Firmy Farmacol-Logistyka, Medicinae, Medinn, Neuca, PGF, Slawex, Silesian Pharma, Synoptis Industrial, Synoptis Pharma oraz Urtica założyły Polską Dystrybucję Farmaceutyczną (PLDF). Łącznie mają ponad 70 proc. udziałów w rynku farmaceutycznym.
Polska Dystrybucja Farmaceutyczna (PLDF) to związek firm posiadających hurtownie leków, a także firmy dystrybucyjne oraz inne zajmujące się dystrybucją medyczną.
„Nadrzędnym celem PLDF jest zapewnienie bezpieczeństwa zaopatrzenia w leki i wyroby medyczne dla ludności Polski. Cel ten jest realizowany poprzez stałe podnoszenie standardów, jakości i efektywności działań logistycznych w transporcie farmaceutycznym i medycznym oraz tworzenie warunków wspierających rozwój tej dziedziny w otoczeniu prawnym i gospodarczym. Zadaniem PLDF jest prowadzenie efektywnej współpracy wszystkich podmiotów i organizacji działających na rynku zdrowia, która prowadzi do podnoszenia sprawności logistycznej” – informują przedstawiciele PLDF.
Według danych IQVIA związek skupia firmy, których łączny udział w rynku hurtu farmaceutycznego przekracza 70 proc.
– Logistyka farmaceutyczna, jej kształt i efektywność ma kluczowe znaczenie dla sprawności całego rynku medycznego. Bez dostępności leków i środków medycznych w odpowiedniej ilości, jakości i czasie nie sposób myśleć o efektywnym leczeniu – twierdzi Paweł Bernat reprezentujący firmę Neuca SA. – Współczesny rynek medyczny jest bardzo złożony, a cele, role i zadania poszczególnych jego uczestników często się przenikają. Aby wypracowywać skuteczne rozwiązania problemów, potrzebny jest dialog i to dialog daleko wykraczający poza wąsko rozumiane branże. Musimy się lepiej rozumieć. Identyfikować problemy, ich źródła, wspólnie tworzyć rozwiązania i wypracowywać kompromisy.
– Będziemy udoskonalać istniejące rozwiązania i wypracowywać nowe. Problemów z dostępnością leków i rosnącymi kosztami leczenia z pewnością nie będzie ubywać – dodaje Bartosz Kędzierski, przedstawiciel Polskiej Grupy Farmaceutycznej.
– Dlatego właśnie zdecydowaliśmy, że potrzebna jest organizacja w nowej formule w której znajdą się reprezentanci różnych środowisk i różnych branż związanych z logistyką farmaceutyczną i szeroko rozumianą logistyką medyczną – podsumowuje Bartosz Nowak reprezentujący w organizacji Farmacol. – Jesteśmy otwarci na współpracę i dialog ze wszystkimi uczestnikami rynku medycznego – im szersza perspektywa, tym lepiej, bo zbudujemy lepsze wzajemne zrozumienie, a w dialogu wypracujemy to, co najlepsze dla rynku, a w konsekwencji to, co najlepsze dla pacjentów.
Związek uzyskał wpis do rejestru stowarzyszeń 3 lutego 2024 r.