Partner
Partner
Więcej
  Partner
  Partner

  Pacjent jest najważniejszy

  Rozmowa z dr. Krzysztofem Ostrowskim, posłem i przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Pacjentów.

  Jako lekarz, były dyrektor szpitala, a teraz poseł i szef Parlamentarnego Zespołu ds. Pacjentów dobrze zna Pan problemy zdrowia. Jest są Pana oczekiwania i nadzieję związane 2017 rokiem?

  Pacjenci umierają w Polsce najczęściej na choroby układu krążenia oraz choroby onkologiczne. Jest tu wiele do zrobienia. W ostatnich 10 latach zbudowano w Polsce wspaniałą sieć ośrodków kardiologicznych leczących ostre incydenty wieńcowe. Jednak po udrożnieniu tętnic pacjent był pozostawiony sam sobie. W ten sposób niweczono efekt kosztownych terapii. Aby temu zaradzić, proponujemy kardiologiczną opiekę skoordynowaną. Szpital leczący zawały będzie zobowiązany do zapewnienia poszpitalnej specjalistycznej opieki kardiologicznej oraz rehabilitacji. Ta zmiana z pewnością przyczyni się do skrócenia kolejki do kardiologa. Druga kwestia to opieka onkologiczna. Pacjenci z rozpoznaniem raka są odsyłani od specjalisty do specjalisty i często czują się zagubieni. Przyszłością jest tworzenie nowoczesnych centrów onkologicznych na wzór „Mamme unit center”, gdzie pacjenci będą leczeni kompleksowo, tj. od postawienia diagnozy do końca terapii, włączając w to wieloletnie badania kontrolne. Znakomicie poprawi to wyniki i jakość leczenia.

  2017 rok będzie kluczowy dla naprawy służby zdrowia. Mam nadzieję, że polityka zdrowotna realizowana przez ministra Radziwiłła okaże się skuteczna. Ogromne nadzieje związane z reformą służby zdrowia zostały rozbudzone w kampanii wyborczej. Wynikają one też z wieloletnich zaniedbań poprzednich rządów. Zdrowie to bardzo delikatna i skomplikowana materia. Żadna „dobra zmiana” nie powiedzie się bez akceptacji i współpracy „białego personelu”. Pacjenci oczekują poprawy jakości i dostępności usług, łatwiejszego dostępu do lekarza specjalisty, skrócenia czasu oczekiwania na badania diagnostyczne, na planowe zabiegi operacyjne. Pacjent w systemie opieki medycznej nie chciałby się czuć zagubionym i niepotrzebnym.

  Jakie są plany Parlamentarnego Zespołu ds. Pacjentów na 2017 rok?

  Plany są ambitne, a problematyka szeroka. W bieżącym roku Zespół będzie kontynuował pracę związane z opieką przeciwbólową, leczeniem pacjentów onkologicznych, z nieswoistymi zapaleńcami jelit. Zawsze staram się aby coś konkretnego, jakieś dodatkowe „dobro” po takim spotkaniu zostało. Do tej pory nam się to udawało. Przykładowo, aż trzy posiedzenia zespołu poświęcone były problematyce leczenia bólu przewlekłego. To duży problem, leczenie pacjentów jest często niedostateczne. W ustawie o Prawach Pacjenta jest zapisany obowiązek leczenia bólu, ale tylko w chorobach terminalnych. Organizacje pacjenckie od lat walczyły o zmianę tego zapisu – bezskutecznie. A nam to się udało. Takich „małych sukcesów” jest więcej. (Not. KP)

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Prof. Wierzba, dyrektor szpitala MSWiA: To nie miał być i nie będzie szpital dla VIP-ow

  To nigdy nie będzie szpital dla VIP-ów, przekształcenie CSK MSWiA w Państwowy Instytut Medyczny to szansa dla pacjentów i personelu.

  Gdy rock sięga granic muzyki, a onkologia granic medycyny, czyli XVI konferencja Polskiej Grupy Raka Płuca

  To największa naukowa konferencja onkologiczna w Polsce: onkolodzy kliniczni, pulmonolodzy, patomorfolodzy, radioterapeuci, diagności molekularni i laboratoryjni, radiolodzy podczas XVI Konferencji Polskiej Grupy Raka Płuca...

  XII Kongres Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego: zaproszenie do udziału

  Polskie Towarzystwo Lipidologiczne zaprasza do udziału wtegorocznej, XII edycji Kongresu PTL, który odbędzie się w formie hybrydowej. Kongres to dziesiątki merytorycznych wykładów, panele dyskusyjne,...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D