DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Diet cud mamy w bród. I co z tego?

Podziel się treścią:

 

Zwykle o tej porze roku wiele osób podejmuje decyzję, wiążącą się z utratą nadmiernych kilogramów. I nie ma w tym nic dziwnego. Z każdym dniem będziemy coraz więcej odsłaniać, pozbawiając się zimowych warstw. A z pewnością ładna sylwetka, pozbawiona wałeczków tu i tam, to wizja, o którą warto powalczyć.

Tylko że bardzo często decyzje nie idą w parze z praktycznym działaniem, a jeśli nawet, to równie często wybieramy różne ?cud diety? (nierzadko korzystając z internetowych bądź sąsiedzkich rad), które mogą szkodzić albo, co najwyżej, okazać się nieskutecznymi.

Wybór co prawda jest bogaty, bo tych diet rozmaitych namnożyło się niesamowicie. Dieta kopenhaska, strukturalna, Dukana, Atkinsa, 5:2 (postna),  wegańska, zgodna z grupą krwi, norweska, hiszpańska, dieta VLCD (bardzo niskokaloryczna)?Ufff?Można dostać zawrotu głowy!

Największymi zwolennikami różnego rodzaju diet są Amerykanie. I jednocześnie to oni znajdują się w czołówce najbardziej otyłych narodów świata! To najlepiej pokazuje, że, po pierwsze, kolejna dieta cud, zwłaszcza taka, która gwarantuje szybką, skuteczną i ?bezbolesną? utratę kilogramów to kolejny biznes firm, nastawionych głownie na zysk. A po drugie ? wybierając dietę, która naprawdę przyniesie pożądany efekt, trzeba dobrze prześledzić ofertę i nie dać się zbałamucić obietnicą utraty 10 kg w tydzień, bez uszczerbku dla zdrowia, bo to niemożliwe.

Przed wyborem najlepiej byłoby skontaktować się z lekarzem czy dietetykiem, a jeśli z jakichś powodów to niemożliwe, poświęcić więcej czasu na zbieranie informacji i wybór takiej diety, która będzie i skuteczne, i zdrowa. Warto też uświadomić sobie (o czym się często zapomina), że dieta to po prostu sposób odżywiania, a nie rodzaj terapii. I chodzi o to, żeby to odżywianie było zdrowe, żeby zdrowiu służyło, a nie szkodziło. Inaczej powinien się odżywiać ktoś, kto ma jakieś schorzenia, a inaczej osoba zdrowa. Inaczej dziecko, nastolatek, a inaczej osoba dorosła. Warto mieć na uwadze, że z wiekiem rośnie tendencja do przybierania na wadze, co wynika z powolniejszego metabolizmu.

To tylko niektóre z uwarunkowań, decydujących o odżywianiu. Nie bez znaczenia są też uwarunkowania środowiskowe (klimat), rodzaj wykonywanej pracy.

I żadna, nawet uważana za najbardziej optymalną dieta, nie przyniesie oczekiwanych efektów, jeśli nie połączy się jej z aktywnością fizyczną. Tylko ni taką okazjonalną, ale regularną, systematyczna. Jej plusem jest również i to, że tak uprawiana aktywność pozwala na pewne kulinarne szaleństwa. Z podejmowaniem decyzji o stosowaniu diety jest trochę tak, jak z wychodzeniem z nałogu ? ważna jest motywacja. Jeśli już mamy odpowiedź na pytanie, dlaczego chcemy stracić dodatkowe kilogramy, dlaczego chcemy mieć piękną, zgrabną sylwetkę (bo np. chcemy zmieścić się w kostium z zeszłego roku, bo partner zaczął patrzeć kosym okiem, bo nie możemy patrzeć na siebie w lustrze?), to następne powinno brzmieć: – Jaka dieta będzie najodpowiedniejsza? A dalej już pójdzie łatwiej. I tylko trzeba mieć ?dookoła głowy?, że nie ma jednej idealnej dieta, która nadawałaby się dla każdego.

Bożena Stasiak
Bożena Stasiak
Dziennikarka z wieloletnim stażem, pisała m.in. dla „Super Expressu”. Laureatka prestiżowych nagród i wyróżnień dziennikarskich, w tym Nagrody Zaufania „Złoty Otis” w kategorii Media i Zdrowie w 2019 r. Absolwentka Lingwistyki Stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarstwa podyplomowego na UW i Germanistik-Journalistik na Uniwersytecie w Lipsku. Autorka reportaży i poradników.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

ŚWIAT LEKARZA i ŚWIAT LEKARZA 3D w Twojej skrzynce mailowej: