DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Akcja: Sprawdź cholesterol u dziecka!

 

Najnowsze informacje o XXI Gali Nagród Złoty OTIS
blank

Z inicjatywy Kapituły Nagrody Zaufania ?Złoty OTIS? 26 maja rozpoczynają się bezpłatne badania profilaktyczne: Sprawdź cholesterol u dziecka!

Badaniu mogą zostać poddane dzieci w wieku 5-10 lat, zagrożone rozwojem miażdżycy i chorób układu krążenia. Przeprowadzane będą w ośmiu miastach: Białystok, Krasnystaw, Kraków, Lublin, Sulechów, Ryki, Warszawa, Zielona Góra. Akcja rozpoczyna się 26 maja br. (poniedziałek) i będzie trwała do wyczerpania testów (do dyspozycji jest 2 tys. testów).

Jak skorzystać?

Warunkiem skorzystania z darmowych badań jest wypełnienie przez rodziców dziecka krótkiej ankiety dostępnej w laboratorium. Odpowiedź na kilka pytań dotyczących występowania w rodzinie cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, podwyższonego poziomu cholesterolu, miażdżycy, zawału serca, udaru mózgu lub nagłego zgonu sercowego pomoże ocenić ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia u dziecka. Warto pamiętać, że czynnikiem zwiększającym to ryzyko jest nadwaga i otyłość ? efekt zbyt małej aktywności fizycznej i tłustej diety.

Warto o tym mówić, bo wyniki ubiegłorocznej akcji Sprawdź cholesterol u dziecka! w Polsce i na Ukrainie pokazały, że rodzice niewiele wiedzą o tym, dlaczego warto sprawdzać u dzieci poziom cholesterolu.

Gdzie zrobić badanie?

BIAŁYSTOK Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny, ul. J. Waszyngtona 17

KRAKÓW Diagnostyka Kraków, ul. Życzkowskiego 16

KRASNYSTAW SP ZOZ w Krasnymstawie, ul. Sobieskiego 4 B

LUBLIN Szpital Wojewódzki, Al. Kraśnicka 100

SULECHÓW SP ZOZ, ul. Zwycięstwa 1

RYKI Laboratorium Diagnostyka, ul. Żytnia 23

WARSZAWA Instytut Matki i Dziecka, ul. Kasprzaka 17a

ZIELONA GÓRA Szpital Wojewódzki im. K. Marcinkowskiego, ul. Zyty 26

Miasta zostały wybrane celowo. To właśnie w tych miejscowościach Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych przeprowadziła z ogromnym sukcesem akcje badań profilaktycznych ?Uwaga nerki!? (2009, 2010) oraz ?Nie mam HCV!? (2011).

Dlaczego to ważne?

Badanie pozwala na zidentyfikowanie i otocznie opieką lekarską i profilaktyką dzieci, którym w przyszłości grożą choroby serca. W krajach wysoko uprzemysłowionych są one obecnie najczęstszą przyczyną przedwczesnych zgonów. Co drugi mężczyzna i co trzecia kobieta po 40. roku życia umiera właśnie z ich powodu.

Miażdżyca, która prowadzi do zawałów serca, udarów i znacznie skraca życie, rozwija się wcześnie ? u dzieci poniżej dziesiątego roku życia. Pierwsze blaszki miażdżycowe zaczynają odkładać się już w drugim roku życia.

Obszerniej przeczytasz o tym klikając w link: Badania stężenia cholesterolu u dzieci.

Partnerami akcji ?Sprawdź cholesterol u dziecka!? są: Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych oraz Naczelna Izba Aptekarska.

 

 

Cholesterol u dzieci

Profesor Bożena Werner, kierownik Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej, WUM, członek Kapituły Nagrody Zaufania ?Złoty OTIS? i inicjatorka akcji profilaktycznej, zwraca uwagę, że problem wysokiego stężenia cholesterolu u dzieci w wieku 5-10 lat jest najczęściej spowodowany zaburzeniami genetycznymi.

Na wczesnym etapie życia kluczową rolę w tworzeniu blaszki miażdżycowej odgrywają zaburzenia lipidowe. Jeżeli test wykaże ekstremalnie wysokie stężenie cholesterolu, wskazuje to na rodzinną chorobę genetyczną, tzw. pierwotną hipercholesterolemię. W ten sposób można zidentyfikować całe rodziny z defektem genetycznym i wdrożyć odpowiednią profilaktykę.

Podwyższone stężenie cholesterolu może być związane nie tylko z zaburzeniami genetycznymi, ale także z innymi stanami chorobowymi, np. cukrzycą czy otyłością, przyjmowanymi lekami lub czynnikami środowiskowi i trybem życia.

 

 

 

II etap akcji Sprawdź cholesterol u dziecka!:

Partnerzy akcji

  • Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych
  • Naczelna Izba Aptekarska
  • Roche Diagnostics, Sarstedt

Ilość testów do wykorzystania ? 2 tys.

 

[avatar user=”Grzegorz Kucharewicz” size=”thumbnail” align=”left”]Dr GRZEGORZ KUCHAREWICZ, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej:[/avatar]

Naczelna Izba Aptekarska popiera społeczną akcję profilaktyczną ?Sprawdź cholesterol u dziecka!?. Biorą w niej udział aptekarze w Białymstoku, Lublinie, Krakowie, Krasnymstawie, Rykach, Sulechowie, Warszawie i Zielonej Górze. Do aptek w tych miastach trafiły materiały informacyjne, zachęcające do skorzystania z bezpłatnych badań w laboratoriach diagnostycznych. Obejmą one dzieci w wieku 5-10 lat, które zagrożone są rozwojem miażdżycy i chorobami układu krążenia. Mam nadzieję, że dzięki zaangażowaniu naszego środowiska w upowszechnianie informacji o możliwości zbadania poziomu cholesterolu trafi ona do szerokiego kręgu rodziców dzieci z rodzin, w których występowały zawały serca, udary mózgu czy nagłe zgony sercowe. Wsparcie tej akcji profilaktycznej przez aptekarzy, a więc osoby wykonujące zawód zaufania publicznego, z pewnością zachęci rodziców do zapoznania się z materiałami informacyjnymi dotyczącymi ryzyka genetycznego wystąpienia u ich dzieci chorób układu krążenia i podjęcia decyzji o skorzystaniu z możliwości przeprowadzenia darmowych badań w miejscowym laboratorium.

 

blank
Świat Lekarza
Świat Lekarza
Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D