DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Surrealistyczna wizja Jerzego Konstantynowicza do licytacji!

 

Najnowsze informacje o XXI Gali Nagród Złoty OTIS
blank

W czasie Muzycznych Spotkań Mistrzów Medycyny 30 sierpnia 2022 r. w Warszawie odbędzie się II Aukcja na rzecz Stypendium Naukowego Nagrody Zaufania Złoty OTIS 2023. Prace Konstantynowicza są dość zróżnicowane, można odnaleźć w nich elementy fantastyczne, często pełne drobiazgów i nasyconych kolorów.

Prezentujemy pracę Jerzego Konstantynowicza, którą będzie można wylicytować podczas Aukcji dnia 30 sierpnia:

blank

Jerzy Konstantynowicz, Red People, 2013, pastel, papier, 70 x 50

Estymacja: 2500-4000 zł

Jerzy Konstantynowicz (ur. 1965)

Absolwent Wydziału Lekarskiego AM w Białymstoku, pediatra, profesor medycyny, obecnie kierownik Kliniki Pediatrii, Reumatologii, Immunologii i Chorób Metabolicznych Kości Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Członek prezydium Komitetu Rozwoju Człowieka PAN. Współtworzył pracownię densytometrii w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym. Wraz z zespołem wprowadził w Białymstoku leczenie dożylnymi bisfosfonianami ciężkich postaci wrodzonej łamliwości kości u dzieci. Współautor międzynarodowych rekomendacji witaminy D, członek zespołu ekspertów ds. osteoporozy Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. Jest autorem ponad 60 publikacji w międzynarodowych periodykach medycznych oraz członkiem kolegiów redakcyjnych dwóch renomowanych czasopism zagranicznych.

Rysunkiem, malarstwem, ilustracją oraz rysunkiem satyrycznym zajmuje się od dzieciństwa. Jest samoukiem. ? Lubiłem to robić od zawsze. W moich zeszytach szkolnych i ze studiów jest pełno rozmaitych rysunków, szkiców, satyry, nie tylko na marginesach ? mówił w wywiadzie ?Sztuka w parze z medycyną? (?Świat Lekarza? nr 7/2021). ? Ale o tym, że będę to robił w dorosłym życiu, na pewno wówczas nie myślałem. Był zresztą taki okres, kiedy trochę rysowałem i malowałem zarobkowo. To był czas mojego dwuletniego stypendium naukowego w Melbourne w Australii, gdzie w ten sposób sobie dorabiałem.

Styl Konstantynowicza jest dość zróżnicowany, swobodny, nieoczywisty, najbliższy surrealizmowi: spektrum treści i form od ascetycznych po przeładowane kolorami i drobiazgami, dysproporcjonalne, przewrotne, często z elementami fantastycznymi, hybrydami i zdeformowanymi figurami. W niektórych obrazach pojawiają się motywy i symbole komentujące współczesną rzeczywistość, aluzje, czasem zaś przekaz o uproszczonym charakterze zbliżonym do plakatu. 

? Mam dystans i staram się unikać definicji, bo one ograniczają. Niech robią to już inni. Na pewno pozwalam się ponosić fantazji, w moich pracach jest sporo przewrotności, ironii i autoironii ? dodaje artysta.

Brał udział w kilku wystawach zbiorowych: m.in. Unframed | Bez ram w Muzeum Podlaskim w Białymstoku (2019), jednodniowa wystawa malarstwa ?Meta-Morphosis? (ZASP, Warszawa, 2018), XVII i XVIII edycjach Ogólnopolskiej i Międzynarodowej Wystawy Malarstwa Lekarzy w Łodzi, w kilku wystawach w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Białymstoku, w przestrzeni Centrum Atrium Reduta w Warszawie (2022) oraz w licznych prezentacjach w Niezależnej Galerii Marchand w Białymstoku. Jego prace znajdują się w kilku kolekcjach prywatnych.

blank
Świat Lekarza
Świat Lekarza
Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D