Więcej

  Diet cud mamy w bród. I co z tego?

  Zwykle o tej porze roku wiele osób podejmuje decyzję, wiążącą się z utratą nadmiernych kilogramów. I nie ma w tym nic dziwnego. Z każdym dniem będziemy coraz więcej odsłaniać, pozbawiając się zimowych warstw. A z pewnością ładna sylwetka, pozbawiona wałeczków tu i tam, to wizja, o którą warto powalczyć.

  Tylko że bardzo często decyzje nie idą w parze z praktycznym działaniem, a jeśli nawet, to równie często wybieramy różne „cud diety” (nierzadko korzystając z internetowych bądź sąsiedzkich rad), które mogą szkodzić albo, co najwyżej, okazać się nieskutecznymi.

  Wybór co prawda jest bogaty, bo tych diet rozmaitych namnożyło się niesamowicie. Dieta kopenhaska, strukturalna, Dukana, Atkinsa, 5:2 (postna),  wegańska, zgodna z grupą krwi, norweska, hiszpańska, dieta VLCD (bardzo niskokaloryczna)…Ufff…Można dostać zawrotu głowy!

  Największymi zwolennikami różnego rodzaju diet są Amerykanie. I jednocześnie to oni znajdują się w czołówce najbardziej otyłych narodów świata! To najlepiej pokazuje, że, po pierwsze, kolejna dieta cud, zwłaszcza taka, która gwarantuje szybką, skuteczną i „bezbolesną” utratę kilogramów to kolejny biznes firm, nastawionych głownie na zysk. A po drugie – wybierając dietę, która naprawdę przyniesie pożądany efekt, trzeba dobrze prześledzić ofertę i nie dać się zbałamucić obietnicą utraty 10 kg w tydzień, bez uszczerbku dla zdrowia, bo to niemożliwe.

  Przed wyborem najlepiej byłoby skontaktować się z lekarzem czy dietetykiem, a jeśli z jakichś powodów to niemożliwe, poświęcić więcej czasu na zbieranie informacji i wybór takiej diety, która będzie i skuteczne, i zdrowa. Warto też uświadomić sobie (o czym się często zapomina), że dieta to po prostu sposób odżywiania, a nie rodzaj terapii. I chodzi o to, żeby to odżywianie było zdrowe, żeby zdrowiu służyło, a nie szkodziło. Inaczej powinien się odżywiać ktoś, kto ma jakieś schorzenia, a inaczej osoba zdrowa. Inaczej dziecko, nastolatek, a inaczej osoba dorosła. Warto mieć na uwadze, że z wiekiem rośnie tendencja do przybierania na wadze, co wynika z powolniejszego metabolizmu.

  To tylko niektóre z uwarunkowań, decydujących o odżywianiu. Nie bez znaczenia są też uwarunkowania środowiskowe (klimat), rodzaj wykonywanej pracy.

  I żadna, nawet uważana za najbardziej optymalną dieta, nie przyniesie oczekiwanych efektów, jeśli nie połączy się jej z aktywnością fizyczną. Tylko ni taką okazjonalną, ale regularną, systematyczna. Jej plusem jest również i to, że tak uprawiana aktywność pozwala na pewne kulinarne szaleństwa. Z podejmowaniem decyzji o stosowaniu diety jest trochę tak, jak z wychodzeniem z nałogu – ważna jest motywacja. Jeśli już mamy odpowiedź na pytanie, dlaczego chcemy stracić dodatkowe kilogramy, dlaczego chcemy mieć piękną, zgrabną sylwetkę (bo np. chcemy zmieścić się w kostium z zeszłego roku, bo partner zaczął patrzeć kosym okiem, bo nie możemy patrzeć na siebie w lustrze…), to następne powinno brzmieć: – Jaka dieta będzie najodpowiedniejsza? A dalej już pójdzie łatwiej. I tylko trzeba mieć „dookoła głowy”, że nie ma jednej idealnej dieta, która nadawałaby się dla każdego.

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Pierwsze Muzyczne Spotkania Mistrzów Medycyny: Uzyskaliśmy 6 600 zł na stypendia dla młodych naukowców!

  Podczas koncertu Muzyczne Spotkania Mistrzów Medycyny miała miejsce niezwykła aukcja na rzecz II stypendium naukowego Nagrody Zaufania Złoty OTIS. Gości oczarowały pięknie arie w...

  Szkoła, gmina, system – partnerstwo przeciw epidemii otyłości i cukrzycy

  Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 22 czerwca br., zaprezentowany został raport Cities Changing Diabetes (CCD). To tzw. raport otwarcia programu w Polsce. Szkoła,...

  Koniec roku szkolnego. Zbadaj wzrok dziecka

  Końcówka czerwca to dla dzieci koniec roku szkolnego i długo wyczekiwany początek wakacji. Zanim jednak na dobre rozpoczniemy błogie lenistwo, warto sprawdzić kondycję wzroku...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D