Marszałek Senatu – Dr Stanisław Karczewski
Możemy być dumni z Polski, z polskiej nauki, możemy pokazywać nasze osiągnięcia, doświadczenia, sukcesy na konferencjach na całym świecie. Kiedyś my wyjeżdżaliśmy za granicę uczyć się od kolegów z zagranicy nowoczesnej medycyny albo oni przyjeżdżali do Polski nas uczyć. W tej chwili powoli tworzy się taka sytuacja, że to do nas przyjeżdżają koledzy z zagranicy i uczą się u nas, w Polsce. Tu zdobywają wiedzę i doświadczenie.
Świat zmienia się na naszych oczach. Widać to świetnie w chirurgii: gdy rozpoczynałem pracę jako chirurg, mówiło się o wielkich chirurgach, którzy robią wielkie cięcia. Potem nowoczesna chirurgia to była chirurgia endoskopowa. A dziś coraz częściej operuje się przy pomocy robotów. Medycyna w Polsce rozwija się intensywnie, mamy wielkie osiągnięcia, świat się zmienia. Dobrze że Polska i polscy naukowcy są liderami w tym wyścigu. Najważniejsze jest jednak to, że ten wyścig odbywa się z myślą o pacjencie, bo nowe rozwiązania nie są tworzone dla samych rozwiązań, tylko dla pacjentów. Dziś możemy diagnozować i leczyć wiele chorób, których przed laty nie mogliśmy diagnozować i leczyć. Wiemy też o nowych jednostkach chorobowych. Rozwój medycyny jest niebywały, a przede wszystkim ? pasjonujący. Cieszę się, że w Polsce jest tak wiele osób, które z pasją podchodzą do leczenia, do nowych technologii.
Gdy jeżdżę po świecie, zawsze mówię o polskiej medycynie. Mówię też o problemach polskiej służby zdrowia. O polskiej medycynie możemy mówić z dumą. Niestety, za to ze wstydem często mówimy o polskim systemie ochrony zdrowia, który nie daje sobie rady z nowymi wyzwaniami. Tu mamy jeszcze wiele do zrobienia: to wielkie wyzwanie dla polityków. Konferencje ?Innowacje w medycynie? służą też temu, by dotrzeć do polityków z informacją, że na polską medycynę, polską naukę, polską służbę zdrowia trzeba wydawać więcej pieniędzy, bo bez finansowego wsparcia nie będzie można tych nowych, niezwykłych technologii wprowadzać w życie.
A przecież te technologie, które dziś są nowością, innowacyjnością, powinny w bardzo krótkim czasie stać się normalną technologią i standardem w codziennym postępowaniu ? i to nie tylko w szpitalach klinicznych w dużych miastach, w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, ale także w tych mniejszych. Gdy ja kończyłem studia, to o laparoskopii nic nie wiedzieliśmy, później widzieliśmy ją zagranicą, jeszcze później w Polsce w dużych klinikach. A dziś w każdym powiatowym szpitalu normą jest stosowanie technik laparoskopowych, małoinwazyjnych. Podobnie powinno stać się już wkrótce z innymi nowoczesnymi technologiami.