„Wszyscy powinni mieć równy dostęp do opieki medycznej” to hasło ogólnopolskiego programu związanego z ofertą inkluzywną, który został opracowany przez Świat Zdrowia Operator Medyczny. O nagrodzonym programie w czasie I konferencji „Medycyna z Diamentami” opowiedział Marcin Maruszewski, Dyrektor ds. Medycznych Świat Zdrowia, głos zabrał również dr hab. n. o zdr. Grzegorz Juszczyk.
Jak wynika z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 r. – 14,3 proc. społeczeństwa to osoby z niepełnosprawnością, a 25,9 proc. to osoby powyżej 60. roku życia. Ponadto 1 na 100 dzieci w Europie otrzymuje diagnozę spektrum autyzmu. Z kolei z badań przeprowadzonych przez IPSOS w 2023 r. wynika, że ok. 5 proc. osób w Polsce identyfikuje się jako osoby niebinarne. To właśnie dla powyższych grup Świat Zdrowia Operator Medyczny wprowadza szereg działań w oparciu o analizę potrzeb i podejście inkluzywne. Program realizowany jest we współpracy z partnerami zewnętrznymi.
Działania dedykowane dla osób w spektrum autyzmu
„Już od 2022 r. zachęcamy lekarzy do prowadzenia badań przesiewowych w kierunku autyzmu w bilansie dwulatka i trzylatka. W ramach pilotażu zrealizowaliśmy 160 badań przesiewowych. Od końca 2024 r. ich realizacja jest obowiązkowa w naszych centrach medycznych. Nasi lekarze odbywają regularne szkolenia z wypełniania arkusza obserwacji w kierunku zaburzeń ze spektrum autyzmu. Cały personel jest szkolony z komunikacji z tą grupą pacjentów. Współpracujemy w tym obszarze z Instytutem Wsparcia Rozwoju Dziecka. Ponadto wspólnie z Fundacją Instytut Ochrony Zdrowia tworzymy raport „Autyzm z Polsce – ścieżka pacjenta od diagnostyki do terapii”. W Gdańsku tworzymy pilotażową placówkę, w której chcemy zapewnić dedykowane podejście dla osób w spektrum autyzmu” – tłumaczą twórcy „Świata Zdrowia dla Wszystkich”.
Działania dedykowane dla osób z niepełnosprawnościami
I dalej: „Modernizujemy placówki z myślą o osobach z niepełnosprawnościami. Dopasowujemy procesy i procedury, tak aby tworzyć jeszcze bardziej przyjazną opiekę medyczną. W 55 centrach medycznych posiadamy pętle indukcyjne, które stanowią wsparcie w obsłudze pacjentów niedosłyszących, korzystających z aparatów słuchowych. W 6 placówkach, wspólnie z Fundacją Integracja, przeprowadziliśmy audyt dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, a w 2 placówkach – Gdańsku i Toruniu – zrealizowaliśmy zalecane zmiany i jesteśmy w trakcie ubiegania się o certyfikację. Do tego procesu zaangażowaliśmy zespoły interdyscyplinarne, a wypracowane rozwiązania wpisały się w nasz standard przy projektowaniu remontów kolejnych lokalizacji. Postawiliśmy na edukację personelu administracyjnego i medycznego. Pracujemy nad tym, aby tłumacz języka migowego był dostępny nie tylko w centrach medycznych, ale także w ramach infolinii medycznej czy na stronach internetowych”.
Działania dedykowane dla osób 60+
„We wszystkich placówkach Świata Zdrowia są dostępne specjalne lupy, które pomagają w procesie wypełniania dokumentów. Rozwiązaniem dedykowanym dla tej grupy są także wspomniane wyżej pętle indukcyjne. Modernizujemy procedury i procesy, tworzymy materiały obsługowe w przystępny sposób – prostym językiem i z większą kontrastową czcionką oraz dostosowujemy produkty cyfrowe do potrzeb osób 60+”.
Działania dedykowane dla osób LGBTQiA
„Przygotowaliśmy Słownik Inkluzywny dla naszych pracowników, który stanowi podstawę dobrej komunikacji ze wszystkim grupami odbiorców, a w szczególności z osobami LGBTQiA. Ponadto stawiamy na szkolenia w zakresie komunikacji z pacjentem”.
Ogólnopolski program „Świat Zdrowia dla Wszystkich” w jednomyślnym uznaniu Jury otrzymał statuetkę Złoty OTIS z Diamentami 2024. Konferencja odbyła się 5 listopada w hotelu Polonia Palace.