DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Inteligentne wsparcie dla lepszej opieki. Konkurs dla szpitali na najlepsze zastosowanie AI

Podziel się treścią:

 

Spersonalizowane terapie, szybsza diagnostyka oraz usprawnienie procedur medycznych to niektóre z korzyści, jakie sektor medyczny odnotowuje dzięki sztucznej inteligencji. Organizowany przez Deloitte konkurs „Hospital AI Challenge” ma na celu promocję zastosowań AI w sektorze medycznym przyczyniających się do rozwoju funkcjonowania szpitali.

  • Zgłoszenia do konkursu potrwają do 3 listopada.
  • Główną nagrodą będzie wsparcie organizatorów w opracowaniu, wdrożeniu i utrzymaniu funkcjonowania innowacyjnej technologii.
  • Do udziału zaproszeni są przedstawiciele sektorów zdrowia publicznego, ochrony zdrowia oraz osoby pełniące funkcje kierownicze w szpitalach.

Sztuczna inteligencja znajduje coraz więcej zastosowań w codziennym funkcjonowaniu szpitali. AI wykorzystywana jest w m.in. procesie rejestracji pacjentów, optymalizacji czasu ich pobytu w placówce medycznej czy zaawansowanej diagnostyce. W przypadku ostatniej z wymienionych kategorii modele analityczne, których dokładność przekracza 93 proc. pozwalają oszczędzić do 60 proc. czasu przeznaczanego na redagowanie dokumentacji.

Celem konkursu organizowanego przez Deloitte jest wyłonienie najciekawszych projektów, które dzięki wykorzystaniu AI pozytywnie wpływają na funkcjonowanie szpitali. Nadesłane propozycje zostaną zweryfikowane przez jury, w skład którego wejdą eksperci z dziedzin biznesu, technologii oraz ochrony zdrowia.

– Obserwujemy, że dzięki stosowaniu AI coraz więcej szpitali jest w stanie optymalizować procesy oraz zwiększać komfort swoich pacjentów. Wierzymy, że konkurs „Hospital AI Challenge” stanie się okazją do promowania tych narzędzi i rozwiązań, które pozwalają w jak najlepszy sposób wykorzystać sztuczną inteligencję w codziennej działalności szpitali. Mamy również nadzieję, że ta inicjatywa stanie się okazją do wymiany dobrych praktyk i dalszego rozwoju stosowania tej technologii w placówkach medycznych – mówi Michał Pieprzny, partner, lider konsultingu w Polsce.

Kompleksowa ocena

Wieloaspektowa analiza zgłoszeń dotyczyć będzie zarówno czynników związanych z poziomem oferowanych usług, jak również wpływu proponowanego rozwiązania na codzienne funkcjonowanie szpitala.

Wśród kryteriów oceny znajdują się także potencjał danego narzędzia do poprawy wyników pracy jednostki organizacyjnej objętej rozwiązaniem, zwiększenia satysfakcji pacjentów, jak i ekonomiczna efektywność rozwiązania czy jego wpływ na redukcję kosztów operacyjnych. Organizatorzy dużą wagę przywiązują również do innowacyjności technologicznej oraz skuteczności w praktyce. Istotnymi elementami będą także łatwość implementacji czy skalowalność.

– Sztuczna inteligencja jest technologią, która może odegrać kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości medycyny. Pojawiające się wyzwania, takie jak starzenie się społeczeństw wymagać będą zastosowania narzędzi, które umożliwią utrzymanie wysokiej jakości usług oraz realnie wesprą personel szpitali w ich pracy. Wierzymy, że obecność w jury ekspertów z różnych dziedzin umożliwi wybór i rozwój najbardziej efektywnego narzędzia AI, którego stosowanie w niedługim czasie stanie się standardem w polskich szpitalach – mówi Władysław Mizia, lider konsultingu dla rynku medycznego w Polsce, Deloitte.

W kapitule konkursu zasiadać będą:

• Jarosław J. Fedorowski, prof. nadzw. MD, PhD, MBA, FACP, FESC, Prezes Polskiej Federacji Szpitali,
• Joanna Świerzyńska, prezeska Deloitte Polska, partnerka zarządzająca Deloitte w Polsce, krajach bałtyckich i Ukrainie,
• Michał Pieprzny, partner, lider konsultingu w Polsce, Deloitte,
• Władysław Mizia, lider konsultingu dla rynku medycznego w Polsce, Deloitte,
• Amadeusz Andrzejewski, partner, lider Generative AI & Data w Polsce,
• Łukasz Sosnowski, Partner Operacyjny NIL IN,
• Jan Michalski, partner, lider Generative AI w Europie Środkowo-Wschodniej, Deloitte,
• Krzysztof Wilk, partner, lider praktyki Life Science & Healthcare w Polsce, Deloitte.

Pomoc w dalszym rozwoju

Zwycięzca konkursu „Hospital AI Challenge” otrzyma wsparcie w procesie wdrożenia innowacyjnej technologii w szpitalu, która docelowo ma przyczynić się do poprawy efektywności pracy lub korzystnie wpłynąć na jakość opieki nad pacjentem. Nagroda obejmuje opracowanie, implementację i utrzymanie rozwiązania przez okres jednego roku.

– Jako organizacji zrzeszającej polskie szpitale zależy nam na promowaniu tych rozwiązań, które pozwolą w największym stopniu wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji do poprawy funkcjonowania placówek. Już teraz widzimy szereg zastosowań AI w medycynie, które w naszej ocenie należy promować i dalej rozwijać. Wierzymy również, że zwycięzca konkursu, przy wsparciu specjalistów Deloitte przyczyni się do opracowania narzędzia, które będzie miało znaczący wpływ na rozwój polskich szpitali – mówi prof. Jarosław J. Fedorowski, prof. nadzw. MD, PhD, MBA, FACP, FESC, prezes Polskiej Federacji Szpitali.

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są od 3 października do 3 listopada 2024 r.

Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas uroczystej konferencji Polskiej Federacji Szpitali planowanej na 28 listopada 2024 r. w Warszawie.

ORGANIZATORZY, PARTNERZY, PATRONI KONKURSU:

• Deloitte
• Amazon Web Services (AWS)
• Polska Federacja Szpitali
• NIL IN – Sieć Lekarzy Innowatorów
• Rynek Zdrowia

Więcej informacji, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się tutaj.

Świat Lekarza
Świat Lekarza
Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

ŚWIAT LEKARZA i ŚWIAT LEKARZA 3D w Twojej skrzynce mailowej: