DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Przełom w opiece zdrowotnej: badania diagnostyczne w aptekach

Podziel się treścią:

 

Nowa era łatwego dostępu do profilaktyki zdrowotnej?

Podczas IV Kongresu „Pacjent w Centrum Uwagi”, zainicjowanego przez DOZ SA, kluczowym tematem poruszanym nie tylko przez panelistów, ale także przez samych Pacjentów, była rola opieki farmaceutycznej oraz nowe usługi i świadczenia w ramach tego obszaru.

Widzimy w Polsce coraz większą transformację aptek – zwykłe punkty zakupu leków stają się centrami zdrowia i profilaktyki – mówił Piotr Brukiewicz, członek Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. – Jednym z nowych, rozwijających się obszarów są badania diagnostyczne realizowane w aptekach. Jest to szczególnie ważne dla seniorów.

Dostępność badań diagnostycznych w aptekach otwiera nowe możliwości dla osób starszych, zwłaszcza tych borykających się z problemami zdrowotnymi – dodała Bożena Szymańska, doradca zarządu DOZ SA.Wykonywanie podstawowych badań, takich jak pomiar ciśnienia krwi, glukozy, cholesterolu, testy na różne infekcje czy badania poziomu CRP, to szybki i wygodny sposób dbałości o zdrowie pacjenta. Jest to szczególnie ważne dla Ssniorów z ograniczonym dostępem do Lekarzy, a także przyspiesza proces postawienia diagnozy przez Lekarza.

Piotr Brukiewicz podkreślał znaczenie środowiska sprzętowo-testowego dla farmaceutów i aptek, które chcą poszerzyć swoją ofertę o badania diagnostyczne, w tym obadania poziomu witaminy D i kortyzolu.

Takie badania, przeprowadzane na bazie krwi włośniczkowej, stanowią ważny element opieki medycznej, szczególnie dla Seniorów” – podkreślał podczas Kongresu „Pacjent w Centrum Uwagi” Piotr Brukiewicz. – Jako farmaceuci widzimy również potrzebę rozszerzenia badań diagnostycznych o lipidogram czy profil witaminy D. Te badania są naprawdę kluczowe dla seniorów.

Badania diagnostyczne, takie jak lipidogram czy profil witaminy D, są istotne dla oceny stanu zdrowia pacjenta oraz przyczyniają się do zapobiegania i monitorowania różnych schorzeń tj. oceny ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, pozwalają monitorować poziomy cholesterolu. Natomiast profil witaminy D pomaga ocenić poziom witaminy D we krwi, co jest istotne dla zdrowia układu kostnego i ogólnego stanu zdrowia w tym oceny ryzyka zachorowania na  osteoporozę, osłabienie układu odpornościowego czy zaburzenia nastroju.

Wyniki tych badań mogą dostarczyć cennych informacji lekarzowi lub farmaceucie, co pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych problemów zdrowotnych oraz dostosowanie odpowiednich działań zapobiegawczych lub terapeutycznych.

Badania diagnostyczne w aptekach mają potencjał nie tylko wczesnego wykrywania problemów zdrowotnych, ale też w prowadzeniu skutecznej profilaktyki. Regularne kontrole zdrowia pomagają seniorom monitorować swoje samopoczucie i szybko reagować na ewentualne zmiany, zabezpieczając swoje zdrowie.

Wprowadzenie badań diagnostycznych do aptek to innowacyjny krok w opiece zdrowotnej, który może znacząco poprawić jakość życia seniorów w Polsce. Dostępność tych usług sprawia, że opieka staje się bardziej dostępna i przyjazna dla osób starszych, co jest kluczowe dla zapewnienia im należytego wsparcia i troski.

To brzmi naprawdę obiecująco – zauważała Bożena Szymańska, doradca zarządu DOZ SA. – Podczas Kongresu „Pacjent w Centrum Uwagi” omawiamy kluczowe tematy dla seniorów. Jednym z nich są badania diagnostyczne w aptekach. Jednakże bez odpowiedniego uporządkowania oraz zmiany w prawie farmaceutycznym, szczególnie dotyczącego zakazu reklamy, nie będziemy w stanie skutecznie informować pacjentów o dostępnych dodatkowych usługach w aptekach.

Jedna z uczestniczek kongresu wyraża swoje zdanie na temat korzyści wynikających z możliwości robienia badań w aptekach i konsultowania się z farmaceutami: – Dla mnie jest niezwykle ważne, że mogę po prostu przyjść do Apteki, zrobić badanie, porozmawiać z Farmaceutą i dostać cenne porady. To sprawia, że czuję się zaopiekowania i świadoma swojego zdrowia. Jednak bez dostępnej informacji skąd mam widzieć, która aptek prowadzi taki program?

Badania diagnostyczne w aptekach mają potencjał nie tylko wczesnego wykrywania problemów zdrowotnych, ale też w prowadzeniu skutecznej profilaktyki. Regularne kontrole zdrowia pomagają seniorom monitorować swoje samopoczucie i szybko reagować na ewentualne zmiany, zabezpieczając swoje zdrowie.

Obecnie na wizytę do lekarza-geriatry czeka się ponad siedem miesięcy – mówi Łukasz Salwarowski, redaktor naczelny Głosu Seniora. – Apteka może być centrum poradniczym i odciążyć przeciążony system opieki medycznej. Może też być centrum aktywizacji i edukacji. Niestety nic takiego się nie  dzieje, bo prawo tego zakazuje. Jakbyśmy chcieli jako Głos Seniora poinformować, że w danej aptece będą bezpłatne badania lub że apteka honoruje naszą kartę seniora to zapłacimy karę. Zrozumiałe jest, że żadna apteka nie chce podjąć się takich działań. Czy takie prawo jest w interesie seniorów? 

Wprowadzenie badań diagnostycznych do aptek to innowacyjny krok w opiece zdrowotnej, który może znacząco poprawić jakość życia seniorów w Polsce. Dostępność tych usług sprawi, że opieka może stać się bardziej dostępna i przyjazna dla osób starszych, co jest kluczowe dla zapewnienia im należytego wsparcia i troski.

Wraz z rosnącym znaczeniem badań diagnostycznych w aptekach promocja zdrowia seniorów nabiera nowej jakości. Poprzez innowacyjne rozwiązania i inicjatywy, dbanie o zdrowie seniorów staje się kompleksowe i bardziej efektywne, prowadząc do podniesienia świadomości zdrowotnej i propagowania zdrowego stylu życia wśród tej grupy społecznej.

Czy ustawodawca usłyszy głos seniora i zechce zmienić prawo? Czy brak dostępu do informacji i brak możliwości poinformowania pacjentów o świadczeniach jest właściwy?

Obecnie dostrzegamy, że obowiązujące prawo nie działa na korzyść pacjentów, szczególnie seniorów – zauważała Bożena Szymańska, doradca zarządu DOZ SA. – Zakaz reklamy ogranicza apteki w dostarczaniu istotnych informacji pacjentom, co uniemożliwia im świadome korzystanie z dostępnych usług. Liczę, że pacjent zostanie postawiony w centrum uwagi, a ustawodawca otworzy się na propozycje społeczne. Brak dostępu do informacji i ograniczenie możliwości poinformowania pacjentów o dostępnych świadczeniach jest nieodpowiednie i nie służy ochronie zdrowia oraz dobrobytowi seniorów.

Świat Lekarza
Świat Lekarza
Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

ŚWIAT LEKARZA i ŚWIAT LEKARZA 3D w Twojej skrzynce mailowej: