DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Serce człowieka wykazuje oznaki starzenia już po miesiącu w kosmosie

Podziel się treścią:

 

Naukowcy wysłali sztuczną tkankę serca na Międzynarodową Stację Kosmiczną i ocenili jej stan – informuje „Nature”. Obserwacje są bardzo ciekawe.

W ciągu zaledwie jednego miesiąca przebywania w kosmosie zmodyfikowana tkanka ludzkiego serca osłabła, jej „bicie” stało się nieregularne, a zmiany molekularne i genetyczne przypominały efekty starzenia się. Takie wyniki badań opublikowano właśnie w specjalistycznym magazynie „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Autorzy badania zwracają uwagę, że mikrograwitacja może być trudna dla ciała; narażeni na nią astronauci doświadczyli m.in. zmian w układzie sercowo-naczyniowym takich jak nieregularne bicie serca. Jednak odkrycie wpływu na serce długotrwałych lotów kosmicznych (tych trwających miesiącami) oraz zmian molekularnych, które są ich podstawą, to wciąż wielka niewiadoma.

Aby to zbadać, współautor badania Deok-Ho Kim, inżynier biomedyczny z Johns Hopkins University w Baltimore w stanie Maryland wraz z zespołem badaczy, wysłał zmodyfikowaną tkankę serca na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) na 30 dni. Kiedy system heart-on-a-chip znalazł się na pokładzie ISS, inż. Kim oraz jego współpracownicy użyli czujników do monitorowania siły skurczów tkanek i wzorców bicia w czasie rzeczywistym. Dla porównania monitorowali inny zestaw próbek tkanek, które pozostały na Ziemi.

Po 12 dniach na ISS siła skurczu tkanek serca zmniejszyła się niemal o połowę, podczas gdy siła skurczu ich odpowiedników na Ziemi pozostała stosunkowo stabilna. To osłabienie było nadal widoczne nawet po 9 dniach powrotu na Ziemię. W kosmosie uderzenia tkanek z czasem stały się również bardziej nieregularne, a okres między każdym uderzeniem wydłużył się ponad pięciokrotnie w dziewiętnastym dniu. Jednak ta nieregularność zniknęła po powrocie próbek na Ziemię. Sugeruje to, że astronauci NASA Sunita Williams i Butch Wilmore — którzy utknęli na ISS z powodu problemów technicznych ze statkiem kosmicznym Starliner — prawdopodobnie doświadczają stresu sercowo-naczyniowego, który ustąpi po ich powrocie na Ziemię.

Chociaż podejście do badania oparte na chipie w sercu jest innowacyjne, to nie obejmuje innych ważnych zmian układu sercowo-naczyniowego, które mogą wystąpić w ludzkim sercu takich jak przede wszystkim ciśnienie w tętnicach.

Inż. Kim i jego współpracownicy planują wysłać inne tkanki serca i organów w kosmos na dłuższy czas, aby zbadać głębiej skutki lotów kosmicznych. Mają również nadzieję przetestować leki, które mogą przeciwdziałać niektórym wpływom mikrograwitacji na serce.

Ewa Podsiadły-Natorska
Ewa Podsiadły-Natorskahttp://www.epnatorska.pl
Dziennikarka medyczna, redaktor prowadząca swiatlekarza.pl, pisarka. Ukończyła polonistykę o specjalności redaktorsko-medialnej na UMCS w Lublinie. Poza Światem Lekarza jej artykuły można przeczytać przede wszystkim w Wirtualnej Polsce i portalu Hello Zdrowie. Laureatka nagród i wyróżnień: w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2022 w kategorii Internet, wyróżnienie w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2021 w kategorii Internet, nagroda Zdrowe Pióro 2021 za artykuły dotyczące profilaktyki grypy w kategorii Internet, wyróżnienie w kategorii Choroby Serca w konkursie dla dziennikarzy medycznych Kryształowe Pióra 2021, dwukrotne wyróżnienie w kategorii Nowotwór w konkursie Kryształowe Pióra 2021 i 2020. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D