Partner
Partner
Więcej
  Partner
  Partner

  Dr Biegański: żył pięknie i zasługuje na naszą pamięć

  „Doktor Władysław Biegański – polski Hipokrates. Materiały z Obchodów 100-lecia śmierci doktora Władysława Biegańskiego w ramach Roku Władysława Biegańskiego” to pięknie wydana książka pod redakcją dr Beaty Zawadowicz. W książce opublikowano materiały z obchodów 100-lecia śmierci Doktora podczas uchwalonego przez Senat RP Roku Władysława Biegańskiego.

  Dr Beata Zawadowicz, prezes Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego, była jedną z inicjatorek i organizatorek Roku dr. Biegańskiego. Z okazji setnej rocznicy śmierci tego wielkiego lekarza, wspólnie z Urzędem Miasta Częstochowa, okręgowymi izbami lekarskimi i Polskim Towarzystwem Lekarskim, zorganizowano wiele wydarzeń, m.in. wystawę w Senacie RP, galę w Filharmonii Częstochowskiej z wystąpieniem inauguracyjnym prof. Mariana Zembali i dr. Łukasza Kulaka „Światło w medycynie, pamięci doktora Władysława Biegańskiego”, konferencję naukową pt. „Doktor Władysław Biegański i jego epoka. Filozofia i etyka w medycynie wczoraj i dziś”.

  Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent miasta Częstochowa, we wstępie wyraził nadzieję, że „książka stanie się zarówno dla częstochowianek i częstochowian, jak również osób spoza naszego miasta, impulsem do przyjrzenia się bliżej doktorowi Władysławowi Biegańskiemu – człowiekowi o wybitnej umysłowości i wrażliwości społecznej, w wielu aspektach wyprzedzającemu swoje czasy, zasługującemu na głęboki szacunek, wdzięczność i zachowanie w żywej pamięci”.

  Dr Władysław Biegański był wybitnym lekarzem, naukowcem, filozofem, etykiem. W wielu dziedzinach medycyny był prekursorem, współtworzył podstawy dopiero kształtujących się dziedzin – neurologii, kardiologii, chorób wewnętrznych, chirurgii i ortopedii. Pracę lekarza praktyka łączył z pracą naukową i pedagogiczną. W 1901 roku powołał do życia Towarzystwo Lekarskie Częstochowskie. Dr Biegański był jednym z inicjatorów oraz pierwszym prezesem Częstochowskiego Towarzystwa Dobroczynności dla Chrześcijan. Był również jednym z założycieli Częstochowskiego Oddziału Towarzystwa Higienicznego (1903) i Częstochowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Wydał ok. 130 prac z zakresu medycyny i filozofii. Dziełem, które jest cały czas aktualne i cytowane przez wielu znanych lekarzy, jest zbiór „Myśli i aforyzmy o etyce lekarskiej” (1889).

  blank
  FOT. ARCH. PRYWATNE

  Materiały z Obchodów 100-lecia śmierci doktora Władysława Biegańskiego w ramach Roku Władysława Biegańskiego.

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Prof. Wierzba, dyrektor szpitala MSWiA: To nie miał być i nie będzie szpital dla VIP-ow

  To nigdy nie będzie szpital dla VIP-ów, przekształcenie CSK MSWiA w Państwowy Instytut Medyczny to szansa dla pacjentów i personelu.

  Gdy rock sięga granic muzyki, a onkologia granic medycyny, czyli XVI konferencja Polskiej Grupy Raka Płuca

  To największa naukowa konferencja onkologiczna w Polsce: onkolodzy kliniczni, pulmonolodzy, patomorfolodzy, radioterapeuci, diagności molekularni i laboratoryjni, radiolodzy podczas XVI Konferencji Polskiej Grupy Raka Płuca...

  XII Kongres Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego: zaproszenie do udziału

  Polskie Towarzystwo Lipidologiczne zaprasza do udziału wtegorocznej, XII edycji Kongresu PTL, który odbędzie się w formie hybrydowej. Kongres to dziesiątki merytorycznych wykładów, panele dyskusyjne,...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D