Partner
Partner
Więcej

  Potrzebna jest integracja środowiska organizacji pacjentów

  Pacjenci od lat oczekują zapewnienia poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego.

  Na ten stan składają się: efektywne działania profilaktyczne, dostępna, terminowa i pełna diagnostyka, skoordynowana i kompleksowa wysokiej jakości pomoc medyczna, kompleksowa opieka psychologiczna i wsparcie socjalne, dostęp do leków z dopłatami na poziomie określanymi przez WHO jako zapewniającymi bezpieczeństwo zdrowotne.

  To bardziej są życzenia niż oczekiwania, ponieważ wiemy, że ich pełna realizacja w nadchodzącym roku jest niewykonalna. Oczekujemy jednak, że te działania będą krok po kroku realizowane.

  Mamy nadzieję, że rok 2017 w systemie ochrony zdrowia będzie spokojny. Chcielibyśmy, aby działania Ministerstwa Zdrowia dotyczące wzrostu nakładów publicznych na ochronę zdrowia były efektywne, co zapobiegnie konfliktom pracowników wykonujących zawody medyczne. Oczekujemy, że w tym roku rozpoczną się prace nad urealnieniem obecnego koszyka świadczeń gwarantowanych, co może dać szansę na skrócenie kolejek pacjentów do wielu świadczeń. Również wprowadzenie koordynowanej opieki w POZ może spowodować skrócenie kolejek.

  Zapowiadane gruntowne zmiany: likwidacja NFZ, finansowanie ochrony zdrowia z budżetu państwa, sieć szpitali czy ustawa o ratownictwie medycznym, ze względu na decyzję rządu o rezygnacji z wprowadzenia jednolitego podatku zawierającego obecną składkę na ubezpieczenie zdrowotne zostaną przesunięte na późniejszy termin. Dzięki temu będzie więcej czasu na ich lepsze przygotowanie i ewolucyjne wprowadzanie.

  Kolejny element to nowelizacja tzw. ustawy refundacyjnej. Jeśli będzie dobrze przygotowana, a wszystkie zmiany rozpatrywane przez pryzmat interesu pacjenta, to może poprawić dostęp do leków finansowanych ze środków publicznych.

  Dużym wyzwaniem stojącym przed Federacją w nowym roku jest integracja organizacji pacjentów. Federacja Pacjentów Polskich działa od roku 2006 i składa się z 74 stowarzyszeń pacjenckich. Od 2012 roku działa ?Dialog dla Zdrowia? ? stała platforma dialogu z Ministerstwem Zdrowia skupiająca aktualnie 12 reprezentatywnych, członkowskich organizacji parasolowych.

  Jedynie zintegrowany ruch organizacji pacjentów może efektywnie wpływać na propacjenckie rozwiązania systemowe w ochronie zdrowia.

  Stanisław Maćkowiak, Prezes Federacji Pacjentów Polskich

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Ciśnienie tętnicze #podkontrolą

  Problem nadciśnienia tętniczego dotyczy już 12 milionów Polaków. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może prowadzić do groźnych powikłań, m.in. niewydolności i zawału serca, udaru mózgu. Dlaczego...

  Prof. dr hab. n. med. Irina Kowalska: Zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego na 2023 rok

  W związku ze stałym rozwojem technologii i coraz nowocześniejszych sposobów podawania insuliny, w Zaleceniach Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego wpro­wadziliśmy zapis, że hybrydowe pompy insulinowe dzia­łające...

  Prof. dr hab. Leszek Czupryniak: Kosmiczna technologia

  W klinice, w której pracuję, każdemu pacjentowi z noworozpoznaną cukrzycą typu 1, zakładamy system Libre, by pokazać, jak może szybko nauczyć się swojej choroby,...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D