Partner
Partner
Więcej

  Akcja: Sprawdź cholesterol u dziecka!

  Z inicjatywy Kapituły Nagrody Zaufania ?Złoty OTIS? 26 maja rozpoczynają się bezpłatne badania profilaktyczne: Sprawdź cholesterol u dziecka!

  Badaniu mogą zostać poddane dzieci w wieku 5-10 lat, zagrożone rozwojem miażdżycy i chorób układu krążenia. Przeprowadzane będą w ośmiu miastach: Białystok, Krasnystaw, Kraków, Lublin, Sulechów, Ryki, Warszawa, Zielona Góra. Akcja rozpoczyna się 26 maja br. (poniedziałek) i będzie trwała do wyczerpania testów (do dyspozycji jest 2 tys. testów).

  Jak skorzystać?

  Warunkiem skorzystania z darmowych badań jest wypełnienie przez rodziców dziecka krótkiej ankiety dostępnej w laboratorium. Odpowiedź na kilka pytań dotyczących występowania w rodzinie cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, podwyższonego poziomu cholesterolu, miażdżycy, zawału serca, udaru mózgu lub nagłego zgonu sercowego pomoże ocenić ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia u dziecka. Warto pamiętać, że czynnikiem zwiększającym to ryzyko jest nadwaga i otyłość ? efekt zbyt małej aktywności fizycznej i tłustej diety.

  Warto o tym mówić, bo wyniki ubiegłorocznej akcji Sprawdź cholesterol u dziecka! w Polsce i na Ukrainie pokazały, że rodzice niewiele wiedzą o tym, dlaczego warto sprawdzać u dzieci poziom cholesterolu.

  Gdzie zrobić badanie?

  BIAŁYSTOK Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny, ul. J. Waszyngtona 17

  KRAKÓW Diagnostyka Kraków, ul. Życzkowskiego 16

  KRASNYSTAW SP ZOZ w Krasnymstawie, ul. Sobieskiego 4 B

  LUBLIN Szpital Wojewódzki, Al. Kraśnicka 100

  SULECHÓW SP ZOZ, ul. Zwycięstwa 1

  RYKI Laboratorium Diagnostyka, ul. Żytnia 23

  WARSZAWA Instytut Matki i Dziecka, ul. Kasprzaka 17a

  ZIELONA GÓRA Szpital Wojewódzki im. K. Marcinkowskiego, ul. Zyty 26

  Miasta zostały wybrane celowo. To właśnie w tych miejscowościach Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych przeprowadziła z ogromnym sukcesem akcje badań profilaktycznych ?Uwaga nerki!? (2009, 2010) oraz ?Nie mam HCV!? (2011).

  Dlaczego to ważne?

  Badanie pozwala na zidentyfikowanie i otocznie opieką lekarską i profilaktyką dzieci, którym w przyszłości grożą choroby serca. W krajach wysoko uprzemysłowionych są one obecnie najczęstszą przyczyną przedwczesnych zgonów. Co drugi mężczyzna i co trzecia kobieta po 40. roku życia umiera właśnie z ich powodu.

  Miażdżyca, która prowadzi do zawałów serca, udarów i znacznie skraca życie, rozwija się wcześnie ? u dzieci poniżej dziesiątego roku życia. Pierwsze blaszki miażdżycowe zaczynają odkładać się już w drugim roku życia.

  Obszerniej przeczytasz o tym klikając w link: Badania stężenia cholesterolu u dzieci.

  Partnerami akcji ?Sprawdź cholesterol u dziecka!? są: Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych oraz Naczelna Izba Aptekarska.

   

   

  Cholesterol u dzieci

  Profesor Bożena Werner, kierownik Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej, WUM, członek Kapituły Nagrody Zaufania ?Złoty OTIS? i inicjatorka akcji profilaktycznej, zwraca uwagę, że problem wysokiego stężenia cholesterolu u dzieci w wieku 5-10 lat jest najczęściej spowodowany zaburzeniami genetycznymi.

  Na wczesnym etapie życia kluczową rolę w tworzeniu blaszki miażdżycowej odgrywają zaburzenia lipidowe. Jeżeli test wykaże ekstremalnie wysokie stężenie cholesterolu, wskazuje to na rodzinną chorobę genetyczną, tzw. pierwotną hipercholesterolemię. W ten sposób można zidentyfikować całe rodziny z defektem genetycznym i wdrożyć odpowiednią profilaktykę.

  Podwyższone stężenie cholesterolu może być związane nie tylko z zaburzeniami genetycznymi, ale także z innymi stanami chorobowymi, np. cukrzycą czy otyłością, przyjmowanymi lekami lub czynnikami środowiskowi i trybem życia.

   

   

   

  II etap akcji Sprawdź cholesterol u dziecka!:

  Partnerzy akcji

  • Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych
  • Naczelna Izba Aptekarska
  • Roche Diagnostics, Sarstedt

  Ilość testów do wykorzystania ? 2 tys.

   

  [avatar user=”Grzegorz Kucharewicz” size=”thumbnail” align=”left”]Dr GRZEGORZ KUCHAREWICZ, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej:[/avatar]

  Naczelna Izba Aptekarska popiera społeczną akcję profilaktyczną ?Sprawdź cholesterol u dziecka!?. Biorą w niej udział aptekarze w Białymstoku, Lublinie, Krakowie, Krasnymstawie, Rykach, Sulechowie, Warszawie i Zielonej Górze. Do aptek w tych miastach trafiły materiały informacyjne, zachęcające do skorzystania z bezpłatnych badań w laboratoriach diagnostycznych. Obejmą one dzieci w wieku 5-10 lat, które zagrożone są rozwojem miażdżycy i chorobami układu krążenia. Mam nadzieję, że dzięki zaangażowaniu naszego środowiska w upowszechnianie informacji o możliwości zbadania poziomu cholesterolu trafi ona do szerokiego kręgu rodziców dzieci z rodzin, w których występowały zawały serca, udary mózgu czy nagłe zgony sercowe. Wsparcie tej akcji profilaktycznej przez aptekarzy, a więc osoby wykonujące zawód zaufania publicznego, z pewnością zachęci rodziców do zapoznania się z materiałami informacyjnymi dotyczącymi ryzyka genetycznego wystąpienia u ich dzieci chorób układu krążenia i podjęcia decyzji o skorzystaniu z możliwości przeprowadzenia darmowych badań w miejscowym laboratorium.

   

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  XI Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

  W dniach 18-23 września w wielu szpitalach i przychodniach w całej Polsce będą prowadzone bezpłatne badania i działania edukacyjne, mające na celu zwiększenie świadomości...

  Wrzesień – Miesiąc Podnoszenia Świadomości Chorób Włóknieniowych Płuc

  Nasilający się suchy kaszel, zadyszka podczas chodzenia i zmęczenie, następnie pogorszenie jakości życia, a nawet - bez właściwego leczenia - przedwczesna śmierć. Mowa o...

  To oni będą kształtować naszą przyszłość. Fundacja Adamed ogłosiła laureatów i stypendystów programu ADAMED SmartUP

  Fundacja Adamed ogłosiła 10 laureatów nagrody głównej 9. edycji programu ADAMED SmartUP oraz 3 tegorocznych stypendystów podczas uroczystej gali finałowej, która odbyła się 11...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D