30 września napisaliśmy felieton: ?Szóstka Świata Lekarza?, czyli pytania o zdrowie pominięte w kampanii wyborczej 2019. Dziś z radością możemy go (częściowo) przypomnieć. Pisaliśmy, że prowadzone w ramach kampanii wyborczej debaty o zdrowiu koncentrowały się z jednej strony na osiągnięciach reformy ochrony zdrowia (PIS), a z drugiej – na wytykaniu ich wad przez opozycję, a nam zabrakło w debacie wyborczej pytań o rozwiązanie podstawowych problemów zdrowotnych i społecznych. W ?szóstce? Świata Lekarza 2 pierwsze punkty to:
- Ograniczenia picia alkoholu i jego dostępności na każdym kroku. Codziennie w Polsce sprzedaje się ponad 3 mln ?małpek?: wódki w małych butelkach. Alkohol jest dostępny w każdym sklepie i na każdej stacji benzynowej. A koszty leczenia chorób wywołanych przez alkohol to ok. 12% wszystkich wydatków ochrony zdrowia.
- Wprowadzenia ?podatku cukrowego?. Czy odważymy się na takie rozwiązanie, skoro w Polsce jest już ponad 3 mln chorych na cukrzycę, a ich liczba będzie rosła?
Bardzo jesteśmy wdzięczni Panu Ministrowi Zdrowia prof. Łukaszowi Szumowskiemu, że obydwa problemy: ?podatku cukrowego? oraz alkoholu i wszechobecnych ?małpek? uznał za problem i znalazły się one w przekazanej właśnie Radzie Ministrów Narodowej Strategii Onkologicznej. Prosimy wszystkich dziennikarzy i polityków o solidarne i silne wsparcie Ministra Zdrowia, gdyż ograniczenie wielkich interesów producentów alkoholu i branży spożywczej nie będzie łatwe. Wierzymy, że to się uda – to polska racja stanu.
Pozostały jeszcze do przemyślenia i wprowadzenia 4 tematy z ?Szóstki Świata Lekarza?:
- Obowiązkowego płacenia przez sprawcę wypadku drogowego (wynikającego z brawury, pijaństwa, jazdy pod wpływem narkotyków, rozmowy przez komunikatory itp.) za leczenie poszkodowanego.
- Wprowadzenia ubezpieczeń dodatkowych i ich zwolnienie z opodatkowania – w celu pobudzenia rozwoju niepaństwowej służby zdrowia. To jeden ze sposobów na realną poprawę dostępności pacjentów do lekarzy specjalistów – dziś każdy z nas obserwuje, jak nadal wydłuża się czekanie na wizytę do specjalisty.
- Zagwarantowania podmiotowości pacjenta, danie mu prawa do decydowania, czy chce się leczyć w państwowej czy prywatnej ochronie zdrowia.
- Wyłączenia na 20 lat ochrony zdrowia z bieżącej walki politycznej: do czasu zorganizowania nowoczesnej i skutecznej opieki zdrowotnej.
Polecamy je uwadze wszystkich polityków.
Paweł Kruś i Katarzyna Pinkosz