Więcej

    Prof. Piotr Chłosta Sprawdzamy się w krótkoterminowych zrywach

     

    Najnowsze informacje o XXI Gali Nagród Złoty OTIS
    blank

    W Krakowie przetrwaliśmy epidemię z dużym dorobkiem doświadczeń i z ogromną satysfakcją, że można w funkcjonować w tak trudnych czasach.

    Decyzją wojewody, najnowocześniejszy i największy szpital uniwersytecki w Europie, o najwyższym stopniu referencyjności, znakomicie wyposażony, wybudowany w 2019 roku i uruchomiony w listopadzie, został przekształcony lutym w szpital jednoimienny. Dla środowiska urologicznego oznaczało to m.in. opracowanie triażu, czyli wyznaczenie zabiegów priorytetowych, których odłożenie mogłoby zagrozić życiu, oraz tych, których wykonanie może zaczekać.

    Wielkanoc w szpitalu

    Cała ekipa została świetnie przeszkolona w działaniu w stanie pandemii SARS-CoV-2; zespoły lekarzy, pielęgniarek i podstawowego personelu zostały podzielone tak, by jeśli część osób się zarazi, nie doprowadzić do przerwania leczenia. Pandemia pokazała, że jesteśmy w stanie to zrobić dzięki doskonałej dyscyplinie, wyszkoleniu i świetnemu zarządzaniu ze szczebla centralnego Szpitala Uniwersyteckiego oraz Collegium Medicum Uniwersytetu Jegiellońskiego.

    Jestem dumny ze swojego zespołu oraz z tego, że mogłem być jego częścią. Święta Wielkanocne spędziłem z chorymi i zespołem ? podobnie jak Rektor Collegium Medicum UJ i Dyrektor Szpitala. Nie mam najmniejszej wątpliwości, że to wsparcie dla ekipy i dla chorych było istotne. Udowodniliśmy, że jako zespół umiemy się sprawdzić w trudnych czasach. To dla mnie powód do dumy.

    Łyżka dziegciu

    Jedna smutna refleksja: na początku spotkaliśmy się z entuzjazmem, niestety potem coraz częściej z ostracyzmem; i to jest wyjątkowo bolesne. Być może, niestety, jako społeczeństwo świetnie sprawdzamy się w krótkoterminowych zrywach. Mamy entuzjazm do szarż różnej kategorii, potrafimy współudziałać w organizowaniu pomocy, gdy pojawia się bezpośrednie zagrożenie. Tylko potem, gdy ono mija, jedne emocje zostaną zastąpione innymi i często zapominamy o tym wsparciu. Teraz jest podobnie.

    Ja nie słyszałem oklasków z balkonu ? zresztą nie zabiegam o nie i nigdy nie zabiegałem. Niemniej jednak jest mi wyjątkowo przykro, gdy słyszę lub czytam, jak kolega czy koleżanka są proszeni, żeby może gdzieś się wyprowadzili, żeby przypadkiem ?nie przenieść wirusa? na klatce schodowej?

    Prof. Piotr Chłosta, kierownik Katedry i Kliniki Urologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego

    blank
    Piotr Chłosta
    Piotr Chłosta
    Profesor | kierownik Katedry i Kliniki Urologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego

    Więcej od autora

    Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

    Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D