Więcej

  Od lipca 2018 przedstawiciele naszej Redakcji uczestniczą w Zespołach Parlamentarnych ds. Praw Pacjentów poświęconych urologii onkologicznej.
  Starają się wspierać piórem wysiłki Zarządu PTU i jego Prezesa, prof. Piotra Chłosty; Krajowego Konsultanta w dziedzinie urologii, prof. Artura Antoniewicza oraz niezwykłego na polskiej scenie politycznej pozytywistycznego reformatora ochrony zdrowia Posła Krzysztofa Ostrowskiego w zapewnieniu optymalnej opieki pacjentom urologicznym. Nasi dziennikarze nie pamiętają spotkań, które tak jak te gromadziłyby tak oddane sprawie grono profesjonalistów – w spotkaniach uczestniczą krajowi konsultanci, eksperci, organizacje pacjentów, przedstawicie NFZ, Ministerstwa Zdrowia.

  Wszystkich uczestników łączy pasja.

  Co najważniejsze, te spotkania przynoszą spektakularne efekty – w ich wyniku, już w marcu 2019 Prezes NFZ zwiększył kompetencje urologów w systemie opieki onkologicznej nad pacjentami z nowotworami układu moczowego, umożliwiając im m.in. prowadzenie chemioterapii. Czekamy na uruchomienie jesienią programów pilotażowych opieki koordynowanej w walce z nowotworami pęcherza moczowego, nerek i stercza.

  Szacunek – nie słyszałem, by ktoś tyle osiągnął w zaledwie trzy kwartały.

  Szacunek należy się też dr. Markowi Tombarkiewiczowi, który jako Wiceminister Zdrowia RP zainspirował lekarzy, ekspertów, organizacje pacjentów, NFZ i Sejm do wprowadzania opieki koordynowanej nad pacjentami. To, co wydawało się wówczas niemożliwe, staje się dziś standardem w urologii, gastrologii, kardiologii i onkologii. Bez jego determinacji temat opieki kompleksowej zapewne do dziś nie stałby się faktem.

  Żadne wysiłki entuzjastów nie przyniosłyby rezultatów, gdyby nie ciężka praca ekspertów tematu. Za nią podziwiam Profesorów Piotra Chłostę i Artura Antoniewicza. Życzę, by na 49. Krajowym Kongresie PTU… pracowali nad kolejnymi cegiełkami budującymi świetnie zorganizowaną, skuteczną urologię.

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  Najnowsze artykuły

  Prof. Grzegorz Dzida: Insuliny ludzkie mają swoje miejsce w cukrzycy typu II

  Efekty leczenia insulinami ludzkimi i analogami są bardzo zbliżone. Podobne jest ryzyko hipoglikemii czy hospitalizacji z tego powodu. Insulina analogowa to też insulina ludzka,...

  Prof. Krzysztof Strojek: Odkrycie na miarę Nagrody Nobla

  Chociaż mamy coraz większy wachlarz leków i terapii, to insulina nadal odgrywa istotną rolę. To oczywiście już nie jest ta sama insulina co przed...

  Katarzyna Pinkosz wyróżniona statuetką Przyjaciel Kampanii edukacyjnej „Dłuższe życie z cukrzycą”

  Dziennikarki Katarzyna Pinkosz i Violetta Długosz-Leończuk oraz posłanka Ewa Kołodziej, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy, zostały wyróżnione statuetką Przyjaciela kampanii „Dłuższe życie z cukrzycą”:...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D