Młodość to najlepszy czas na rozwój i zdobywanie wiedzy. Ta prawda dotyczy również lekarzy i stała się podstawą wspólnej inicjatywy Polskiego Towarzystwa Okulistycznego i firmy Polpharma.
Oba te podmioty jesienią ub.r. podpisały umowę, powołującą do życia ?Klub 40?. W imieniu PTO umowę podpisał jego prezydent ? prof. Jacek Szaflik, w imieniu Polpharmy ? Agata Łapińska-Kołodzińska, Dyrektor Marketingu HCP. Klub będzie prowadzony przez młodych, aktywnych naukowo okulistów ? członków PTO i wspierany przez Polpharmę. Chodzi tu o zapewnienie młodym lekarzom dostępu do szkoleń i aktualnej wiedzy, umożliwienie zdobywania jej w renomowanych ośrodkach akademickich. Stworzy to im realne szanse rozwoju naukowego już na początku drogi zawodowej. Podobne kluby dla młodych lekarzy, specjalizujących się w ginekologii czy kardiologii, działają przy wsparciu Polpharmy już od lat i doskonale się sprawdzają. Ich działalność jest bardzo ceniona, zarówno przez lekarzy, jak i przez poszczególne towarzystwa naukowe.
Warto przypomnieć, że Polpharma od lat wspiera polskich okulistów, zwłaszcza w dziedzinie edukacji, czas więc już na nowe otwarcie w tej współpracy. Finansowanie udziału w konferencjach oraz warsztatach pozwoli zaktywizować młodych, ambitnych naukowców z dziedziny okulistyki i stworzyć dla nich warunki do edukacji na najwyższym światowym poziomie. Priorytet stanowią integracja środowiska okulistycznego, wymiana wzajemnych doświadczeń, rozwój naukowy oraz inicjowanie pomysłów badawczych. Jak to wygląda w praktyce?
Członkowie ?Klubu 40? powinni wykazać się dorobkiem naukowym, potwierdzonym punktami Impact Factor. Mają one również znaczenie przy kwalifikacji do udzielania wsparcia finansowego członkom klubu. Wsparcie finansowe ?Klubu 40? obejmuje pokrycie kosztów związanych z udziałem członka klubu w wybranej zagranicznej konferencji okulistycznej. Koszty rozumiane są jako opłata rejestracyjna, nocleg oraz transport. Maksymalna liczba osób, którym może zostać udzielone wsparcie w ciągu roku, wynosi 15. Szczegółowe kwestie z tym związane precyzuje regulamin klubu.
Została powołana ?Nagroda ?Klubu 40??, będąca formą indywidualnego uhonorowania autora najlepszej opublikowanej pracy oryginalnej w zakresie okulistyki. O przyznanie tej nagrody może ubiegać się każdy członek klubu, który nie ukończył 40. roku życia. Nagroda przyznawana jest pierwszemu autorowi pracy, która została opublikowana w czasopiśmie o najwyższym Impact Factor w roku poprzedzającym jej przyznanie. W przypadku zgłoszenia prac opublikowanych w pismach o tym samym Impact Factor o wyborze decydowałby sumaryczny Impact Factor kandydatów. Kandydatury do Nagrody mogą zgłaszać sami autorzy prac pretendujący do niej, członkowie PTO, kierownicy jednostek, w których są zatrudnieni bądź prowadzą badania naukowe kandydaci do Nagrody, oraz towarzystwa naukowe.
Podsumowując: ?Klub 40? to pierwsza w polskiej okulistyce tak szeroka inicjatywa edukacyjna.
(Opr. HS)
Prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego:
Bardzo mnie cieszy powołanie ?Klubu 40? w okulistyce. Podobne kluby działają i doskonale sprawdzają się od wielu lat m.in. w kardiologii. Dzięki nim grono obiecujących młodych lekarzy zyskało szansę na rozwój naukowy. Teraz czas na okulistykę: dzięki współpracy Polskiego Towarzystwa Okulistycznego z Polpharmą udało się stworzyć miejsce, gdzie młodzi okuliści na starcie drogi zawodowej będą mieli szansę na wsparcie ich rozwoju naukowego. Naszym celem jest integracja młodych okulistów, rozwój naukowy, inicjowanie pomysłów badawczych. To klub dla najzdolniejszych młodych okulistów, dla tych, którzy już mają pewne osiągnięcia naukowe, a nadal chcą rozwijać się i poszerzać swoją wiedzę. Najzdolniejsi lekarze, którzy w przyszłości zapewne będą liderami okulistyki, będą mieli możliwość rozwoju, kształcenia się, ale też wzajemnego poznawania. Zwrócę też uwagę na to, że są dość wyśrubowane kryteria, żeby dostać się do ?Klubu 40?. To naprawdę miejsce dla najzdolniejszych młodych okulistów, którzy będą mieli możliwość współpracy.
?Klub 40? będą prowadzili młodzi, aktywni naukowo okuliści, będący członkami PTO. Członkowie ?Klubu 40? będą mogli uzyskać pomoc w pokryciu kosztów związanych z udziałem w wybranej zagranicznej konferencji okulistycznej. Bardzo mnie cieszy Nagroda ?Klubu 40? dla autora najlepszej opublikowanej pracy oryginalnej w zakresie okulistyki, o którą będzie mógł ubiegać się każdy członek Klubu.