Opracowanie „Jak wspierająco mówić o chorobie otyłościowej? Praktyczny słownik” powstało w ramach kampanii edukacyjnej „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”
Chorzy na otyłość są narażeni na powszechną stygmatyzację, ponieważ jest to jedna z niewielu chorób, której podstawowy objaw, tzn. nadmierna masa ciała, jest natychmiast dostrzegalny. Jednocześnie głęboko zakorzenione stereotypy dotyczące choroby otyłościowej są przyczyną negatywnych reakcji społecznych, które dodatkowo pogłębiają powszechną dyskryminację osób chorych na otyłość.
„Z naszych doświadczeń, jako klinicystów, na co dzień wsłuchujących się w głosy chorych na otyłość wynika, że z werbalną stygmatyzacją spotykają się na wielu płaszczyznach, w tym: życia zawodowego, towarzyskiego, a nawet rodzinnego. Słyszymy również o raniących słowach, które nie powinny być używane w gabinetach medycznych” – tłumaczą prof. Paweł Bogdański i prof. Mariusz Wyleżoł.
Opracowanie „Jak wspierająco mówić o chorobie otyłościowej? Praktyczny słownik” powstało w ramach kampanii edukacyjnej „Porozmawiajmy szczerze o otyłości” jako kontynuacja budowania kultury komunikacji opartej na zrozumieniu i faktach medycznych. Jego celem jest uwrażliwienie na to, że sposób, w jaki mówimy o chorych i do chorych jest podstawowym przejawem naszego człowieczeństwa, kultury osobistej, ale także realnie wpływa na efekty leczenia choroby otyłościowej, samoocenę oraz stan psychiczny chorych na otyłość. Słownik jest więc praktycznym narzędziem dla tych, którzy chcą wspierać odpowiedzialnymi, mądrymi słowami chorych na otyłość.
Patronat nad opracowaniem objęli: Rada Języka Polskiego PAN, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, FLO – Fundacja na rzecz Leczenia Otyłości, portal „W trosce o chorego pracownika”.