DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Niemy krzyk, który trzeba usłyszeć

Podziel się treścią:

 

Przychodzi nieproszona. Niechciany gość, który wchodzi do głowy przez lekko uchylone smutkiem drzwi. Zadomawia się w środku powoli i po cichu. Depresja. Czasami ma twarz dojrzałą, mądrą od życiowych doświadczeń, czasami ma twarz dziecka czystą, niewinną, u progu dorosłości. Nie ma wieku. Mówimy o niej głośno. Na forum. Forum Przeciw Depresji.

350 mln ? tyle ludzi choruje na świecie na depresję. Niegdyś nazywana melancholią, długo była bagatelizowana, a chorzy byli pozostawieni sami sobie. Dziś już niewielu reprezentuje ten tok myślenia, choć wciąż wiele jest do zrobienia, by osoby cierpiące na depresję oraz ich bliscy byli otoczeni właściwą opieką. Forum Przeciw Depresji jest odpowiedzią na tę potrzebę. Od 15 lat prowadzimy intensywne działania, uświadamiając, że depresja to poważna choroba, którą trzeba diagnozować i leczyć, bo w przeciwnym razie może mieć tragiczne konsekwencje. Działania Kampanii skierowane są zarówno do osób chorych i ich rodzin, jak i do zdrowych, którym ten społeczny problem nie jest obojętny.

Niepokojącym zjawiskiem jest rosnąca liczba dzieci dotkniętych depresją. Szacuje się, że blisko 50 proc. polskich nastolatków ma objawy depresji. Tylko w 2020 roku aż 107 odebrało sobie życie, a 843 podjęło próbę samobójczą. Nastoletniej depresji sprzyja pandemia Covid-19, która na długi czas wyalienowała młodych ludzi z naturalnego otoczenia rówieśników, poddając nierównej walce z samotnością, lękami, presją i rutyną. Jako Forum Przeciw Depresji problemem nastoletniej depresji zajęliśmy się kilka lat temu opracowując program wsparcia dla dzieci, rodziców i nauczycieli. Pandemia dodatkowo zmotywowała nas do tego, by zintensyfikować działania. Dostrzegliśmy trudne położenie nauczycieli, którzy musieli mierzyć się z problemami swoich wychowanków na odległość. W ciągu dwóch miesięcy, podczas 5-ciu szkoleń dla nauczycieli zorganizowanych w ramach Kampanii, z pomocy wykwalifikowanych trenerów skorzystało ponad 4000 pracowników oświaty. Tryb online umożliwił udział w szkoleniach również mieszkańcom mniejszych miejscowości. Zadaniem szkoleń jest kształtowanie właściwych postaw u nauczycieli, a za ich pośrednictwem u uczniów: wsparcia, zrozumienia i zaangażowania w pomoc osobom dotkniętym depresją. Przede wszystkim zaś ? wyczulenie na niekiedy bardzo subtelne sygnały, które w swej istocie są głośnym wołaniem o pomoc. To jest niemy krzyk, który trzeba usłyszeć.

www.forumprzeciwdepresji.pl

Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji

tel. 22 594 91 00

(czynny w każdą środę ? czwartek od 17.00 do 19.00)

Felieton Ewy Ciepałowicz

Organizatorka Kampanii Forum Przeciw Depresji, specjalistka w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu, marketingu i komunikacji.

CSR & Internal Communication Junior Manager w firmie Servier. Zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem kompleksowych programów CSR i kampanii edukacyjnych dotyczących kardiologii, depresji i onkologii.

Świat Lekarza
Świat Lekarza
Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D