DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Razem ścigamy się z cukrzycą

 

blank
blank
blank

Można osiągać sukcesy mimo choroby, pod warunkiem jej dobrego kontrolowania. Cukrzyca to jednak poważny problem społeczny ? mówił dr Wojciech Gryta, prezentując nagrodzony program ?Razem ścigamy
wielokierunkowa, wielotorowa ? ocenili eksperci.

W Polsce na cukrzycę choruje 3 mln osób, a ok. 0,5 mln o tym nie wie. ? Cukrzyca to wciąż cichy zabójca, nadal często bywa wykrywana podczas pobytu w szpitalu z powodu zawału serca, udaru mózgu. ?Razem ścigamy się z cukrzycą? to program edukacyjno-społeczny, który ma zwrócić uwagę na wzrost zachorowań na cukrzycę i wzrastającą rolę tego problemu dla systemu ochrony zdrowia ? mówił dr Wojciech Gryta z firmy Novo Nordisk.

blank

Prof. Tomasz Klupa
Kampania jest przemyślana, wielotorowa, wielokierunkowa. Cieszy fakt, że w kręgu zainteresowań są również pacjenci z cukrzycą typu I. Uczestnictwo kolarzy z cukrzycą typu I w Tour de Pologne jest inspiracja dla wielu młodych osób szczególnie tych, które niedawno zachorowały
na cukrzyce typu I.

Kampania ?Razem ścigamy się z cukrzycą? stawia nacisk m.in. na wczesne wykrywanie choroby. W 2018 r. badania skriningowe stężenia cukru we krwi były wykonywane m.in. w parlamencie, w Ministerstwie Zdrowia, Ministerstwie Finansów, podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, by zwrócić uwagę osób podejmujących decyzje o systemie ochrony zdrowia w naszym kraju jest cukrzyca.

blank

Prof. Edward Franek
Znakomity program, to już czwarta edycja, co jest niezwykle ważne. Staracie się zmieniać świadomość chorych na cukrzyce. Bardzo ważne, ze program również edukuje i kształtuje postawy prozdrowotne pacjentów, gdyż im dłużej choruje się na cukrzyce, tym bardziej rośnie ryzyko sercowo-naczyniowe.

? W ponad 100 powiatach zorganizowaliśmy też cykl szkoleń edukacyjnych i warsztatów dla pacjentów, zwracaliśmy uwagę na powikłania sercowo-naczyniowe, konieczność diety i aktywności fizycznej ? dodał Wojciech Gryta.

blank

Dr Lidia Gądek
Gratuluję tego programu. Pokazujecie osoby, które mimo choroby osiągają rzeczy wielkie. To inspiracja dla
młodych ludzi, którzy zachorowali.

blank

Dr Krzysztof Ostrowski
Gratulacje dla autorów projektu. Zasługuje on na pochwałę i wsparcie. Dzięki takim programom, a także
programom samorządowym i edukacji w szkołach, jest szansa na zahamowanie
epidemii cukrzycy.

Program mocno promuje też aktywność fizyczną. ? Dwa lata temu sponsorowaliśmy udział teamu kolarskiego Novo Nordisk w wyścigu Tour de Pologne, wszyscy zawodnicy z naszego teamu mieli cukrzycę typu 1; w tym roku jednym z najbardziej aktywnych kolarzy podczas Tour de Pologne był mężczyzna z cukrzycą. Pokazuje to, że z tą chorobą można normalnie żyć, uprawiać sport, oczywiście pod warunkiem jej dobrej kontroli ? opowiadał Wojciech Gryta.

blank

Dr Krzysztof Błecha
Gdy rodzice dowiadują się
o diagnozie cukrzycy u dziecka,
ogarnia ich niepokój. Jeżeli widzą, że osoby z cukrzycą mogą osiągać tak znakomite wyniki w sporcie, przekonują się, że przyszłość
ich dzieci nie wygląda tak
źle, ze mogą odnosić sukcesy.

blank

Prof. Przemysław Biliński
Cieszy, że w ramach programu
kształcicie edukatorów, liderów w regionach, którzy będą przekazywali tę wiedzę. Im wcześniej rozpoczniemy
edukacje ? w przedszkolu, szkole ? tym lepsze osiągniemy efekty.

blank

Dr n. med. Roman Topór-Mądry,
Prezes AOTMiT

Jako agencja nie możemy zajmować konkretnego stanowiska dotyczącego
programów tworzonych przez firmy, cieszymy się jednak z przemyślanych kampanii, ukierunkowanych na główne problemy zdrowotne. Im więcej takich działań, tym większa nadzieja na poprawę zdrowia społeczeństwa. Liczymy na kolejne programy, również lokalne.

Kampania jest organizowana we współpracy z organizacjami pacjenckimi, z portalem mojacukrzyca. pl. Opracowywano też raporty pokazujące skalę problemu cukrzycy w Polsce: ?Społeczny obraz cukrzycy?, ?Cukrzyca. Gdzie jesteśmy, dokąd idziemy?, ?Cukrzyca. Analiza potrzeb zdrowotnych?.
? Nie poprzestajemy na programie ?Razem ścigamy się z cukrzycą?: niedawno została zainicjowana kampania Cities Changing Diabetes, w dużym stopniu nakierowana na profilaktykę cukrzycy i otyłości u dzieci i młodzieży. Prowadzimy również wspólnie z firmami Boehringer Ingelheim i Astra Zeneca akcję ?Serce dla cukrzycy? uświadamiającą zagrożenia sercowo-naczyniowe wynikające z choroby ? mówił Wojciech Gryta.

blank
Świat Lekarza
Świat Lekarza
Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D