Partner
Partner
Więcej

  Ścieżka opieki nad chorym na cukrzycę

  Optymalizacja opieki nad chorymi na cukrzycę w świetle dokumentu Ministerstwa Zdrowia „Zdrowa przyszłość”.

  Po przerwie spowodowanej pandemią, wznowił pracę niezwykle aktywny w ubiegłej kadencji Sejmu, Parlamentarny Zespół ds. Praw Pacjentów. Jego Przewodnicząca – Posłanka Violetta Porowska, wybrała jako pierwszy cel doprowadzenie do wdrożenia przez Ministerstwo Zdrowia, przygotowanego jeszcze w 2018 schematu optymalnego leczenia cukrzycy.

  Obecni przyjęli aplauzem, współprowadzenie spotkania przez dr Krzysztofa Ostrowskiego, poprzedniego Przewodniczącego Zespołu, który rozpoczął pracę konieczną do reformy codziennej opieki nad diabetykami.

   Z inicjatywy Fundacji Eksperci dla Zdrowia, prowadzonej przez Marzenę Domańską – Sadynicę powstał raport „Ścieżka opieki nad chorym na cukrzycę”. Jego autorzy: prof. Dorota Zozulinska-Ziółkiewicz, prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, prof. Leszek Czupryniak i dr Jakub Gierczyński przedstawiali jego tezy na Posiedzeniu Zespołu Parlamentarnego w dniu 24 sierpnia 2021.

  Mówcy podkreślili, że w ostatnich latach nastąpił przełom w dostępie polskich pacjentów do farmakologicznego leczenia, co jest ogromnym sukcesem Ministra Macieja Miłkowskiego. Teraz czas już najwyższy, by weszły w życie rozwiązania organizacyjne, zwłaszcza podział zadań miedzy lekarzy POZ i diabetologów. Zakładają one, że pacjent z cukrzycą będzie raz w roku kontrolowany przez diabetologa w przychodni specjalistycznej, a przez pozostały czas będzie prowadzony przez lekarza POZ. Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia stwierdzili, że wprowadzenie proponowanych, zmian organizacyjnych wymaga czasu. Spotkało się to z reakcją obecnych Posłów i Ekspertów, podkreślających, że przygotowane dokumenty są wystarczające szczegółowe, by do końca roku powstały zarządzenia wykonawcze.

  – Znaczną część finansowania mogą zapewnić wpływy z podatku cukrowego, szacowane dziś na ok. miliard złotych. Czas skończyć z „covidocentryzmem” w działaniu, rzeczywistość udowodniła, że większe zagrożenie stwarzają zaniedbania w leczeniu chorób przewlekłych – podkreślali prof. Leszek Czupryniak i Poseł Krzysztof Ostrowski.

  Autor: Redakcja. Polecamy lekturę komentarza red. Pawła Krusia, wydawcy Świata Lekarza (pod zdjęciami z posiedzenia komisji).

  blank

  Prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz
  foto. Anna Strzyżak/Kancelaria Sejmu

  blank

  Prof. Leszek Czupryniak, dr hab. Andrzej Śliwczyński, Marzena Domańska-Sadynica,
  dr n. med. Jakub Gierczyński
  foto. Anna Strzyżak/Kancelaria Sejmu

  blank

  Prof. Leszek Czupryniak i dr hab. Andrzej Śliwczyński
  foto. Anna Strzyżak/Kancelaria Sejmu

  Obejrzyj zapis wideo z posiedzenia: 

  https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/transmisja.xsp?documentId=0A208F3FF727D8C0C125871800385579&symbol=TRANSMISJA_ARCH&info=T

  Raport i prezentacje podczas posiedzenia Zespołu:
  Raport: ŚCIEZKA OPIEKI NAD PACJENTEM Z CUKRZYCĄ; KLUCZOWE REKOMENDACJE ZMIAN
  Standard organizacyjny opieki zdrowotnej w zakresie cukrzycy
  Kompleksowa porada diabetologiczna
  Zgodność proponowanych rozwiązań z dokumentem ministerstwa zdrowia Zdrowa Przyszlość;
  Link do wszystkich materiałów: https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/agent.xsp?symbol=POSIEDZENIAZESP&Zesp=624


  Prześlij komentarz jeśli uczestniczyłeś w spotkaniu fizycznie lub online: [email protected]

  Komentarze:

  blank

  Paweł Kruś, wydawca Świata Lekarza:

  W pracach Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów VIII kadencji, uczestniczyłem regularnie. Podziwiałem pasję Posła Krzysztofa Ostrowskiego w walce o zmiany organizacyjne w leczeniu diabetologicznym, w urologii, we wprowadzaniu opieki koordynowanej i wszędzie tam, gdzie gołym okiem widać było konieczność unowocześnienia rzeczywistości. Ale kadencja się skończyła i całej pracy Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów i Ekspertów zagroził historyczny niebyt. Tak działo się w Sejmie od lat – na szczęście do wczoraj. Posłanka Violetta Porowska, która objęła prowadzenie Zespołu po Pośle Ostrowskim, wprowadziła nowy standard – kontynuowania i kończenia rozpoczętych prac. To przełom konieczny dla ochrony zdrowia; ani losu pacjentów z cukrzycą ani stanu zdrowia publicznego nie poprawi się inaczej, niż przez konsekwentne i systematyczne uwspółcześnianie sposobu leczenia chorób i prowadzenia profilaktyki. Każda przerwa w tym procesie jest szkodliwa.

  Zdrowie to nie elektrownia, droga czy pomnik, których budowę można wstrzymać przy zmianie politycznej czy personalnej – tu straty będą co najwyżej materialne.

  Ochroną zdrowia muszą kierować inne zasady – związane z nią prace nie mogą być przerywane, niezależnie od tego kto je rozpoczął, bo ich celem jest poprawa leczenia,  najczęściej zaś – ochrona życia.

  Posłanka Violetta Porowska rozpoczęła proces o znaczeniu fundamentalnym dla prac Zespołów Parlamentarnych związanych ze zdrowiem – zaczyna kończyć dzieło  swojego poprzednika i korzysta z prac przygotowanych w poprzedniej kadencji przez Ekspertów. To przełom myślowy, zapowiadający zmiany w polskiej kulturze politycznej i jakości polityki.

  Dziękuję Pani Posłance, w imieniu tych osób, które o tę i inne kontynuacje potrzebne Polsce prosiły od rozpoczęcia IX kadencji.

  Paweł Kruś

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski: Rzadki przykład szczepionki, która chroni przed nowotworem

  Musi minąć co najmniej kilka dekad, aby ta olbrzymia skuteczność szczepień przeciw HPV przeło­żyła się na sytuację epidemiologiczną w całej popula­cji. Jeśli w 2023...

  Prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski: Ta terapia przynosi bardzo szybką odpowiedź

  Jeszcze do bardzo czarniak był chorobą, która wiązała się z maka­brycznie złym rokowaniem. To się istotnie poprawiło w ostatnim cza­sie: pięcioletnie przeżycia 10 lat...

  Prof. dr hab. n. med. Jacek Sznurkowski: To nie jest jeden, tylko cztery raki endometrium

  Najważniejsze jest uświadomienie pacjentkom, że zanim zgodzą się na operację, lekarz powinien powiedzieć, z jakim rakiem mamy do czynienia. Nie ma jednego raka endometrium,...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D