DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Pulmonolodzy włączają się w akcję zdrowego oddechu dla Polski.

 

blank
blank
blank

Zanieczyszczenie powietrza jest przyczyną niemalże co drugiej (43%) choroby płuc i co trzeciego (29%) zgonu z powodu nowotworu płuc1. Tymczasem Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów Europie2. Inauguracja akcji ?Drzewa od Teva? w Kazimierzu Dolnym, podczas znanej naukowej konferencji, rozpoczyna ogólnopolskie działania mające na celu redukcję śladu węglowego powstającego w wyniku produkcji leków.

blank
blank
blank

Profesor Andrzej Emeryk podczas sadzenia drzew w Kazimierzu Dolnym. Fot. Archiwum Teva

Polska jest w Europie jednym z krajów o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu2. 33 z 50 europejskich miast z wysoce przekroczonymi normami znajdują się w naszym kraju2. Oprócz redukcji emisji, dobrym sposobem na walkę z zanieczyszczeniami jest zalesianie, ponieważ drzewa działają jak naturalne filtry powietrza ? usuwają cząstki stałe i dwutlenek węgla (CO2) z atmosfery, a wraz z nimi absorbują pyły zawieszone PM102. Dlatego też, w trosce o zdrowy oddech Polaków, firma Teva rozpoczęła szeroką akcję sadzenia drzew w Polsce. Inauguracja programu odbyła się w Kazimierzu Dolnym, który jest tradycyjnie już od 20 lat miejscem jesiennych Konferencji Alergologów, Pulmonologów i Immunologów Klinicznych.

? Zostaliśmy zaproszeni do zainaugurowania ogólnopolskiej akcji ?Drzewa od Teva?. Z ogromnym przekonaniem włączamy się w tę inicjatywę, która ma na celu poprawę jakości powietrza w naszym kraju ? mówi prof. dr hab. n. med. Andrzej Emeryk, Przewodniczący Komitetu Naukowego i Organizacyjnego XXI Kazimierskich Spotkań z Alergologią i Pulmonologią. ? Jako specjaliści chorób płuc i układu oddechowego, jesteśmy szczególnie zainteresowani działaniami proekologicznymi i edukacyjnymi w tym zakresie ? dodaje.

Eksperci z obszaru pulmonologii zasadzili pierwsze w akcji drzewa, które stworzą piękną klonową aleję przy ulicy Senatorskiej w Kazimierzu. W ramach inicjatywy ?Drzewa od Teva?, Teva posadziła w 2020 roku ponad 110 000 drzew. W październiku zasadzono drzewa tam, gdzie są najbardziej potrzebne ? na terenie nadleśnictw kaszubskich, które najbardziej ucierpiały po klęsce nawałnicy w 2017 roku. Kolejne tysiące drzew zostaną zasadzone w roku kolejnym, w miejscach uzgodnionych z zarządcami lasów.

? Celem akcji ?Drzewa od Teva? jest poprawa jakości powietrza w naszym kraju przez sadzenie drzew na terenie całej Polski. Obok produkcji wysokiej jakości leków, naszą misją są działania poprawiające zdrowie i samopoczucie ludzi. Realizujemy ją na wiele sposobów, w tym także promując odpowiedzialne zachowania i realizując programy pozytywnie wpływające na środowisko. Jedną z naszych ambicji jest redukcja tzw. śladu węglowego, związanego z produkcją leków w naszej fabryce. Poza stale udoskonalanymi metodami produkcji, realizujemy ten cel, sadząc drzewa ? wyjaśnia Michał Nitka, Dyrektor Generalny Teva Pharmaceuticals na region Europy Centralnej i Wschodniej.

blank

Michał Nitka, Dyrektor Generalny Teva Pharmaceuticals na region Europy Centralnej i Wschodniej.

1.https://www.who.int/airpollution/ambient/health-impacts/en/, z dn. 10.10.2020
2. Samoliński B, Piekarska B Jak wpływa na nas smog, Warszawa 2019, Grupa Wydawnicza Medical Education

blank
Świat Lekarza
Świat Lekarza
Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D