Więcej

  Potrzebna jest integracja środowiska organizacji pacjentów

  Pacjenci od lat oczekują zapewnienia poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego.

  Na ten stan składają się: efektywne działania profilaktyczne, dostępna, terminowa i pełna diagnostyka, skoordynowana i kompleksowa wysokiej jakości pomoc medyczna, kompleksowa opieka psychologiczna i wsparcie socjalne, dostęp do leków z dopłatami na poziomie określanymi przez WHO jako zapewniającymi bezpieczeństwo zdrowotne.

  To bardziej są życzenia niż oczekiwania, ponieważ wiemy, że ich pełna realizacja w nadchodzącym roku jest niewykonalna. Oczekujemy jednak, że te działania będą krok po kroku realizowane.

  Mamy nadzieję, że rok 2017 w systemie ochrony zdrowia będzie spokojny. Chcielibyśmy, aby działania Ministerstwa Zdrowia dotyczące wzrostu nakładów publicznych na ochronę zdrowia były efektywne, co zapobiegnie konfliktom pracowników wykonujących zawody medyczne. Oczekujemy, że w tym roku rozpoczną się prace nad urealnieniem obecnego koszyka świadczeń gwarantowanych, co może dać szansę na skrócenie kolejek pacjentów do wielu świadczeń. Również wprowadzenie koordynowanej opieki w POZ może spowodować skrócenie kolejek.

  Zapowiadane gruntowne zmiany: likwidacja NFZ, finansowanie ochrony zdrowia z budżetu państwa, sieć szpitali czy ustawa o ratownictwie medycznym, ze względu na decyzję rządu o rezygnacji z wprowadzenia jednolitego podatku zawierającego obecną składkę na ubezpieczenie zdrowotne zostaną przesunięte na późniejszy termin. Dzięki temu będzie więcej czasu na ich lepsze przygotowanie i ewolucyjne wprowadzanie.

  Kolejny element to nowelizacja tzw. ustawy refundacyjnej. Jeśli będzie dobrze przygotowana, a wszystkie zmiany rozpatrywane przez pryzmat interesu pacjenta, to może poprawić dostęp do leków finansowanych ze środków publicznych.

  Dużym wyzwaniem stojącym przed Federacją w nowym roku jest integracja organizacji pacjentów. Federacja Pacjentów Polskich działa od roku 2006 i składa się z 74 stowarzyszeń pacjenckich. Od 2012 roku działa „Dialog dla Zdrowia” – stała platforma dialogu z Ministerstwem Zdrowia skupiająca aktualnie 12 reprezentatywnych, członkowskich organizacji parasolowych.

  Jedynie zintegrowany ruch organizacji pacjentów może efektywnie wpływać na propacjenckie rozwiązania systemowe w ochronie zdrowia.

  Stanisław Maćkowiak, Prezes Federacji Pacjentów Polskich

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Pierwsze Muzyczne Spotkania Mistrzów Medycyny: Uzyskaliśmy 6 600 zł na stypendia dla młodych naukowców!

  Podczas koncertu Muzyczne Spotkania Mistrzów Medycyny miała miejsce niezwykła aukcja na rzecz II stypendium naukowego Nagrody Zaufania Złoty OTIS. Gości oczarowały pięknie arie w...

  Szkoła, gmina, system – partnerstwo przeciw epidemii otyłości i cukrzycy

  Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 22 czerwca br., zaprezentowany został raport Cities Changing Diabetes (CCD). To tzw. raport otwarcia programu w Polsce. Szkoła,...

  Koniec roku szkolnego. Zbadaj wzrok dziecka

  Końcówka czerwca to dla dzieci koniec roku szkolnego i długo wyczekiwany początek wakacji. Zanim jednak na dobre rozpoczniemy błogie lenistwo, warto sprawdzić kondycję wzroku...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D