DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

XXVI Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego Niezaspokojone potrzeby zdrowotne w kardiologii ?Sercu na ratunek?

 

W dniach 22-24 września br. w Katowicach odbędzie się XXVI Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego – najważniejsze wydarzenie naukowe i edukacyjne
w obszarze kardiologii w Polsce. Hasło tegorocznego Kongresu brzmi Sercu na ratunek, mottem zaś są Niezaspokojone potrzeby w kardiologii ? i właśnie im polscy oraz zagraniczni eksperci
poświęcą 3 dni intensywnej dyskusji.

Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, jak co roku, stanowi wyjątkową okazję, by wysłuchać wykładów wybitnych ekspertów z kraju i z zagranicy. To też okazja do zaprezentowania najnowszych osiągnięć z obszaru kardiologii.

Długa historia corocznych edycji, wysoka frekwencja uczestników oraz zainteresowanie wystawców i mediów pokazują, że Kongres od lat jest wydarzeniem ważnym i cenionym nie tylko wśród kardiologów, ale także lekarzy innych specjalności.

 – Po raz pierwszy od trzech lat spotykamy się w wersji stacjonarnej, aby dyskutować
o teraźniejszości oraz przyszłości polskiej kardiologii dzieląc się naszą wiedzą w trosce
o pacjenta kardiologicznego
? mówi prof. dr hab. n. med. Przemysław Mitkowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Program naukowy Kongresu PTK 2022

 – Tegoroczny program naukowy Kongresu jest niezwykle bogaty. Obejmuje w sumie 126 sesji naukowych w ciągu trzech dni Kongresu, z udziałem ponad 400 wykładowców i moderatorów sesji oraz kilku tysięcy uczestników zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Możliwość spotkania po trzech latach w miejscu obrad będzie doskonalą okazją do dyskusji o najnowszych osiągnięciach w dziedzinie kardiologii w celu ich jak najszybszego wdrożenia do codziennej praktyki klinicznej w Polsce ? podkreśla prof. dr hab. n. med. Jacek Legutko, Przewodniczący Komitetu Naukowego Kongresów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

 – W programie Kongresu mamy kilka nowości, między innymi sesje interdyscyplinarne
z udziałem przedstawicieli innych towarzystw naukowych. W tym sesja specjalna Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego z Polskim Towarzystwem Onkologicznym oraz Polskim Towarzystwem Medycyny Rodzinnej, a także Polskim Towarzystwem Diabetologicznym, jak również Polskim Towarzystwem Nadciśnienia Tętniczego
? mówi dr hab. med. Jacek Kowalczyk, Współprzewodniczący Komitetu Organizacyjnego XXVI Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Mamy też sesję wyjątkową, która nie będzie konkurowała z żadną inną. Będzie to sesja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego we współpracy z Europejskim Towarzystwem Kardiologicznym, poświęcona tematyce niewydolności serca. W sesji weźmie udział Prezes -Elekt Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz członkowie zarządu ESC. Niewątpliwie będzie to doskonała platforma wymiany doświadczeń z najwybitniejszymi ekspertami
w dziedzinie kardiologii i w problematyce niewydolności serca
? podkreśla, prof. Przemysław Mitkowski.

Najnowsze wytyczne ESC/PTK 2022

Jednymi z najbardziej oczekiwanych sesji Kongresu PTK będą sesje specjalne poświęcone najnowszym wytycznym Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. W tym roku wytyczne ESC dotyczą:

  • komorowych zaburzeń rytmu serca oraz prewencji nagłego zgonu sercowego;
  • konsultacji kardiologicznej przed operacjami niekardiochirurgicznymi;
  • kardioonkologii;
  • rozpoznawania i leczenia nadciśnienia płucnego.

Tegoroczne wytyczne są zdecydowanie interdyscyplinarne. Nie dotyczą tylko kardiologii, ale także przenikania się kardiologii z innymi specjalnościami i powstały we współpracy z innymi towarzystwami naukowymi.

Dług kardiologiczny

 – Pandemia koronawirusa znacząco pogłębiła ?dług kardiologiczny?. Obecnie stoimy przed ogromnym wyzwaniem, aby wszystkim osobom tego wymagającym pomóc w odpowiednim czasie, dlatego tegoroczny Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego odbywa się pod hasłem ?Sercu na ratunek? ? mówi Prezes PTK.

Sesja systemowa Prezesa PTK – Bariery organizacyjno-ekonomiczne dla rozwoju kardiologii w Polsce

W programie znajdzie się również sesja systemowa Prezesa PTK, Konsultanta Krajowego
w dziedzinie Kardiologii i Przewodniczącego Komitetu Naukowego Kongresów PTK, do której zaproszono przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Agencji Badań Medycznych, jak również parlamentarzystów zajmujących się kwestiami zdrowia.

Zależy nam bardzo, aby kardiologia była nie tylko przedmiotem dyskusji ekspertów dotyczących optymalnych decyzji diagnostycznych i terapeutycznych podejmowanych
u pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego, ale również priorytetem dla działań decydentów ? pamiętając o tym, że choroby sercowo-naczyniowe są główną przyczyną zgonów w Polsce
? podkreśla prof. Przemysław Mitkowski.

Tegoroczna edycja Kongresu PTK została objęta Patronatem Honorowym Ministra Zdrowia, Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych
i Taryfikacji, Prezesa Agencji Badań Medycznych, Prezydenta Miasta Katowice, Marszałka Województwa Śląskiego, Wojewody Śląskiego oraz JM Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Patronami medialnymi Kongresu PTK są: Medonet, Medycyna Praktyczna, Świat Medycyny
i Farmacji, Rynek Zdrowia, MedicalPress, Fakty medyczne, Kurier Medyczny, Termedia, Puls Medycyny, Konsylium 24, Terapia, Choroby Cywilizacyjne w Praktyce Lekarskiej, Co w Zdrowiu, Medexpress, Świat Lekarza, Remedium, Śląski Biznes.pl.

Zapraszamy do rejestracji na wydarzenie: https://kongres2022.ptkardio.pl/#zaproszenie

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D