Więcej

  Ścieżka opieki nad chorym na cukrzycę

  Optymalizacja opieki nad chorymi na cukrzycę w świetle dokumentu Ministerstwa Zdrowia „Zdrowa przyszłość”.

  Po przerwie spowodowanej pandemią, wznowił pracę niezwykle aktywny w ubiegłej kadencji Sejmu, Parlamentarny Zespół ds. Praw Pacjentów. Jego Przewodnicząca – Posłanka Violetta Porowska, wybrała jako pierwszy cel doprowadzenie do wdrożenia przez Ministerstwo Zdrowia, przygotowanego jeszcze w 2018 schematu optymalnego leczenia cukrzycy.

  Obecni przyjęli aplauzem, współprowadzenie spotkania przez dr Krzysztofa Ostrowskiego, poprzedniego Przewodniczącego Zespołu, który rozpoczął pracę konieczną do reformy codziennej opieki nad diabetykami.

   Z inicjatywy Fundacji Eksperci dla Zdrowia, prowadzonej przez Marzenę Domańską – Sadynicę powstał raport „Ścieżka opieki nad chorym na cukrzycę”. Jego autorzy: prof. Dorota Zozulinska-Ziółkiewicz, prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, prof. Leszek Czupryniak i dr Jakub Gierczyński przedstawiali jego tezy na Posiedzeniu Zespołu Parlamentarnego w dniu 24 sierpnia 2021.

  Mówcy podkreślili, że w ostatnich latach nastąpił przełom w dostępie polskich pacjentów do farmakologicznego leczenia, co jest ogromnym sukcesem Ministra Macieja Miłkowskiego. Teraz czas już najwyższy, by weszły w życie rozwiązania organizacyjne, zwłaszcza podział zadań miedzy lekarzy POZ i diabetologów. Zakładają one, że pacjent z cukrzycą będzie raz w roku kontrolowany przez diabetologa w przychodni specjalistycznej, a przez pozostały czas będzie prowadzony przez lekarza POZ. Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia stwierdzili, że wprowadzenie proponowanych, zmian organizacyjnych wymaga czasu. Spotkało się to z reakcją obecnych Posłów i Ekspertów, podkreślających, że przygotowane dokumenty są wystarczające szczegółowe, by do końca roku powstały zarządzenia wykonawcze.

  – Znaczną część finansowania mogą zapewnić wpływy z podatku cukrowego, szacowane dziś na ok. miliard złotych. Czas skończyć z „covidocentryzmem” w działaniu, rzeczywistość udowodniła, że większe zagrożenie stwarzają zaniedbania w leczeniu chorób przewlekłych – podkreślali prof. Leszek Czupryniak i Poseł Krzysztof Ostrowski.

  Autor: Redakcja. Polecamy lekturę komentarza red. Pawła Krusia, wydawcy Świata Lekarza (pod zdjęciami z posiedzenia komisji).

  blank

  Prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz
  foto. Anna Strzyżak/Kancelaria Sejmu

  blank

  Prof. Leszek Czupryniak, dr hab. Andrzej Śliwczyński, Marzena Domańska-Sadynica,
  dr n. med. Jakub Gierczyński
  foto. Anna Strzyżak/Kancelaria Sejmu

  blank

  Prof. Leszek Czupryniak i dr hab. Andrzej Śliwczyński
  foto. Anna Strzyżak/Kancelaria Sejmu

  Obejrzyj zapis wideo z posiedzenia: 

  https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/transmisja.xsp?documentId=0A208F3FF727D8C0C125871800385579&symbol=TRANSMISJA_ARCH&info=T

  Raport i prezentacje podczas posiedzenia Zespołu:
  Raport: ŚCIEZKA OPIEKI NAD PACJENTEM Z CUKRZYCĄ; KLUCZOWE REKOMENDACJE ZMIAN
  Standard organizacyjny opieki zdrowotnej w zakresie cukrzycy
  Kompleksowa porada diabetologiczna
  Zgodność proponowanych rozwiązań z dokumentem ministerstwa zdrowia Zdrowa Przyszlość;
  Link do wszystkich materiałów: https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/agent.xsp?symbol=POSIEDZENIAZESP&Zesp=624


  Prześlij komentarz jeśli uczestniczyłeś w spotkaniu fizycznie lub online: [email protected]

  Komentarze:

  blank

  Paweł Kruś, wydawca Świata Lekarza:

  W pracach Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów VIII kadencji, uczestniczyłem regularnie. Podziwiałem pasję Posła Krzysztofa Ostrowskiego w walce o zmiany organizacyjne w leczeniu diabetologicznym, w urologii, we wprowadzaniu opieki koordynowanej i wszędzie tam, gdzie gołym okiem widać było konieczność unowocześnienia rzeczywistości. Ale kadencja się skończyła i całej pracy Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów i Ekspertów zagroził historyczny niebyt. Tak działo się w Sejmie od lat – na szczęście do wczoraj. Posłanka Violetta Porowska, która objęła prowadzenie Zespołu po Pośle Ostrowskim, wprowadziła nowy standard – kontynuowania i kończenia rozpoczętych prac. To przełom konieczny dla ochrony zdrowia; ani losu pacjentów z cukrzycą ani stanu zdrowia publicznego nie poprawi się inaczej, niż przez konsekwentne i systematyczne uwspółcześnianie sposobu leczenia chorób i prowadzenia profilaktyki. Każda przerwa w tym procesie jest szkodliwa.

  Zdrowie to nie elektrownia, droga czy pomnik, których budowę można wstrzymać przy zmianie politycznej czy personalnej – tu straty będą co najwyżej materialne.

  Ochroną zdrowia muszą kierować inne zasady – związane z nią prace nie mogą być przerywane, niezależnie od tego kto je rozpoczął, bo ich celem jest poprawa leczenia,  najczęściej zaś – ochrona życia.

  Posłanka Violetta Porowska rozpoczęła proces o znaczeniu fundamentalnym dla prac Zespołów Parlamentarnych związanych ze zdrowiem – zaczyna kończyć dzieło  swojego poprzednika i korzysta z prac przygotowanych w poprzedniej kadencji przez Ekspertów. To przełom myślowy, zapowiadający zmiany w polskiej kulturze politycznej i jakości polityki.

  Dziękuję Pani Posłance, w imieniu tych osób, które o tę i inne kontynuacje potrzebne Polsce prosiły od rozpoczęcia IX kadencji.

  Paweł Kruś

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Pierwsze Muzyczne Spotkania Mistrzów Medycyny: Uzyskaliśmy 6 600 zł na stypendia dla młodych naukowców!

  Podczas koncertu Muzyczne Spotkania Mistrzów Medycyny miała miejsce niezwykła aukcja na rzecz II stypendium naukowego Nagrody Zaufania Złoty OTIS. Gości oczarowały pięknie arie w...

  Szkoła, gmina, system – partnerstwo przeciw epidemii otyłości i cukrzycy

  Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 22 czerwca br., zaprezentowany został raport Cities Changing Diabetes (CCD). To tzw. raport otwarcia programu w Polsce. Szkoła,...

  Koniec roku szkolnego. Zbadaj wzrok dziecka

  Końcówka czerwca to dla dzieci koniec roku szkolnego i długo wyczekiwany początek wakacji. Zanim jednak na dobre rozpoczniemy błogie lenistwo, warto sprawdzić kondycję wzroku...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D