DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Dr Biegański: żył pięknie i zasługuje na naszą pamięć

Podziel się treścią:

 

?Doktor Władysław Biegański ? polski Hipokrates. Materiały z Obchodów 100-lecia śmierci doktora Władysława Biegańskiego w ramach Roku Władysława Biegańskiego? to pięknie wydana książka pod redakcją dr Beaty Zawadowicz. W książce opublikowano materiały z obchodów 100-lecia śmierci Doktora podczas uchwalonego przez Senat RP Roku Władysława Biegańskiego.

Dr Beata Zawadowicz, prezes Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego, była jedną z inicjatorek i organizatorek Roku dr. Biegańskiego. Z okazji setnej rocznicy śmierci tego wielkiego lekarza, wspólnie z Urzędem Miasta Częstochowa, okręgowymi izbami lekarskimi i Polskim Towarzystwem Lekarskim, zorganizowano wiele wydarzeń, m.in. wystawę w Senacie RP, galę w Filharmonii Częstochowskiej z wystąpieniem inauguracyjnym prof. Mariana Zembali i dr. Łukasza Kulaka ?Światło w medycynie, pamięci doktora Władysława Biegańskiego?, konferencję naukową pt. ?Doktor Władysław Biegański i jego epoka. Filozofia i etyka w medycynie wczoraj i dziś?.

Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent miasta Częstochowa, we wstępie wyraził nadzieję, że ?książka stanie się zarówno dla częstochowianek i częstochowian, jak również osób spoza naszego miasta, impulsem do przyjrzenia się bliżej doktorowi Władysławowi Biegańskiemu ? człowiekowi o wybitnej umysłowości i wrażliwości społecznej, w wielu aspektach wyprzedzającemu swoje czasy, zasługującemu na głęboki szacunek, wdzięczność i zachowanie w żywej pamięci?.

Dr Władysław Biegański był wybitnym lekarzem, naukowcem, filozofem, etykiem. W wielu dziedzinach medycyny był prekursorem, współtworzył podstawy dopiero kształtujących się dziedzin ? neurologii, kardiologii, chorób wewnętrznych, chirurgii i ortopedii. Pracę lekarza praktyka łączył z pracą naukową i pedagogiczną. W 1901 roku powołał do życia Towarzystwo Lekarskie Częstochowskie. Dr Biegański był jednym z inicjatorów oraz pierwszym prezesem Częstochowskiego Towarzystwa Dobroczynności dla Chrześcijan. Był również jednym z założycieli Częstochowskiego Oddziału Towarzystwa Higienicznego (1903) i Częstochowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Wydał ok. 130 prac z zakresu medycyny i filozofii. Dziełem, które jest cały czas aktualne i cytowane przez wielu znanych lekarzy, jest zbiór ?Myśli i aforyzmy o etyce lekarskiej? (1889).

FOT. ARCH. PRYWATNE

Materiały z Obchodów 100-lecia śmierci doktora Władysława Biegańskiego w ramach Roku Władysława Biegańskiego.

Świat Lekarza
Świat Lekarza
Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D