DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Potrzebna jest integracja środowiska organizacji pacjentów

Podziel się treścią:

 

Pacjenci od lat oczekują zapewnienia poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego.

Na ten stan składają się: efektywne działania profilaktyczne, dostępna, terminowa i pełna diagnostyka, skoordynowana i kompleksowa wysokiej jakości pomoc medyczna, kompleksowa opieka psychologiczna i wsparcie socjalne, dostęp do leków z dopłatami na poziomie określanymi przez WHO jako zapewniającymi bezpieczeństwo zdrowotne.

To bardziej są życzenia niż oczekiwania, ponieważ wiemy, że ich pełna realizacja w nadchodzącym roku jest niewykonalna. Oczekujemy jednak, że te działania będą krok po kroku realizowane.

Mamy nadzieję, że rok 2017 w systemie ochrony zdrowia będzie spokojny. Chcielibyśmy, aby działania Ministerstwa Zdrowia dotyczące wzrostu nakładów publicznych na ochronę zdrowia były efektywne, co zapobiegnie konfliktom pracowników wykonujących zawody medyczne. Oczekujemy, że w tym roku rozpoczną się prace nad urealnieniem obecnego koszyka świadczeń gwarantowanych, co może dać szansę na skrócenie kolejek pacjentów do wielu świadczeń. Również wprowadzenie koordynowanej opieki w POZ może spowodować skrócenie kolejek.

Zapowiadane gruntowne zmiany: likwidacja NFZ, finansowanie ochrony zdrowia z budżetu państwa, sieć szpitali czy ustawa o ratownictwie medycznym, ze względu na decyzję rządu o rezygnacji z wprowadzenia jednolitego podatku zawierającego obecną składkę na ubezpieczenie zdrowotne zostaną przesunięte na późniejszy termin. Dzięki temu będzie więcej czasu na ich lepsze przygotowanie i ewolucyjne wprowadzanie.

Kolejny element to nowelizacja tzw. ustawy refundacyjnej. Jeśli będzie dobrze przygotowana, a wszystkie zmiany rozpatrywane przez pryzmat interesu pacjenta, to może poprawić dostęp do leków finansowanych ze środków publicznych.

Dużym wyzwaniem stojącym przed Federacją w nowym roku jest integracja organizacji pacjentów. Federacja Pacjentów Polskich działa od roku 2006 i składa się z 74 stowarzyszeń pacjenckich. Od 2012 roku działa ?Dialog dla Zdrowia? ? stała platforma dialogu z Ministerstwem Zdrowia skupiająca aktualnie 12 reprezentatywnych, członkowskich organizacji parasolowych.

Jedynie zintegrowany ruch organizacji pacjentów może efektywnie wpływać na propacjenckie rozwiązania systemowe w ochronie zdrowia.

Stanisław Maćkowiak, Prezes Federacji Pacjentów Polskich

Świat Lekarza
Świat Lekarza
Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D