jestem.

  W tym roku honorowe statuetki otrzymali m.in.: prof. Piotr Kuna, prof. Bogusław Maciejewski, prof. Władysław Pierzchała, prof. Aleksander Sieroń.

  ?Nie będzie dobrym lekarzem, kto nie jest dobrym człowiekiem? ? te słowa dr. Władysława Biegańskiego są mottem Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego. Od 2008 roku kapituła przyznaje Honorowe nagrody im. dr. Władysława Biegańskiego wybitnym lekarzom i społecznikom.

  dyplom-dla-PK

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Ciśnienie tętnicze #podkontrolą

  Problem nadciśnienia tętniczego dotyczy już 12 milionów Polaków. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może prowadzić do groźnych powikłań, m.in. niewydolności i zawału serca, udaru mózgu. Dlaczego...

  Prof. dr hab. n. med. Irina Kowalska: Zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego na 2023 rok

  W związku ze stałym rozwojem technologii i coraz nowocześniejszych sposobów podawania insuliny, w Zaleceniach Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego wpro­wadziliśmy zapis, że hybrydowe pompy insulinowe dzia­łające...

  Prof. dr hab. Leszek Czupryniak: Kosmiczna technologia

  W klinice, w której pracuję, każdemu pacjentowi z noworozpoznaną cukrzycą typu 1, zakładamy system Libre, by pokazać, jak może szybko nauczyć się swojej choroby,...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D