DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Prof. Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska: 95 proc. pacjentów ma satysfakcję z leczenia 

 

Najnowsze informacje o XXI Gali Nagród Złoty OTIS
blank

Zarówno opiekunowie dzieci z SMA, jak i dorośli z SMA, doceniają skuteczność i bezpieczeństwo leczenia nusinersenem. Po zastosowaniu leku uzyskano istotnie statystyczną poprawę w zakresie funkcjonowania pacjentów, z zachowanym bardzo dużym poziomem satysfakcji ? mówi prof. Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska, UCK, Gdański Uniwersytet Medyczny.

Jakość życia pacjentów z chorobami przewlekłymi jest tak samo istotna jak długość ich życia: stan fizyczny i funkcjonalny chorych jest bardzo ważny. Dotychczas dostępne opracowania dowodzą, że po zastosowaniu nusinersenu uzyskano istotnie statystyczną poprawę w zakresie funkcjonowania pacjentów, z zachowanym bardzo dużym poziomem satysfakcji ? 95,7 proc. pacjentów jest usatysfakcjonowanych leczeniem, a zdecydowania większość to leczenie poleca. Zarówno opiekunowie dzieci z SMA, jak dorośli z SMA, doceniają skuteczność i bezpieczeństwo leczenia.  

Część pacjentów początkowo miała obawy co do sposobu podawania leku, jednak w trakcie leczenia te obawy znikają, a ich miejsce zajmuje zadowolenie i satysfakcja z osiągniętej poprawy klinicznej. Satysfakcja z leczenia jest niebywale istotna ? pokazuje, że program lekowy, oprócz skuteczności i poprawy stanu fizycznego pacjentów, powoduje, że oni lepiej się czują i po prostu są szczęśliwsi. 

Pacjenci byli m.in. pytani, czy rekomendowaliby innym chorym leczenie nusinersenem: na początku ponad 50 proc. osób odpowiedziało, że zdecydowanie tak, 15 proc. ? że niekoniecznie, a ponad 30 proc. było neutralnych. Po 24 miesiącach leczenia 70 proc. pacjentów stwierdziło, że zarekomendowałoby innym leczenie. To pokazuje, jak bardzo doceniają leczenie.  

blank
Świat Lekarza
Świat Lekarza
Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D