Partner
Partner
Więcej
  Partner
  Partner

  Dzięki edukacji pacjent jest bardziej świadomy swojej choroby

  Zawsze porównuję cukrzycę do konia trojańskiego. Bardzo często sami zapraszamy chorobę do naszego organizmu, a nawet robimy wszystko, aby mieć cukrzycę.

  Biorąc pod uwagę, że jest to schorzenie przewlekłe, edukacja pacjenta już na samym początku choroby ma duże znaczenie. Dzięki temu pacjent jest bardziej świadomy choroby i zagrożeń jakie niesie. Bardzo często w edukacji skupiamy się nie na nauczaniu, ale oduczaniu nawyków, które już od dzieciństwa przejmujemy od naszych rodziców.

  Żadne broszury i książki nie są w stanie skutecznie pomóc walczyć z cukrzycą. Do tego potrzebni są wykwalifikowani edukatorzy do spraw diabetologii, którzy we współpracy z lekarzem prowadzącym mogą pomóc pacjentowi na każdym etapie życia z tą chorobą. Wiadomo, że zarówno lekarz POZ, jak i diabetolog nie mają czasu, aby porozmawiać z pacjentem o tym, jak na co dzień radzić sobie z cukrzycą. Dlatego edukacja jest niezbędnym elementem w zindywidualizowanej terapii. Każdy z nas jest inny i nic się nie zmieni bez naszej chęci przemiany.

  To ogromna rola edukatora: trzeba zastanowić się, w jaki sposób można dokonać zmian – nawyki trudno zmienić. Dlatego w edukacji tak ważne jest oduczenie pacjenta oraz stawianie celów terapeutycznych. Nikt nie uczy pacjentów, jak stawiać te cele. Chory może sobie postanowić, że schudnie albo poprawi sobie poziomy glukozy, bo zacznie mniej jeść. Trzeba jednak zastanowić się, jaki daje sobie termin, czy to jest dla niego osiągalne, czy ma wsparcie rodziny, środowiska społecznego i zawodowego. Ważne jest holistyczne podejście: do rozmowy zapraszamy nie tylko pacjenta, ale też rodzinę, najbliższych, którzy mogą mu pomóc, zmotywować, żeby określić wspólnie cele. To długotrwały proces.

  W ramach personalnego planu edukacji zapraszam pacjentów do sklepów spożywczych, aby nauczyć ich robienia zakupów, czytania etykiet. Dzięki temu dowiadują się, które produkty podnoszą poziom glukozy, a które nie. Zakupy uczą też pacjenta myślenia, że przed wyjściem z domu muszą sprawdzić, jaki mają poziom glukozy. Uczymy ich analizy tych wyników oraz zwracamy uwagę, aby mieli przy sobie odpowiedni produkt, który podnosi poziom glukozy.

  W odpowiedzi na potrzeby środowiska, edukatorów, lekarzy, postanowiliśmy stworzyć Centra Edukacji Diabetologicznej® w całym kraju. To swego rodzaju pomosty pomiędzy podstawową opieką zdrowotną a specjalistyczną opieką. Ważną rolę odgrywają w nich psychologowie, którzy wiedzą, jak pomóc pacjentowi, między innymi z zaburzeniami funkcji poznawczych.

  Więcej od autora

  Beata Stepanow
  Beata Stepanow
  prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej,| specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego, doktorantka na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Prof. Wierzba, dyrektor szpitala MSWiA: To nie miał być i nie będzie szpital dla VIP-ow

  To nigdy nie będzie szpital dla VIP-ów, przekształcenie CSK MSWiA w Państwowy Instytut Medyczny to szansa dla pacjentów i personelu.

  Gdy rock sięga granic muzyki, a onkologia granic medycyny, czyli XVI konferencja Polskiej Grupy Raka Płuca

  To największa naukowa konferencja onkologiczna w Polsce: onkolodzy kliniczni, pulmonolodzy, patomorfolodzy, radioterapeuci, diagności molekularni i laboratoryjni, radiolodzy podczas XVI Konferencji Polskiej Grupy Raka Płuca...

  XII Kongres Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego: zaproszenie do udziału

  Polskie Towarzystwo Lipidologiczne zaprasza do udziału wtegorocznej, XII edycji Kongresu PTL, który odbędzie się w formie hybrydowej. Kongres to dziesiątki merytorycznych wykładów, panele dyskusyjne,...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D